Tre vanligaste fallgroparna i sparandet

Finansielle rådgivaren Ricard Nylunds erfarenhet: överaktivitet, för låg risk och för hög risk

Varför går det så ofta snett när man försöker pyssla med sina egna pengar? Vi stannar upp vid tre fallgropar som dyker upp om och om igen, oavsett om man är ny på börsen eller har kommit en bit på vägen. Det handlar mindre om matematik och mer om mönster vi alla känner igen.

Publicerat 1 månad sedan.

Senast uppdaterad 26 dagar sedan (2026-05-20) av Jan Bolmeson.

Denna video finns att se på Youtube eller via videon ovan.

Inga podcast-länkar är tillgängliga för tillfället.

Referens: Saknas.

Sammanfattning

Den första fallgropen är överaktivitet. Det handlar om att pilla för mycket, lägga till extraplaceringar, dra ner på en strategi när nyhetsflödet blir oroligt eller spekulera mer än nödvändigt. En träffande tåg-metafor sätter ord på det: man hoppar av vid fel station när Iran-konflikten eller Trump-rubrikerna triggar en känsla av att man måste agera. Resultatet blir ofta att man missar uppgångarna och bara är med på nedgångarna, raka motsatsen till vad sparandet ska göra för en över tid.

Den andra fallgropen är att ta för lite risk under för lång tid. Det är vanligt hos den som aldrig har investerat tidigare och bara är van vid sparkontots stabilitet. Pengarna har helt enkelt aldrig satts i arbete på riktigt, och det skapar en mental tröskel som är svår att kliva över utan vägledning eller egen exponering. Lösningen är ofta att öka risken successivt och vänja sig vid att pengarna rör sig åt båda hållen, men att riktningen över lång tid är vad som räknas.

Den tredje fallgropen är spegelbilden av den andra: att ta för mycket risk. Det drabbar ofta dem som tror sig veta mer än marknaden eller som vant sig vid uppgångar utan att ha upplevt en riktig nedgång. Både för lite och för mycket skapar problem på sikt, och balansen är personlig och tar tid att hitta. Tid i marknaden, en strategi att hålla sig till och successiv erfarenhet är de tre verktyg som hjälper en förbi alla tre fallgroparna.

Läs vidare

Vanliga frågor

Vad menas med överaktivitet i sparandet?
Ska jag sälja mina fonder när det är oroligt på börsen?
Hur mycket risk ska jag ta i mitt sparande?
Varför misslyckas så många med att tajma marknaden?
Räcker det att spara på sparkonto?
Hur kommer jag igång om jag är försiktig och aldrig har investerat?
Är det fel att engagera sig i sitt sparande?

Hittar du inte din fråga ovan? Se alla frågor här, eller ställ den i forumet.

Konkreta saker du kan göra nu

Kunskap, tips och råd är meningslösa om man inte omsätter dem i praktiken. Här får du ett par konkreta förslag som du kan göra antingen redan nu eller på lite sikt.

Skriv ner din långsiktiga sparstrategi på en sida

En sida räcker. Risknivå, fondval, sparhorisont och en mening om vad du ska göra (eller inte göra) vid nästa stora nedgång. Då har du något att luta dig mot när oron kommer och rubrikerna ropar.

30 minuter

Identifiera vilken fallgrop som ligger närmast ditt beteende

Är du överaktiv och justerar för ofta? Försiktig och fast på sparkonto? Eller har du tagit för mycket risk utan att ha upplevt en riktig nedgång? Att veta var du står själv är första steget mot att slippa fastna där.

15 minuter

Sätt upp automatiskt månadssparande till en bred globalfond

Automatiseringen tar bort beslutet från dig varje månad. Då behöver du inte fatta det när du är trött, orolig eller upphetsad. Det är ett av de starkaste skydden mot överaktivitet som finns.

30 minuter

Begränsa hur ofta du loggar in på din depå

En gång i månaden räcker för de allra flesta långsiktiga sparare. Att kolla dagligen ger ingen extra avkastning men ökar risken att du fattar emotionella beslut på kortsiktiga svängningar.

5 minuter att bestämma

Är du försiktig: börja med ett litet belopp och öka successivt

Om sparkontot är din komfortzon: testa en bred globalfond med ett begränsat belopp först. Känn på svängningarna både upp och ner i ett par månader. Då blir tröskeln att höja insatsen mindre, och du har byggt erfarenhet på riktigt.

1 timme

Communityns kommentarer

Nedan följer 7 av totalt 7 kommentarer. Notera att kommentarer i forumet inte kvalitetssäkras av oss på samma sätt som all annan text på denna sida. För att följa hela diskussionen, skriva en egen kommentar eller ställa en fråga, gå till forumet. Vi ses där! 🙂

  1. Avatar för Melwa

    Saknas:

    :white_check_mark: Jag har optimal risk!

    :face_savoring_food:

  2. Avatar för Oliver.Allemog

    Sorry! Åtgärdat nu, glömde publicera sidan

  3. Avatar för Samuelsson

    Rätt risk :check_box_with_check:

    Även om Ray Dalios vildaste drömmar slår in.

  4. Avatar för AimHigher

    När Jan blir trött på alla felformulerade undersökningar så kastar han Oliver till vargarna :rofl:

  5. Avatar för Singlemalt

    100% global index, lång sparhorisont.
    Helt korrekt risk.

  6. Avatar för Oliver.Allemog

    Var faktiskt jag som gjorde undersökningen på eget bevåg :grin: Med tanke på uppståndelsen som det brukar kunna bli tänkte jag att det var lika bra att ta på mig det direkt.

    Skönt att trots allt som händer i världen förändras inte vissa saker!

Senaste nytt på RikaTillsammans

Jan och Caroline: pengar, ansvar och RikaTillsammans bakom kulisserna37
#469
1 tim 13 min

Pengar, ansvar och RikaTillsammans bakom kulisserna

Del två av det personliga samtalet om identitet, ansvar, att jobba ihop som par och varför det blev indexfonder. Del 2 av 2.

Pengar, rädslor och bristtänk: en stor del av vår resa30
#468
1 tim 22 min

Pengar, rädsla och tjugo år av hårt arbete

Ett personligt avsnitt om vägen från korridoren i Lund där vi träffades 2003, till dagens RikaTillsammans. Del 1 av 2. .

Kommer pensionen att räcka?39
#467
1 tim 24 min

Kommer pensionen att räcka?

Pensionsexperten Monica Sjödin från Pensionsguiden reder ut de tre valen som avgör mer än hur mycket du sparar privat.

Avsnitt 466. Lagomfällan30
#466
1 tim 21 min

Lagomfällan: när livet är okej, men något ändå saknas

Stefan och Zandra har gjort allt rätt. God ekonomi, mer tid med barnen, mindre lönearbete. Ändå har livet blivit lite platt. Så ser lagomfällan ut och så tar man sig vidare.

S&P Dow Jones Indices (2026) Europe Persistence Scorecard: Year-End 2025.29

Bästa aktiva globalfonden 2020 var inte längre i toppen 2025

Bara 16 % av 408 globala aktiefonder höll sig i topphalvan två femårsperioder i rad enligt SPIVAs nya rapport. .

Löneväxla för att gå i pension tidigare37
#K65
21 min

Löneväxla för att gå i pension tidigare

Är löneväxling värt det 2026? Gränsen går vid 56 087 kr. Pensionsexperten Monica Sjödin förklarar fallgropen som kan kosta dig nästa löneförhöjning.