Byta fonden Länsförsäkringar Global mot DNB Global?
Vad tycker ni? Är det något jag borde göra?
Behöver du byta från Länsförsäkringar Global till DNB Global eller Avanza Global? Svaret är nej. Alla breda, passiva globala indexfonder under 0,4% avgift är i praktiken likvärdiga. Det enda bytet som kan vara värt att överväga är till en fondrobot för extra tjänster.
Publicerat 1 år sedan.
Viktig info: Detta videoklipp diskuterar en eller flera investeringar som t.ex. fonder. Ett sparande i linje med forskningens rekommendationer har historiskt sett varit framgångsrikt. Det finns mycket som talar för att så även kommer vara framgent, men det finns inga garantier. Historisk avkastning är ingen garanti för framtida avkastning.
Alla investeringar innebär risk och kan både öka och minska i värde. Investera inte pengar du inte har råd att förlora. Men, var inte heller överdrivet rädd för risken eftersom det är den som vi får betalt för. Vi rekommenderar alltid kontakt med en finansiell rådgivare, då detta inte är eller ska uppfattas som individuell finansiell rådgivning.
Denna sida är författad av Jan Bolmeson per 2025-08-01. Vi är fristående från nämnda bolag och värdepapper; ingen ersättning har utgått om ej annat anges tydligt med reklammärkning. Här kan du se de fonder och värdepapper vi äger och som vi har investerat i.. Tidigare omnämningar finns som etikett här eller längre ned på sidan. Vi avser inte följa upp detta innehåll regelbundet. Läs mer i våra villkor.
Senast uppdaterad 11 månader sedan (2025-08-01) av Jan Bolmeson.
Denna video finns att se på Youtube eller via videon ovan.
Inga podcast-länkar är tillgängliga för tillfället.
Referens: Saknas.
Sammanfattning och guldkorn
Det viktigaste att veta. Swipa för att se fler.
Ska jag byta från Länsförsäkringar Global till DNB Global eller Avanza Global?
Svaret är nej - alla breda, passiva globala aktieindexfonder under 0,4% avgift är i praktiken likvärdiga. Det spelar ingen roll vilken du väljer.
Vad gör globala indexfonder likvärdiga?
Så länge fonderna är breda, passiva och globala samt kostar under 0,4% så är det hugget som stucket vilken man äger. Skillnaderna mellan dem är minimala.
När kan byte vara värt att överväga?
Det enda bytet jag brukar rekommendera är till en fondrobot. Då får man ofta hjälp med att placera pengar på buffert, få in en del räntor och få extra tjänster.
Du har redan ett vinnande sparande
Har man någon av de här - LF Global, DNB Global eller Avanza Global - grattis! Du har ett bättre sparande än majoriteten av alla sparare.
"De bra globala indexfonderna är så lika att det är hugget som stucket vilken man äger."
"Har du en fondrobot eller global indexfond? Grattis! Du har ett bättre sparande än majoriteten av alla sparare."
"Så länge en global indexfond är bred, passiv och kostar under 0,4% spelar det ingen roll vilken du väljer."
Vanliga frågor
Hittar du inte din fråga ovan? Se alla frågor här, eller ställ den i forumet.
Stöd RikaTillsammans
RikaTillsammans finns tack vare dig – vi ägs inte av någon bank, tar inte emot presstöd, säljer inte rådgivning och vill inte förvalta dina pengar. Det gör oss fria, men också helt beroende av dig och vår community.
Om du gillar det vi gör får du gärna supporta oss – genom att bli månadssupporter, swisha ett valfritt belopp eller bjuda oss på en digital kaffe.
Som tack får du tillgång till extramaterial, bonusavsnitt, verktyg och inbjudningar. Tillsammans blir vi både klokare och rikare. Läs mer.
Tack för att du hejar på oss!

Från 49 kr/månad
Eller stöd oss via...
Swish (123 463 53 22) BuyMeACoffeeTillsammans blir vi både klokare och rikare dag för dag. Tack på förhand!
Senaste nytt på RikaTillsammans


Vår parterapeut Tommy Waad om tillit, pengabråk och tysta män
Problem i en parrelation handlar sällan om det man först tror oavsett om pengar, sex eller närvaro. Efter vårens egna sessioner bjöd vi in Tommy på återbesök. .


Det är jättedyrt och dumt att få panik och sälja av när börsen skakar
Här är priset för att sälja indexfonden och flytta pengarna till bankkontot i försök att tajma marknaden. Jämförelse av svenska börsen och bankkonto.


Rika har samma problem, bara med fler nollor
Lär känna vår kollega Oliver Allemog som får RikaTillsammans att rulla i kulisserna.


Uttag av pension: så gör du rätt
Monica Sjödin om varför uttagsordningen är fel fråga och varför planen bör ligga klar tio år före första kronan.


Pengar, ansvar och RikaTillsammans bakom kulisserna
Del två av det personliga samtalet om identitet, ansvar, att jobba ihop som par och varför det blev indexfonder. Del 2 av 2.













