Det mest underskattade privatekonomi tipset är öka din inkomst 📈

Det finns ett råd inom privatekonomi som ofta glöms bort mitt i all diskussion om sparformer, fonder och optimeringsstrategier: fokusera på att öka din inkomst. Det är grunden som allt annat vilar på.

Publicerat 5 månader sedan.

Senast uppdaterad 2 månader sedan (2026-03-31) av Jan Bolmeson.

Denna video finns att se på Youtube eller via videon ovan.

Inga podcast-länkar är tillgängliga för tillfället.

Referens: Saknas.

Innehållsförteckning

Denna sida uppdaterades 2 månader sedan (2026-03-31) av Jan Bolmeson.

Sammanfattning och guldkorn

Det viktigaste att veta. Swipa för att se fler.

Sammanfattning

Din inkomst bestämmer vilken utgiftsnivå du kan ha, hur mycket du kan spara för framtiden, vilka resor du kan göra och vad du kommer att få i pension, föräldrapenning och SGI. Allt börjar med pengar in.

Det finns fler sätt att öka inkomsten än de flesta tänker på. Det kan handla om att sälja saker du inte använder hemma, hyra ut prylar via tjänster som Hygglo, löneförhandla med din nuvarande arbetsgivare eller söka ett nytt jobb med högre lön. Alla dessa vägar är värda att utforska.

Om vi fick ge ett enda ekonomitips inför 2026 är det detta: sätt som mål att öka din inkomst under året. Oavsett var du befinner dig ekonomiskt i dag är mer pengar in det mest kraftfulla steget du kan ta.

Senaste nytt på RikaTillsammans

Uttag av pension: så gör du rätt29
#470
1 tim 6 min

Uttag av pension: så gör du rätt

Monica Sjödin om varför uttagsordningen är fel fråga och varför planen bör ligga klar tio år före första kronan.

Jan och Caroline: pengar, ansvar och RikaTillsammans bakom kulisserna38
#469
1 tim 13 min

Pengar, ansvar och RikaTillsammans bakom kulisserna

Del två av det personliga samtalet om identitet, ansvar, att jobba ihop som par och varför det blev indexfonder. Del 2 av 2.

Pengar, rädslor och bristtänk: en stor del av vår resa27
#468
1 tim 22 min

Pengar, rädsla och tjugo år av hårt arbete

Ett personligt avsnitt om vägen från korridoren i Lund där vi träffades 2003, till dagens RikaTillsammans. Del 1 av 2. .

Kommer pensionen att räcka?26
#467
1 tim 24 min

Kommer pensionen att räcka?

Pensionsexperten Monica Sjödin från Pensionsguiden reder ut de tre valen som avgör mer än hur mycket du sparar privat.

Avsnitt 466. Lagomfällan37
#466
1 tim 21 min

Lagomfällan: när livet är okej, men något ändå saknas

Stefan och Zandra har gjort allt rätt. God ekonomi, mer tid med barnen, mindre lönearbete. Ändå har livet blivit lite platt. Så ser lagomfällan ut och så tar man sig vidare.

S&P Dow Jones Indices (2026) Europe Persistence Scorecard: Year-End 2025.36

Bästa aktiva globalfonden 2020 var inte längre i toppen 2025

Bara 16 % av 408 globala aktiefonder höll sig i topphalvan två femårsperioder i rad enligt SPIVAs nya rapport. .