Nio anledningar till att ❤️ och investera i indexfonder

Forskningsbaserade argument och varför 80 av 80 professorer rekommenderar passivt sparande

Att spara i indexfonder ger många fördelar. Det ger ofta en bättre avkastning, det är enklare och ett sparande i indexfonder leder ofta också till färre och mindre beteendemisstag. Dessutom går det helt i linje med den akademiska forskningen som stöds av en massa bevis från verkligheten.

warning

Viktig info: Detta avsnitt berör en eller flera olika typer av investeringar. Ett sparande i linje med forskningens rekommendationer har historiskt sett varit framgångsrikt. Det finns mycket som talar för att så även kommer vara framgent, men det finns inga garantier. Historisk avkastning är ingen garanti för framtida avkastning.

Alla investeringar innebär risk och kan både öka och minska i värde. Investera inte pengar du inte har råd att förlora. Men, var inte heller överdrivet rädd för risken eftersom det är den som vi får betalt för. Vi rekommenderar alltid kontakt med en finansiell rådgivare, då detta inte är eller ska uppfattas som individuell finansiell rådgivning.

Denna sida är författad av Jan Bolmeson per 2025-08-09. Vi är fristående från nämnda bolag och värdepapper; ingen ersättning har utgått om ej annat anges tydligt med reklammärkning. Här kan du se de fonder och värdepapper vi äger och som vi har investerat i.. Tidigare omnämningar finns som etikett här eller längre ned på sidan. Vi avser inte följa upp detta innehåll regelbundet. Läs mer i våra villkor.

Avsnitt 385. Senast uppdaterad 10 månader sedan (2025-08-09) av Jan Bolmeson.

Denna video finns att se på Youtube eller via videon ovan.

Innehållsförteckning

Du kan lyssna på detta avsnitt (385) där poddar finns, t.ex. på Spotify, Apple Podcast och Acast. För innehållsförteckningen med tider, se fliken till vänster med längden på avsnittet.

Referens: Saknas.

Innehållsförteckning

Denna sida uppdaterades 10 månader sedan (2025-08-09) av Jan Bolmeson.

Sammanfattning och guldkorn

Det viktigaste att veta. Swipa för att se fler.

Introduktion till avsnittet

I veckans avsnitt diskuterar jag, Caroline och Oliver några av de anledningarna till att älska och investera i indexfonder. Det är något som jag skulle säga passar nästan i alla sammanhang förutom när:

  • Sparhorisonten är kort (mindre än 3 år)
  • Man har ett annat sparmål än att tjäna pengar (vill lära sig, få kickar, utmana marknaden eller göra t.ex. ett socialt ställningstagande för något)

Vi går genom alla de stora fördelarna med indexfonder:

  1. Indexfonder gör dig rikare
  2. Sparande i indexfonder minskar risken genom att äga hela marknaden (jämför att äga hela höstacken med alla nålar istället för att leta efter enskilda nålar)
  3. Indexfonder är billiga att äga vilket innebär mer pengar till en själv
  4. Indexfonder är tråkiga vilket går i linje med ett smart sparande som inte ska vara spännande
  5. Det är lättare att äga och behålla en indexfond över tid
  6. Man behöver inte följa sin indexfond utan man kan sitta still i båten och bara fortsätta köpa.
  7. Det är enkelt att förstå vad man äger med en indexfond
  8. Det går i linje med forskningen att spara brett, billigt, globalt och passivt
  9. Man kan komma igång på mindre än 10 minuter med ett sparande i indexfonder

Vi diskuterar inte så mycket frågan om fondrobot vs indexfond eftersom en fondrobot är ju bara en indexfond med några kringtjänster och det gjorde vi i avsnitt 383. Vi tar upp några av de bästa konkreta exemplen:

Fondrobot (vår rekommendation):

Enskilda indexfonder att köpa på din bank (räcker med en av dem):

Fler exempel finns här i ”Bästa fonderna 2025. Samtidigt som vi även tar upp några av nackdelarna som jag egentligen inte riktigt ser som varken några större nackdelar eller problem:

  • Att 7 av 10 kronor hamnar i USA
  • Att indexfonder blir för stora och sabbar marknaden
  • Att det är tråkigt och att man inte lär sig något

Avslutningsvis kommer vi även in på lite av tjänstemannaaktivismen som jag ogillar med indexfonder kring t.ex. röstning på bolagsstämmor eller olika subjektiva hållbarhetsanpassningar.

Vi hoppas att du gillar avsnittet! Och ja, för dig som har följt oss ett tag blir det lite repetition, men det är bara i januari då det ofta tillkommer många som är nya. Det kommer lite andra avsnitt om ett tag för dig att nörda i. 😊

Tack för denna veckan och god fortsättning!

Vanliga frågor

Vilken indexfond ska jag välja?
Är det farligt att 70% hamnar i USA?
Hur mycket ska jag spara i månaden?
Vad händer om börsen kraschar?
Ska jag välja fondrobot eller egen indexfond?
Kan indexfonder förstöra marknaden?

Hittar du inte din fråga ovan? Se alla frågor här, eller ställ den i forumet.

Stöd RikaTillsammans

RikaTillsammans finns tack vare dig – vi ägs inte av någon bank, tar inte emot presstöd, säljer inte rådgivning och vill inte förvalta dina pengar. Det gör oss fria, men också helt beroende av dig och vår community.

Om du gillar det vi gör får du gärna supporta oss – genom att bli månadssupporter, swisha ett valfritt belopp eller bjuda oss på en digital kaffe.

Som tack får du tillgång till extramaterial, bonusavsnitt, verktyg och inbjudningar. Tillsammans blir vi både klokare och rikare. Läs mer.

Tack för att du hejar på oss!
Jan & Caroline Bolmeson

Bli supporter

Från 49 kr/månad

Eller stöd oss via...

Swish (123 463 53 22) BuyMeACoffee

Tillsammans blir vi både klokare och rikare dag för dag. Tack på förhand!
Jan & Caroline Bolmeson

Senaste nytt på RikaTillsammans

Kommer pensionen att räcka?31
#467
1 tim 24 min

Kommer pensionen att räcka?

Pensionsexperten Monica Sjödin från Pensionsguiden reder ut de tre valen som avgör mer än hur mycket du sparar privat.

Avsnitt 466. Lagomfällan32
#466
1 tim 21 min

Lagomfällan: när livet är okej, men något ändå saknas

Stefan och Zandra har gjort allt rätt. God ekonomi, mer tid med barnen, mindre lönearbete. Ändå har livet blivit lite platt. Så ser lagomfällan ut och så tar man sig vidare.

S&P Dow Jones Indices (2026) Europe Persistence Scorecard: Year-End 2025.37

Bästa aktiva globalfonden 2020 var inte längre i toppen 2025

Bara 16 % av 408 globala aktiefonder höll sig i topphalvan två femårsperioder i rad enligt SPIVAs nya rapport. .

Löneväxla för att gå i pension tidigare36
#K65
21 min

Löneväxla för att gå i pension tidigare

Är löneväxling värt det 2026? Gränsen går vid 56 087 kr. Pensionsexperten Monica Sjödin förklarar fallgropen som kan kosta dig nästa löneförhöjning.

FikaTillsammans: AI i vardagen och på jobbet38

FikaTillsammans: AI i vardagen och på jobbet

26 maj: En fika med tips, inspiration och erfarenhetsutbyte av AI på jobbet och i vardagen | Supporterexklusivt.

Finansbranschens tre stora problem38
#465
1 tim 44 min

Finansbranschens tre stora problem

Tre minuter med statsminister Ulf Kristersson och EU:s talman Roberta Metsola: allt det jag inte hann säga baserat på Finansinspektionens egna rapporter. Med rådgivaren Per Palmström.