Trump och Musk är galna, jag vill äga mindre USA - hur gör jag?
Bygg din egen USA-fria globalfond
Hur lägger jag mindre pengar i USA? Generellt är jag emot att avvika från marknadsindex då det introducerar en risk du ofta inte får betalt för 😊 Men det enklaste man kan göra är att köpa fonder med annan geografisk exponering som Europa. Asien, Tillväxtmarknader eller Sverige. Man säljer globalfonden och bygger en egen globalfond som exkluderar USA. Det finns även börshandlade fonder som heter MSCI World, EXL, USA eller liknande.
Trump och Musk är galna, jag vill äga mindre USA - hur gör jag? Bygg din egen USA-fria globalfond Publicerat 10 månader sedan.
Riskinfo: Detta videoklipp diskuterar en eller flera investeringar som t.ex. fonder. Investeringar innebär alltid en risk. Värdet på dina pengar kommer både att öka och minska. I värsta fall kan du förlora hela ditt insatta kapital. Det finns inga garantier. Och, allt detta är okej. Risk är det vi får betalt för. Vissa investerar baserat på tidigare avkastning, men breda och passiva fonder med låga avgifter tenderar ge bäst framtida resultat. Vi rekommenderar alltid kontakt med en finansiell rådgivare, då detta inte är eller ska uppfattas som finansiell rådgivning. Läs mer i våra villkor.
Senast uppdaterad 6 månader sedan (2025-08-01) av Jan Bolmeson.
Denna video finns att se på Youtube eller via videon ovan.
Inga podcast-länkar är tillgängliga för tillfället.
Referens: Saknas.
Sammanfattning och guldkorn
Det viktigaste att veta. Swipa för att se fler.
Vanliga frågor
Hittar du inte din fråga ovan? Se alla frågor här, eller ställ den i forumet.
Senaste nytt på RikaTillsammans


Tio ekonomitips för nybörjaren 2026
Saker vi önskar att vi visste om pengar tidigare .


Om börsen, guld, silver och livet med Eric Strand
Supporter-avsnitt.


Investmentbolag: vara eller icke-vara i sparandet?
Event 24 februari med André Granström om för- och nackdelar och tankar kring investmentbolag i ett klokt sparande.


Börsåret 2025 med fem experter
Tankar om börsåret och tips inför 2026.


Hjälp, jag har råd men vågar inte spendera!
Med Moa Diseborn .


Finansiella rådgivare vi rekommenderar
Våra tips på hur du kan använda ekonomisk rådgivning för att göra din ekonomi och liv rikare. Rätt rådgivning kan ge upp till 3% högre avkastning och mindre ekonomisk stress och oro.











