Bästa räntefonderna 2025 | Lista med de bästa fonderna
Lista med de bästa fonderna
Här kommer vår och communityns sammanställning av de bästa räntefonderna. Notera att du i många fall inte behöver räntefonder utan det går utmärkt att använda ett sparkonto med insättningsgaranti. Syftet med räntefonder är ju att du ska kunna behålla pengarna du tjänar på aktieindexfonderna. 🙂
Bästa räntefonderna 2025 | Lista med de bästa fonderna Avsnitt K44 Lista med de bästa fonderna. Publicerat 10 månader sedan.
Riskinfo: Detta avsnitt berör en eller flera olika typer av investeringar. Investeringar innebär alltid en risk. Värdet på dina pengar kommer både att öka och minska. I värsta fall kan du förlora hela ditt insatta kapital. Det finns inga garantier. Och, allt detta är okej. Risk är det vi får betalt för. Vissa investerar baserat på tidigare avkastning, men breda och passiva fonder med låga avgifter tenderar ge bäst framtida resultat. Vi rekommenderar alltid kontakt med en finansiell rådgivare, då detta inte är eller ska uppfattas som finansiell rådgivning. Läs mer i våra villkor.
Avsnitt K44. Senast uppdaterad 3 månader sedan (2025-08-19) av Jan Bolmeson.
Denna video finns att se på Youtube eller via videon ovan.
Du kan lyssna på detta avsnitt (K44) där poddar finns, t.ex. på Spotify, Apple Podcast och Acast.
Vi transkriberar nästan alla våra avsnitt så att du kan läsa istället för att titta eller lyssna. Du hittar tanskriberingen i forumet i det första eller andra inlägget.
Referens: Saknas.
Det finns 73 kommentarer du kan läsa längre ned på sidan. Följ diskussionen och kommentera gärna i forumet.
Räntefonderna är valda på ett sådant sätt att du borde hitta någon av dem hos just din bank. Om du har några frågor, skriv gärna en kommentar!
Lycka till med ditt sparande!
Jan och Caroline
Sammanfattning och guldkorn
Det viktigaste att veta. Swipa för att se fler.
Vanliga frågor
Hittar du inte din fråga ovan? Se alla frågor här, eller ställ den i forumet.
Konkreta saker du kan göra nu
Kunskap, tips och råd är meningslösa om man inte omsätter dem i praktiken. Här får du ett par konkreta förslag som du kan göra antingen redan nu eller på lite sikt.
Utvärdera om du verkligen behöver räntefonder eller om sparkonto räcker
Communityns kommentarer
Nedan följer 4 av totalt 72 kommentarer. Notera att kommentarer i forumet inte kvalitetssäkras av oss på samma sätt som all annan text på denna sida. För att följa hela diskussionen, skriva en egen kommentar eller ställa en fråga, gå till forumet. Vi ses där! 🙂
Missa inte något – få våra uppdateringar
till din inkorg!
Få tillgång till våra senaste bästa tips, verktyg, avsnitt, videor, grafer och studier – direkt i din mejl!
- Notis till din mejl när vi släpper något nytt
- Kostnadsfritt, du kan sluta när du vill
- Någon gång i veckan
Om inte formuläret ovan visas, klicka här!
Senaste nytt på RikaTillsammans


Ska jag dela upp bolånet - ja eller nej?
Korta svaret: Generellt sett är svaret nej.


Från att leva "by default" till "by design"
Med Moa Diseborn.


Event: gör ett eget årsbokslut för 2025
6 januari 2026: digital Livsplansträff för dig som är supporter.


Snittavkastning per månad på börsen
Inget att lägga vikt vid men ändå ganska roligt. Amerikanska börsen sedan 1950.


Frågestund: Sparande med och till barnen
33 frågor & svar .


















Tack, gillar dessa kortare avsnitt. Nu ska jag lyssna medan jag rensar i garderoben!
Tycker det ser vettigt ut vid en första anblick!
Skulle inte ha problem att ge samma rekomendationer själv vid frågor.
Många “nybörjare” tänker nog främst krockkudde/stabilitet när de tänkter räntefonder och då är det ju vettigt med korta räntefonder med låg kreditrisk, även om sparhorisonten skulle vara åt det längre hållet.
Ska man spara i företagsobligationer eller långa räntefonder så behöver man nog vara mer införstådd i vad det faktiskt är för slags produkter, och att risken och volatiliteten kan vara mycket hög, jämfört med korta räntefonder.
Har noterat att en räntefond jag äger ska likvideras någon gång i februari. Gäller Handelsbanken Realränta (A1 sek). Så detta inlägg släpptes verkligen i lämplig tid för mig. Nu ska det bara undersökas vilken som ska ersätta den fonden.
Bra men …

Förklara logiken för mig Jan
Jag fattar inte detta

PS: 1an är fel i min mening.
Hej!
Om man tänker en långsiktig 50/50 portfölj med 50% global index fond och 50% räntefonder, så är ju ett alternativ att i räntedelen ha hälften i korta företagsobligationer (tex Storebrand FRN Företagsobligation) och andra hälften i lite längre räntefonder (tex AMF Räntefond Lång). Men jag förstår att korta företagsobligationer är lite lurigt och kan ha hög risk vid oroliga tider (tex under Covid), så då kanske man ska gå på säkra korta räntefonder/sparkonto för den korta räntefond delen med lite lägre avkastning. Inte helt lätt med räntedelen i en långsiktig 5
0/50 portfölj…