Större sannolikhet att kriminella blir vän med dig versus använder våld

med säkerhetsexperten Jimmy Åberg

Vi har ofta en föreställning om att kriminella är hotfulla och aggressiva – att de kommer med pistoler och krav. Men verkligheten ser annorlunda ut. Jimmy förklarar att kriminella fungerar precis som vilken affärsverksamhet som helst: de vill maximera vinst och minimera risk.

Publicerat 10 månader sedan.

Senast uppdaterad 8 månader sedan (2025-12-15) av Jan Bolmeson.

Denna video finns att se på Youtube eller via videon ovan.

Inga podcast-länkar är tillgängliga för tillfället.

Referens: Saknas.

Sammanfattning och guldkorn

Det viktigaste att veta. Swipa för att se fler.

Sammanfattning

Om en kriminell börjar med hot är risken stor att du anmäler. Därför är vänskapsstrategin mycket mer lönsam. Genom att bli din kompis, bygga förtroende och skapa gemensamma upplevelser hamnar du i en situation där det blir psykologiskt svårt att backa ur. Du skäms, du känner att du borde ha förstått, och du har svårt att erkänna att du blivit lurad.

Det optimala scenariot för en kriminell är att du aldrig ens förstår att du gör affärer med någon som har ont uppsåt. Tyvärr visar verkligheten att det ofta går fel någonstans på vägen – och då kan situationen snabbt bli riktigt otäck. Insikten är viktig: var uppmärksam på relationer som utvecklas ovanligt snabbt eller som känns för bra för att vara sanna.

Vanliga frågor

Varför hotar inte kriminella sina offer direkt?
Hur känner jag igen att någon försöker manipulera mig?
Varför skäms offer för att de blivit lurade?
Är alla som vill bli vän snabbt farliga?
Vad händer när manipulationen avslöjas?

Hittar du inte din fråga ovan? Se alla frågor här, eller ställ den i forumet.

Senaste nytt på RikaTillsammans

Vad sparar svensken 2026?29
#479
1 tim 18 min

Hur mycket sparar svensken 2026?

Jämför ditt månadssparande med svensken och RT-communityn.

Vad tjänar svensken 2026?37
#478
80.57

Hur mycket tjänar svensken 2026?

En sammanställning av snittlön, medianlön, topp-10%, topp-1%-lön i Sverige och i communityn. .

Har du en bra lön?28

Har du en bra lön?

Ange din lön och ålder för att jämför din lön med snitt-svensken och andra i RikaTillsammans-communityn. .

Miljonärers psykologi: rikast i rummet, mest orolig i vardagen29

Miljonärers psykologi: rikast i rummet, mest orolig i vardagen

Paul Dolan vid LSE frågade ut 200 pundmiljonärer åt förmögenhetsbolaget Y TREE.

FIRE i praktiken: två år senare30
#477
1 tim 23 min

Två år sedan FIRE som 50-åring

Med Jesper i communityn som med en vanlig lön gjorde FIRE och idag är han en av de mest uppskattade rösterna i vårt forum.

Vad är FIRE och hur börjar man?32
#476
1 tim 32 min

Vad är FIRE och hur börjar man?

Våra bästa tips och tankar för dig som vill veta mer om FIRE (Financial Independence, Retire Early). Avsnittet är tillsammans med Jesper som gjorde FIRE vid 50 år.