amortera eller investera – vad är bäst?

En fråga som direkt eller indirekt berör många av oss i RT-communityn är huruvida man ska amortera eller inte. Som vanligt är det korrekt – men lite tråkiga svaret – det beror på. Men generellt sätt brukar jag säga:

Amortera i linje med amorteringskravet (dvs ner till 50% i olika takt), men överamortera inte om du inte har väldigt specifika anledningar.

Läs våra, communityns och experternas tips nedan. Om det därefter är något som du undrar över, starta gärna en tråd i forumet, så hjälps vi åt. Lycka till med ditt köp och dela gärna med dig av dina erfarenheter. Det uppskattas och hjälper andra! 🙂

Sammanfattning och guldkorn

Det viktigaste att veta. Swipa för att se fler.

Stöd RikaTillsammans

RikaTillsammans finns tack vare dig – vi ägs inte av någon bank, tar inte emot presstöd, säljer inte rådgivning och vill inte förvalta dina pengar. Det gör oss fria, men också helt beroende av dig och vår community.

Om du gillar det vi gör får du gärna supporta oss – genom att bli månadssupporter, swisha ett valfritt belopp eller bjuda oss på en digital kaffe.

Som tack får du tillgång till extramaterial, bonusavsnitt, verktyg och inbjudningar. Tillsammans blir vi både klokare och rikare. Läs mer.

Tack för att du hejar på oss!
Jan & Caroline Bolmeson

Bli supporter

Från 49 kr/månad

Eller stöd oss via...

Swish (123 463 53 22) BuyMeACoffee

Tillsammans blir vi både klokare och rikare dag för dag. Tack på förhand!
Jan & Caroline Bolmeson

Senaste nytt på RikaTillsammans

Jämför din pension med andra i din ålder31

Jämför din pension med andra i din ålder

Se hur din egen inkomstpension, premiepension och tjänstepension står sig mot Svensson, communityn och Pensionsmyndighetens typfall 2026. .

Sparande handlar mer om psykologi än ekonomi | Niklas Laninge27
#483
1 tim 40 min

Sparande handlar mer om psykologi än ekonomi

Niklas Laninge, sparpsykolog på Opti, om varför hjärnan är dyrare än fondavgiften och att han vill att svenskarna ska bli ett bra spenderande folk.

FIRE via tjänstepension: så slutade Johan jobba vid 5536
#482
1 tim 38 min

FIRE via tjänstepension: så slutade Johan jobba vid 55

Det finns fler vägar till ett rikt liv. Följ med Johan från pionjär inom svensk e-handel och konkurs i finanskrisen till friheten att välja själv i dag.

Tips för att anlita hantverkare och renovera (ekonomiskt) rätt36
#481
1 tim 31 min

Tips för att anlita hantverkare och renovera (ekonomiskt) rätt

Vad kostar en hantverkare och när ska man göra jobbet själv? Christopher Bolin, från Comfy Living, guidar genom pris, avtal och vanliga misstag så att du blir en bättre beställare.

Hur rik är svensken 2026?35
#480
1 tim 20 min

Hur rik är svensken 2026?

Jämför dig själv med svensken och RT-communityn.

Hur mycket har du på ISK jämfört med andra?36

Hur mycket har du på ISK jämfört med andra?

Jämför hur mycket du har på ditt ISK med snittsvensken och andra i RikaTillsammans-communityn.