Två system i hjärnan
styr alla våra beslut

Ett system som går fort (men ibland blir fel) och ett långsamt (Kahneman, 2003)

Omfattande forskning visar att människor inte är rationella beslutsfattare utan styrs av två kognitiva system. Det snabba och intuitiva System 1 dominerar vardagsbeslut men ställer också till det för oss. System 2 är långsamt, rationellt och analytiskt men kräver mer energi.

Dessa två system leder till att vi människor ofta fattar helt fel och många gånger irrationella beslut inom sparande. Vi håller fast vid förlorare, värderar en förlust mer än en vinst, har en övertro på egen förmåga och är enkla att lura genom att t.ex. fatta beslut på tillgänlig information istället för korrekt information (t.ex. fondbetyg). Daniel Kahneman har för övrigt skrivit en bok på ämnet som är mycket uppskattad: ”Tänka snabbt, långsamt”.

Maps of Bounded Rationality: Psychology for Behavioral Economics
Kahneman, D. (2003). Maps of bounded rationality: Psychology for behavioral economics.

Innehållsförteckning

Denna sida uppdaterades 4 månader sedan (2025-07-31) av Jan Bolmeson.

Sammanfattning och guldkorn

Det viktigaste att veta. Swipa för att se fler.

Sammanfattning av studien

Daniel Kahnemans banbrytande forskning tillsammans med Amos Tversky revolutionerade vår förståelse av mänskligt beslutsfattande genom att visa hur vi systematiskt avviker från rationella modeller. Deras arbete identifierade två kognitiva system: System 1 som är snabbt, automatiskt och intuitivt, samt System 2 som är långsamt, kontrollerande och analytiskt.

Forskningen avslöjar flera kritiska insikter om hur vi fattar beslut. Prospektteorin visar att vi värderar förluster ungefär dubbelt så högt som vinster av samma storlek – en insikt som förklarar varför investerare ofta säljer vinnare för tidigt och behåller förlorare för länge. Inramningseffekter demonstrerar hur samma information presenterad på olika sätt kan leda till helt olika beslut, vilket har enorma implikationer för allt från sjukvård till pensionssparande.

Studierna visar också att vi använder mentala genvägar (heuristiker) för att hantera komplex information. Dessa genvägar är ofta användbara men leder ibland till systematiska fel som överkonfidens och ankringseffekter. För ekonomiska beslut innebär detta att vi ofta fattar suboptimala val utan att vara medvetna om det.

Den praktiska betydelsen är enorm. Genom att förstå dessa mekanismer kan vi designa bättre beslutsmiljöer och ’nudga’ människor mot bättre val utan att begränsa deras frihet. Automatiska pensionsavsättningar och standardval i organ-donation är framgångsrika exempel på hur denna kunskap tillämpats för samhällsnytta.

Vanliga frågor

Vad är skillnaden mellan System 1 och System 2?
Hur påverkar förlustaversion mina investeringar?
Kan man träna bort kognitiva bias?
Varför spelar standardval så stor roll?
Hur tillförlitlig är intuition jämfört med analys?

Hittar du inte din fråga ovan? Se alla frågor här, eller ställ den i forumet.

Senaste nytt på RikaTillsammans

Så mycket mindre sparande behövs om man börjar tidigt37

Så mycket mindre sparande behövs om man börjar tidigt

Hur mycket sparande per år behövs för att nå miljonen när man fyller 65 år?.

442. Fem pengarisker alla har att hantera | Allt du behöver veta om risk 2026 38
#442
2 tim 3 min

Fem pengarisker alla har att hantera

Allt du behöver veta om risk 2026 .

Safe withdrawal-ränta för 2026 mellan 3.9 och 5.7%32

Safe withdrawal-ränta för 2026 mellan 3.9 och 5.7%

Nya Morningstarrapporten "The State of Retirement Income 2025".

Jan och Caroline Bolmeson35

Arvsregler vid barn från tidigare förhållande

Tänk på att särkullbarn har rätt till att få ut sitt arv direkt.

Är andra beroende av din lön? Överväg då att skydda dem med livförsäkring | Med Niclas & Sabina37
#441
1 tim 21 min

Är andra beroende av din lön?

Överväg då att skydda dem med livförsäkring | Med Niclas & Sabina från Änkan.

Livförsäkringskalkyl38

Livförsäkringskalkyl

Prova vår kalkyl för att räkna fram hur stor livförsäkring du behöver och vill ge din partner.