Bästa tipsen för att bli rik

RikaTillsammans-podden #37

Den här veckans avsnitt (#37) är en uppdatering av sidan ”Tjäna pengar, spara pengar, investera pengar och blir rik”. Ibland går jag genom bloggens gamla artiklar och från tid till annan känns det lite pinsamt. Men som Caroline alltid säger, det är ju ett tecken på utveckling. Nu är i alla fall artikeln uppdaterad till 2018 års version, med det bästa tipsen, tankarna och resonemangen.

Bästa tipsen för att bli rik Avsnitt 37 RikaTillsammans-podden #37. Publicerat 7 år sedan.

Avsnitt 37. Senast uppdaterad 3 månader sedan (2025-08-28) av Jan Bolmeson.

Du kan lyssna på detta avsnitt (37) där poddar finns, t.ex. på Spotify, Apple Podcast och Acast. För innehållsförteckningen med tider, se fliken till vänster med längden på avsnittet.

Vi transkriberar nästan alla våra avsnitt så att du kan läsa istället för att titta eller lyssna. Du hittar tanskriberingen i forumet i det första eller andra inlägget.

Referens: Saknas.

Det finns 1 kommentarer du kan läsa längre ned på sidan. Följ diskussionen och kommentera gärna i forumet.

Det går att bli rik och tjäna mycket pengar i Sverige idag, men det går inte snabbt. Jag vågar till och med påstå att det är så enkelt att alla kan göra det, men det är inte lätt. Tyvärr är det en stor skillnad på det som folk tror kommer att göra dem rika och det som faktiskt fungerar i verkligheten.

Sammanfattning och guldkorn

Det viktigaste att veta. Swipa för att se fler.

Vanliga frågor

Kan verkligen alla bli rika?
Vad är skillnaden mellan att spara och investera?
Varför misslyckas så många med sina investeringar?
Hur mycket behöver jag i buffert innan jag börjar investera?
Vad är passiv inkomst egentligen?

Hittar du inte din fråga ovan? Se alla frågor här, eller ställ den i forumet.

Communityns kommentarer

Var först med att skriva en kommentar, en fundering eller en fråga i forumet. Vi ses där! 🙂

Stöd RikaTillsammans

RikaTillsammans finns tack vare dig – vi ägs inte av någon bank, tar inte emot presstöd, säljer inte rådgivning och vill inte förvalta dina pengar. Det gör oss fria, men också helt beroende av dig och vår community.

Om du gillar det vi gör får du gärna supporta oss – genom att bli månadssupporter, swisha ett valfritt belopp eller bjuda oss på en digital kaffe.

Som tack får du tillgång till extramaterial, bonusavsnitt, verktyg och inbjudningar. Tillsammans blir vi både klokare och rikare. Läs mer.

Tack för att du hejar på oss!
Jan & Caroline

Bli supporter

Från 49 kr/månad

Eller stöd oss via...

Swish (123 463 53 22) BuyMeACoffee

Tillsammans blir vi både klokare och rikare dag för dag. Tack på förhand!
Jan & Caroline

Senaste nytt på RikaTillsammans

Spargapet mellan män och kvinnor28

Spargapet mellan män och kvinnor

Män sparar mellan 600 - 2.000 kr mer per månad än kvinnor. Det leder till ett miljongap under en sparkarriär. .

Om miljongapet, karriärtips och jämställdhet29
#443
1 tim 3 min

Om miljongapet, karriärtips och jämställdhet

Med jämställdhetsministern Nina Larsson.

Storbankerna säljer sina egna, dyra och aktiva fonder30

Storbankerna säljer sina egna, dyra och aktiva fonder

Därför ska man vara otrogen mot sin storbank (Finansinspektionen, 2025).

Så mycket mindre sparande behövs om man börjar tidigt30

Så mycket mindre sparande behövs om man börjar tidigt

Hur mycket sparande per år behövs för att nå miljonen när man fyller 65 år?.