Bo gratis / Tjäna pengar på ditt boende

Om privatuthyrning

Reklam för MainHome AB. Dagens avsnitt handlar om privatuthyrning av sin bostad och är en intervju av Jakob och Isabelle. De är ett par vänner till mig och Caroline som är riktigt duktiga på hur man kan tjäna pengar på sitt boende och kanske till och med kan bo gratis. Dagens tankespjärn är att det till och med kan vara värt att sälja sina fonder och aktier då privatuthyrning – om man har möjligheterna – kan ge uppemot 20 – 70 % avkastning om året på eget kapital.

Avsnitt 176 | Publicerat 5 år sedan.

warning

Reklam för Main Home AB som därmed gör allt annat på RikaTillsammans också möjligt. Läs mer om våra tankar kring samarbeten.

Avsnitt 176. Senast uppdaterad 9 månader sedan (2025-08-24) av Jan Bolmeson.

Du kan lyssna på detta avsnitt (176) där poddar finns, t.ex. på Spotify, Apple Podcast och Acast. För innehållsförteckningen med tider, se fliken till vänster med längden på avsnittet.

Referens: Saknas.

Innehållsförteckning

Denna sida uppdaterades 9 månader sedan (2025-08-24) av Jan Bolmeson.

Sammanfattning och guldkorn

Det viktigaste att veta. Swipa för att se fler.

Upprinnelsen till dagens avsnitt var att Jakob och Isa var hemma hos oss och hälsade på och vi kom in att prata om privatuthyrning, hur skattemässigt förmånligt det är (Isa kallar det till och med för ”Skatteparadiset privatuthyrning”) och hur stor skillnad det faktiskt kan göra för de människor som har möjligheten.

Inspirationen slog till och vi gick ner och satte oss i studion. Eftersom det var lite spontant kunde Caroline inte vara med i avsnittet. Vi testade även att live-sända för första gången så det kan vara lite märkliga kommentarer även om vi har försökt klippa det rent.

I avsnittet pratar vi bl.a. om:

Möjligheterna som privatuthyrning innebär
Hur mycket pengar man kan tjäna och hur de har gjort
Att man kan bo gratis på många olika sätt
Hur avkastningen på eget kapital kan bli uppemot 20-70 % på årsbasis
Hur det kan vara värt att ta från sina aktier och fonder och investera i sin bostad
Attefallshus och hur man kan tänka kring renovering / tillbyggnad
Korttidsuthyrning (AirBnb) vs långtidsuthyrning?
Vanliga misstag (framförallt kring byggregler)
Hur beskattningen fungerar och de fallgropar som finns där
Hur man kan tänka kring uthyrning till sitt företag
Hur Jakob aldrig hade köpt ett enfamiljshus i fjällen utan kört två-familj
Uppsidor och nedsidor med privatuthyrning
Hur enkelt och svårt det är att hitta hyresgäster
Om hyreslagen och privatuthyrning

Jag har taggat avsnittet som ett samarbete eftersom Jakob och Isa har ett företag som arbetar med dessa frågor även om ingen ersättning har utgått för avsnitt. Bättre vara på den säkra sidan än inte. De har däremot en del läsvärda länkar på sin hemsida för dig som vill fördjupa dig ännu mer:

Deras hemsida MainHome hittar du här:
https://bit.ly/35D7bWV

Tre vanliga fel vid privatuthyrning:
https://bit.ly/34rlhLy

Sälj dina fonder och investera i din bostad
https://bit.ly/34tc6Km

Är det värt att tillfälligt ta från sitt sparkapital?
https://bit.ly/37I0Qfe

Jag hoppas att du uppskattar det här avsnittet som är ett lite annat sätt att tänka kring sitt boende. Det var många saker som jag i alla fall inte hade tänkt på. 😎

Många hälsningar,
Jan och Caroline

Vanliga frågor

Hur mycket kan jag tjäna skattefritt på privatuthyrning?
Vad är skillnaden mellan attefallshus och vanlig tillbyggnad?
Vilka byggregler gäller för privatuthyrning?
Har hyresgäster besittningsskydd vid privatuthyrning?
Kan jag hyra ut till mitt eget företag?

Hittar du inte din fråga ovan? Se alla frågor här, eller ställ den i forumet.

Communityns kommentarer

Var först med att skriva en kommentar, en fundering eller en fråga i forumet. Vi ses där! 🙂

Stöd RikaTillsammans

RikaTillsammans finns tack vare dig – vi ägs inte av någon bank, tar inte emot presstöd, säljer inte rådgivning och vill inte förvalta dina pengar. Det gör oss fria, men också helt beroende av dig och vår community.

Om du gillar det vi gör får du gärna supporta oss – genom att bli månadssupporter, swisha ett valfritt belopp eller bjuda oss på en digital kaffe.

Som tack får du tillgång till extramaterial, bonusavsnitt, verktyg och inbjudningar. Tillsammans blir vi både klokare och rikare. Läs mer.

Tack för att du hejar på oss!
Jan & Caroline Bolmeson

Bli supporter

Från 49 kr/månad

Eller stöd oss via...

Swish (123 463 53 22) BuyMeACoffee

Tillsammans blir vi både klokare och rikare dag för dag. Tack på förhand!
Jan & Caroline Bolmeson

Senaste nytt på RikaTillsammans

Avsnitt 466. Lagomfällan35
#466
1 tim 21 min

Lagomfällan: när livet är okej, men något ändå saknas

Stefan och Zandra har gjort allt rätt. God ekonomi, mer tid med barnen, mindre lönearbete. Ändå har livet blivit lite platt. Så ser lagomfällan ut och så tar man sig vidare.

S&P Dow Jones Indices (2026) Europe Persistence Scorecard: Year-End 2025.35

Bästa aktiva globalfonden 2020 var inte längre i toppen 2025

Bara 16 % av 408 globala aktiefonder höll sig i topphalvan två femårsperioder i rad enligt SPIVAs nya rapport. .

Löneväxla för att gå i pension tidigare36
#K65
21 min

Löneväxla för att gå i pension tidigare

Är löneväxling värt det 2026? Gränsen går vid 56 087 kr. Pensionsexperten Monica Sjödin förklarar fallgropen som kan kosta dig nästa löneförhöjning.

FikaTillsammans: AI i vardagen och på jobbet38

FikaTillsammans: AI i vardagen och på jobbet

26 maj: En fika med tips, inspiration och erfarenhetsutbyte av AI på jobbet och i vardagen | Supporterexklusivt.

Finansbranschens tre stora problem40
#465
1 tim 44 min

Finansbranschens tre stora problem

Tre minuter med statsminister Ulf Kristersson och EU:s talman Roberta Metsola: allt det jag inte hann säga baserat på Finansinspektionens egna rapporter. Med rådgivaren Per Palmström.

Pensionärer spenderar för lite av sparkapitalet28

Pensionärer spenderar för lite av sparkapitalet

Mental bokföring och rädsla för att pengarna tar slut gör att pensionärer unnar sig bara hälften av det som de skulle. Utdelande tillgångar ökar användningen av pengar och gör livet rikare.