Debatt om aktivt vs passivt sparande
med Alexander Jansson, fondförvaltare på fondbolag
Inom sparande finns det två huvudsakliga strategier. Antingen tror man att man aktivt kan välja ut vinnare och undvika förlorare (=aktiv förvaltning) eller så tror man som jag att det är jättesvårt att göra och det är bättre att passivt bara äga hela höstacken – båda vinnarna och förlorarna – istället för att leta efter nålarna. Idag debatterar jag och Alexander Jansson, fondförvaltare och VD på ett fondbolag dessa två sidor.
Debatt om aktivt vs passivt sparande Avsnitt 365 med Alexander Jansson, fondförvaltare på fondbolag. Publicerat 1 år sedan.
Riskinfo: Detta avsnitt berör en eller flera olika typer av investeringar. Investeringar innebär alltid en risk. Värdet på dina pengar kommer både att öka och minska. I värsta fall kan du förlora hela ditt insatta kapital. Det finns inga garantier. Och, allt detta är okej. Risk är det vi får betalt för. Vissa investerar baserat på tidigare avkastning, men breda och passiva fonder med låga avgifter tenderar ge bäst framtida resultat. Vi rekommenderar alltid kontakt med en finansiell rådgivare, då detta inte är eller ska uppfattas som finansiell rådgivning. Läs mer i våra villkor.
Denna artikel kan innehålla sponsrade länkar. Vår tanke kring samarbeten.Avsnitt 365. Senast uppdaterad 3 månader sedan (2025-08-27) av Jan Bolmeson.
Denna video finns att se på Youtube eller via videon ovan.
Innehållsförteckning
- 00:00:00 - Introduktion av Alexander Jansson
- 00:04:38 - Alexanders case för aktiv förvaltning
- 00:08:23 - Jan: Jag håller med men drar motsats slutsats
- 00:09:54 - Alexander: Jag är inte emot passiv förvaltning
- 00:12:41 - Passiva fonder åker snålskjuts
- 00:15:37 - Marknadens effektivitet och kreativ förstörelse
- 00:22:53 - Fler index än aktier
- 00:26:49 - Svenska investmentbolags överprestation
- 00:29:38 - Var det enklare att överprestera förr?
- 00:34:30 - Betydelsen av historik i investeringar
- 00:38:48 - Kan jag tajma marknaden & göra en bättre analys?
- 00:42:49 - Hellre topp 10% i tio år än topp 1% i ett år.
- 00:45:13 - Globalfonders exponering mot USA
- 00:50:55 - Vikten av riskjusterad avkastning
- 00:54:25 - Du får inte röra dina investeringar på 100 år. Vad köper du?
- 00:57:47 - Index inkludering och exkludering efter trender
- 01:00:14 - Värdet av aktier som hobby
Du kan lyssna på detta avsnitt (365) där poddar finns, t.ex. på Spotify, Apple Podcast och Acast. För innehållsförteckningen med tider, se fliken till vänster med längden på avsnittet.
Vi transkriberar nästan alla våra avsnitt så att du kan läsa istället för att titta eller lyssna. Du hittar tanskriberingen i forumet i det första eller andra inlägget.
Referens: Saknas.
Det finns 61 kommentarer du kan läsa längre ned på sidan. Följ diskussionen och kommentera gärna i forumet.
Jag har märkt att det är svårt att få till en nyanserad diskussion om aktiv vs passiv förvaltning. I communityn står många av oss stabilt i passiv förvaltning och det är så jag och Caroline har landat att vi investerar våra pengar framgent. Antingen i en bred, billig, passiv, global aktieindexfond eller fondrobot. Samtidigt upplever jag att världen inte är svart-vit och att det är farligt att bli fundamentalistisk.
När jag tidigare i våras beklagade mig att få om ingen från finans ville ta aktiv-ståndpunkten i en diskussion eller debatt mejlade Alexander Jansson (hans LinkedIn) mig. Han är till vardags fondförvaltare och VD på ett fondbolag. Han tyckte likt mig att det är märkligt att man inte kan argumentera för sin ståndpunkt om man ändå jobbar med den till vardags. Han tog gärna debatten med mig sa han.
Därför kommer här ett försök till en konstruktiv debatt om aktiv vs passiv förvaltning. Varken jag eller Alexander har fått någon ersättning för avsnittet. Det är också helt oklippt. Du får höra vår diskussion precis som den skedde, utan några redigerade vinklingar.
Ha därför gärna lite överseende. Det är betydligt svårare än man tror att argumentera för ett ämne när man har någon på andra sidan än att själv argumentera utifrån en presentation. Så är det för oss båda. Självklart kommer man på de bästa argument i efterhand, t.ex. om survivorship-bias och liknande. 🙂
Kontentan är att vi båda har lång erfarenhet av marknaden och vet att det inte finns ett entydigt rätt svar. Marknaden är oftast effektiv, men det finns tillfällen när den inte är det. Aktiv förvaltning behövs för prissättning, medan passiv förvaltning passar de flesta investerare och så vidare. Vi diskuterar också beteendemässiga aspekter och andra relaterade ämnen.
Vi hoppas att du uppskattar samtalet, och ett stort tack till Alexander för att han tog initiativet! Kanske kan vi även få honom att delta i forumet.
Jan och Alexander
Sammanfattning och guldkorn
Det viktigaste att veta. Swipa för att se fler.
Vanliga frågor
Hittar du inte din fråga ovan? Se alla frågor här, eller ställ den i forumet.
Communityns kommentarer
Nedan följer 4 av totalt 60 kommentarer. Notera att kommentarer i forumet inte kvalitetssäkras av oss på samma sätt som all annan text på denna sida. För att följa hela diskussionen, skriva en egen kommentar eller ställa en fråga, gå till forumet. Vi ses där! 🙂
Missa inte något – få våra uppdateringar
till din inkorg!
Få tillgång till våra senaste bästa tips, verktyg, avsnitt, videor, grafer och studier – direkt i din mejl!
- Notis till din mejl när vi släpper något nytt
- Kostnadsfritt, du kan sluta när du vill
- Någon gång i veckan
Om inte formuläret ovan visas, klicka här!
Senaste nytt på RikaTillsammans


Spargapet mellan män och kvinnor
Män sparar mellan 600 - 2.000 kr mer per månad än kvinnor. Det leder till ett miljongap under en sparkarriär. .


Om miljongapet, karriärtips och jämställdhet
Med jämställdhetsministern Nina Larsson.


Storbankerna säljer sina egna, dyra och aktiva fonder
Därför ska man vara otrogen mot sin storbank (Finansinspektionen, 2025).


Så mycket mindre sparande behövs om man börjar tidigt
Hur mycket sparande per år behövs för att nå miljonen när man fyller 65 år?.

















Tack! Rätt spännande att ni var så samstämmiga.
En grej jag funderat på är hur prissättningen av en fond egentligen går till. Hur motiveras de höga avgifterna?
Tittar man på BMC Global Select så förvaltar den nära 18 miljarder kronor och avgiften är 1.86% på Avanza.
Avgifterna bryts ner såhär enligt Avanza
Löpande avgifter 1,55%
Transaktionsavgifter 0,06%
Övriga avgifter 0,25%
Varav Avanzas ersättning 0,7%
Sen får väl utgå ifrån att vissa.med stora poster i fonden har bra rabatt så för enkelhetens skull låt säga att 1% går fondbolaget tillgodo efter provision och transaktiondavgifter = ~180 miljoner per år.
Är detta rimligt? Dags att kolla i deras årsredovisning kanske…
Är.marknaden för aktiva fonder i sig effektiv och.konkurrensutsatt eller kan bolagen sätta vilka priser de vill så länge fonden presterar?
Bättre att kolla in MSCI ACWI - All Country World Index istället!: Basportföljen: En finansiell överblick över den globala "höstacken & dess status" - Ifrån MSCI inc år 2024 🇺🇲
Det här ser ut som ett riktigt bra avsnitt. Jag tror på debatt som format. Det finns säkert fler ämnen som kunde passa att debattera.
Jag ser ett värde i debattavsnitt som en form av konsumentupplysning. Det blir väldigt tydligt för nybörjare hur saker fungerar när två alternativ ställs emot varandra. Vågar man hoppas på en debatt om typ krypto? Huvudfrågan borde då inte vara krypto i sig utan krypto som sparprodukt.
Hur menar du?
Jag menar att det är av intresse att diskutera vad själva Höstacken består av, då forskningen enligt bla Standard & Poor & Jan B mfl talar om dess fördelar gentemot aktivt förvaltade aktiefonder.