Trump, Ryssland och oro: detta kan du tänka på

Fördjupning från intervjun i Sveriges Radio

Så började programledaren på Sveriges Radio (SR Malmöhus P4) en kort intervju med mig igår (20 feb). Som vanligt i radio har man tyvärr bara 2 minuter på sig, så här följer ett kortavsnitt med exakt samma frågor, men lite längre svar.

warning

Viktig info: Detta avsnitt berör en eller flera olika typer av investeringar. Ett sparande i linje med forskningens rekommendationer har historiskt sett varit framgångsrikt. Det finns mycket som talar för att så även kommer vara framgent, men det finns inga garantier. Historisk avkastning är ingen garanti för framtida avkastning.

Alla investeringar innebär risk och kan både öka och minska i värde. Investera inte pengar du inte har råd att förlora. Men, var inte heller överdrivet rädd för risken eftersom det är den som vi får betalt för. Vi rekommenderar alltid kontakt med en finansiell rådgivare, då detta inte är eller ska uppfattas som individuell finansiell rådgivning.

Denna sida är författad av Jan Bolmeson per 2025-10-16. Vi är fristående från nämnda bolag och värdepapper; ingen ersättning har utgått om ej annat anges tydligt med reklammärkning. Här kan du se de fonder och värdepapper vi äger och som vi har investerat i.. Tidigare omnämningar finns som etikett här eller längre ned på sidan. Vi avser inte följa upp detta innehåll regelbundet. Läs mer i våra villkor.

Avsnitt K50. Senast uppdaterad 7 månader sedan (2025-10-16) av Jan Bolmeson.

Du kan lyssna på detta avsnitt (K50) där poddar finns, t.ex. på Spotify, Apple Podcast och Acast. För innehållsförteckningen med tider, se fliken till vänster med längden på avsnittet.

Referens: Saknas.

Innehållsförteckning

Denna sida uppdaterades 7 månader sedan (2025-10-16) av Jan Bolmeson.

Sammanfattning och guldkorn

Det viktigaste att veta. Swipa för att se fler.

  • Donald Trump har ju också pratat mycket om tullar, hur kan det påverka vårt sparande?
  • Det sägs ju att när det är oroligt i omvärlden så är guldet det enda man kan lita på?
  • Finns det en risk nu för att folk blir ängsliga och TAR ut pengar från SITT sparande? Vad HÄNDER då?
  • Så ditt råd till den som faktiskt inte har råd att förlora pengar, som kanske ska gå i pension snart?

Vanliga frågor

Ska jag sälja mina fonder när börsen faller?
Vilken fond ska jag välja för långsiktigt sparande?
Hur ska jag fördela mitt sparande baserat på tidshorisont?
Är guld en bra investering vid kriser?
Kan experter förutsäga börsutvecklingen?
Vad betyder 'sitt still i båten'?

Hittar du inte din fråga ovan? Se alla frågor här, eller ställ den i forumet.

Communityns kommentarer

Nedan följer 8 av totalt 76 kommentarer. Notera att kommentarer i forumet inte kvalitetssäkras av oss på samma sätt som all annan text på denna sida. För att följa hela diskussionen, skriva en egen kommentar eller ställa en fråga, gå till forumet. Vi ses där! 🙂

  1. Avatar för anon19088942

    Kul med kortavsnitt som denna :clap:

  2. Avatar för jabbele3

    Bra avsnitt, har bara läst transkriberingen som hastigast.

    Angående båten och dess tålighet:

    Håller med, sitt still, äg allt, global Index, globala småbolag, globala tillväxtmarknader… Samt spara varje månad, blunda om börsen går ner, fortsätt enligt plan :+1:

  3. Avatar för Jbl

    Sitt still i båten om havet stormar. Metaforen är sådär tycker jag. Ska man verkligen sitta still om det kantrar väldigt mycket ett håll? Ska man inte skifta vikten åt andra hållet om det kommer en oförutsägbar våg, torped eller asteroid?

    Själv sitter jag still då jag är för rädd och klamrar mig fast i skrovet. :smiley:

  4. Avatar för jonhi

    Sitt still om man har en bra båt är nog viktigt att komma ihåg.

    Men sen läcker väl alla liknelser och metaforer lite.

  5. Avatar för OBWN

    Snyggt att fånga upp oron på ett så konstruktivt sätt :clap:

  6. Avatar för Jbl

    Alla båtar verkar bra tills den inte är det… :wink:

  7. Avatar för OBWN

    Jag tror alla fattar poängen med liknelsen iaf :laughing:

  8. Avatar för Jorgan

    Tack för ett intressant kortavsnitt! Apropå val av båt / indexfond passar jag på att lyfta en fråga jag har svårt att få grepp om. Det sägs ju alltid att de flesta indexfonder egentligen är USA-fonder pga en så stor övervikt mot den amerikanska marknaden. Låt oss säga att vi får ett scenario där Trump begår en serie felsteg, bl.a ekonomiska, som leder till djupa och långvariga nedgångar i USA, vad händer med tex LF Global då? Ligger den kvar på ca 70% USA, för att indexet är konstruerat så, eller viktas det om till andra, mer effektiva marknader? Antar att det viktas om, men har inte hittat det svart på vitt nånstans. Alltså: Är en bred indexfond med stor del USA fortfarande en bra båt?

  9. Avatar för Melwa

    Därför man inte har alla sina tillgångar på börsen. :see_no_evil:

Senaste nytt på RikaTillsammans

FikaTillsammans: AI i vardagen och på jobbet29

FikaTillsammans: AI i vardagen och på jobbet

26 maj: En fika med tips, inspiration och erfarenhetsutbyte av AI på jobbet och i vardagen | Supporterexklusivt.

Finansbranschens tre stora problem37
#465
1 tim 44 min

Finansbranschens tre stora problem

Tre minuter med statsminister Ulf Kristersson och EU:s talman Roberta Metsola: allt det jag inte hann säga baserat på Finansinspektionens egna rapporter. Med rådgivaren Per Palmström.

Pensionärer spenderar för lite av sparkapitalet32

Pensionärer spenderar för lite av sparkapitalet

Mental bokföring och rädsla för att pengarna tar slut gör att pensionärer unnar sig bara hälften av det som de skulle. Utdelande tillgångar ökar användningen av pengar och gör livet rikare.

Jan och Caroline Bolmeson30

Jämför bolåneränta 2026: Se din faktiska ränta direkt

Bolåneräntan är ofta familjens enskilt största utgift. Och samtidigt en av få utgifter där du kan sänka kostnaden med ett kort samtal, eller ett par knapptryck. Skillnaden mellan bankerna är större än de flesta tror, och enligt Finansinspektionen är det bara 3 av 10 svenskar som regelbundet jämför sin ränta.

SPIVA Europe Year-End 202535

SPIVA Europe 2025

100 procent av nordiska fonder slog inte sitt index på 10 år. 98% av globala fonder slog inte index. Tolfte SPIVA-rapporten i rad pekar åt samma håll.

Jan och Caroline Bolmeson tillsammans med Lysas grundare Patrik Adamson och Emilie Andersson37

Lysa: vår recension efter 7 år och 10 miljoner i sparande

Så här tänker vi om Lysa efter hundratals samtal i communityn och eget sparande. Slutsats: bäst för de flesta oavsett om du är nybörjare med 1 000 kr eller expert men av helt olika anledningar.