Snittspararen får ofta en sämre avkastning än en indexfond, främst på grund av beteendemisstag.

Nobelpristagare: Beteendemisstag saboterar resultaten

Kloka ord från en av världens främsta experter inom beteendeekonomi! Känner du igen dig? Det är lätt att tro att vi kan ”tajma marknaden” eller välja rätt aktier vid rätt tillfälle. Men forskningen visar att de flesta av oss faktiskt får bättre avkastning genom att investera brett och långsiktigt i billiga och passiva indexfonder.

Varför? För att våra känslor ofta spelar oss ett spratt! Vi köper när andra köper (dyrt) och säljer när andra säljer (billigt). Indexfonder hjälper oss att undvika dessa vanliga beteendefällor.

warning

Riskinfo: Denna bild eller bildspel berör en eller flera olika typer av investeringar. Investeringar innebär alltid en risk. Värdet på dina pengar kommer både att öka och minska. I värsta fall kan du förlora hela ditt insatta kapital. Det finns inga garantier. Och, allt detta är okej. Risk är det vi får betalt för. Vissa investerar baserat på tidigare avkastning, men breda och passiva fonder med låga avgifter tenderar ge bäst framtida resultat. Vi rekommenderar alltid kontakt med en finansiell rådgivare, då detta inte är eller ska uppfattas som finansiell rådgivning. Läs mer i våra villkor.

Sammanfattning, tolkning och guldkorn från bilden

Våra och communityns tankar, insikter och förslag på nästa steg.

Vanliga frågor

Vem är Daniel Kahneman?
Vad menar Kahneman med att det sker 'helt i onödan'?
Varför får snittspararen sämre avkastning än indexfonder?

Hittar du inte din fråga ovan? Se alla frågor här, eller ställ den i forumet.

Stöd RikaTillsammans

RikaTillsammans finns tack vare dig – vi ägs inte av någon bank, tar inte emot presstöd, säljer inte rådgivning och vill inte förvalta dina pengar. Det gör oss fria, men också helt beroende av dig och vår community.

Om du gillar det vi gör får du gärna supporta oss – genom att bli månadssupporter, swisha ett valfritt belopp eller bjuda oss på en digital kaffe.

Som tack får du tillgång till extramaterial, bonusavsnitt, verktyg och inbjudningar. Tillsammans blir vi både klokare och rikare. Läs mer.

Tack för att du hejar på oss!
Jan & Caroline

Bli supporter

Från 49 kr/månad

Eller stöd oss via...

Swish (123 463 53 22) BuyMeACoffee

Tillsammans blir vi både klokare och rikare dag för dag. Tack på förhand!
Jan & Caroline

Senaste nytt på RikaTillsammans

Genomgång av de bästa fonderna 202630
#K58
34 min

Genomgång av de bästa fonderna 2026

Tittlyssna på vår sammanställning av de bästa fonderna att spara och investera i 2026.

Bästa fonderna28

Bästa fonderna 2026

Vilken fond ska man välja? Tips och förslag på fonder vi och communityn gillar med bäst odds för högst avkastning över tid.

Event: reflektion på börsåret 2025 och tips inför 202629

Event: reflektion på börsåret 2025 och tips inför 2026

15 januari: FikaTillsammans med analytikern André Granström från VQM. .

Spara rätt och lätt med fondroboten Lysa 202640
#446
1 tim 6 min

Spara rätt och lätt med fondroboten Lysa 2026

Det bästa sparandet enligt oss för både nybörjaren och experten.

Hold the dip | Köp-behåll är bättre än buy-the dip38

Hold the dip

Köp-behåll är bättre än buy-the dip (AQR, 2025).