En läsares investeringsdagbok för våren 2020

Alla som investerar förlorar från tid till annan pengar. Det är inget konstigt och det tillhör spelet. Det viktiga är dock att se till att man får erfarenhet för de pengar man förlorar. Lite enligt principen att allt som händer är en träning inför något som komma skall. Är man uppmärksam, fångar insikterna och omsätter dem i praktiken kommer man sannolikt tjäna tillbaka de förlorade pengarna flera gånger om.

Avsnitt 158. Senast uppdaterad 8 månader sedan (2025-08-25) av Jan Bolmeson.

Denna video finns att se på Youtube eller via videon ovan.

Du kan lyssna på detta avsnitt (158) där poddar finns, t.ex. på Spotify, Apple Podcast och Acast.

Vi transkriberar nästan alla våra avsnitt så att du kan läsa istället för att titta eller lyssna. Du hittar tanskriberingen i forumet i det första eller andra inlägget.

Referens: Saknas.

Det finns 1 kommentarer du kan läsa längre ned på sidan. Följ diskussionen och kommentera gärna i forumet.

Innehållsförteckning

Denna sida uppdaterades 8 månader sedan (2025-08-25) av Jan Bolmeson.

Sammanfattning och guldkorn

Det viktigaste att veta. Swipa för att se fler.

I dagens avsnitt tar vi upp ett par läsarmejl som beskriver både gjorda misstag och framgångar under första halvårets börsturbulens i och med Corona. Vi har läsaren som var ny, investerade mycket i början av året, precis innan nedgången i slutet av februari/mars och sedan sålde på botten för att köpa tillbaka på toppen nu maj/juni. Klassiska nybörjarmisstag som vi själva också har gjort.

Vi har även läsaren Mattias som förde investeringsdagbok under våren och observerade sina känslor och agerande enligt sin plan. Baserat på erfarenhet och en förutbestämd plan utnyttjade han krisen och gjorde allt rätt. Det som är generöst är att han beskriver sina tvivel och hur han vid ett tillfälle får hjälp av sin fru att hålla den förutbestämda planen.

Vår önskan med det här avsnittet är att visa att det är inget konstigt att tvivla, att göra misstag och förlora pengar. På samma sätt kan tidigare erfarenhet och misstag leda till att man över tid tjänar mer pengar. Lite enligt principen att när en person med erfarenhet träffar en person med pengar så händer alltid samma sak. Personen med erfarenhet får pengarna och personen med pengarna får erfarenheten.

På samma sätt är det vissa saker som aldrig förändras på marknaden. Det har vi de senaste 20 åren sett om och om igen.
Nya sparare kommer alltid freaka ut förr eller senare
Investeringar kommer alltid ge kickar och dra till sig spelare
Människor utan färdighet och kunskap kommer periodvis att tjäna mer pengar än de med färdighet, erfarenhet och kunskap
Alla förlorar pengar från tid till annan
Dumma pengar kommer periodvis överprestera mot smarta pengar (även om man tycker att dumhet inte borde belönas av marknadsguden)
Vissa investerare kommer vara mer ute efter att ha rätt än att tjäna pengar
Att ha oinvesterade pengar kommer alltid skapa hjärnspöken
Det är mycket lättare ångra sig när man inte har en strategi
Enkelhet slår ofta komplexitet
Fundamentala faktorer styr inte alltid
Marknaden kan vara irrationell ganska länge
Hårt och engagerat arbete belönas inte på börsen
Temperament är viktigare än intelligens

Således i princip inget nytt under solen utan det är lite ”repetition är inlärningens moder”. Ett stort tack till Mattias, Per-Olof och de andra som generöst delade med sig av sina frågor och investeringsdagbok.

Vi vill avslutningsvis passa på och puffa för våra utbildningar, både de fysiska och digitala. Vi har precis tagit beslutet att köra ett utbildningstillfälle i Stockholm, Göteborg och Malmö fast i en väldigt liten form (max ca 25 deltagare) för att uppfylla på FHMs rekommendationer. Så det blir litet och exklusivt. Läs mer på hemsidan:
https://rikatillsammans.se/utbildningar/

För dig som är intresserad av vår RikaTillsammans-community så kan du läsa mer på:
/ rikatillsammans

Tack för den här veckan och på återseende nästa!
Jan och Caroline

Vanliga frågor

Ska jag sälja när börsen kraschar?
Hur hanterar jag panikkänslor när portföljen rasar?
Är det rätt att belåna sig för att köpa i en krasch?
Vad ska jag skriva i min investeringsdagbok?
Ska jag lyssna på experter under en börskrasch?
Hur vet jag om jag ska köpa mer när börsen faller?

Hittar du inte din fråga ovan? Se alla frågor här, eller ställ den i forumet.

Communityns kommentarer

Var först med att skriva en kommentar, en fundering eller en fråga i forumet. Vi ses där! 🙂

Senaste nytt på RikaTillsammans

Fallgropar i sparandet: en rådgivares 8 vanligaste råd26
#464
1 tim 20 min

Fallgropar i sparandet: en rådgivares 8 vanligaste råd

Ricard Nylund: Mitt mål är att du ska må bra av dina pengar. Inte slå index. Det gör mig nog till Sveriges tråkigaste rådgivare. .

Bästa pensionstipsen för företagare26
#463
51 min

Bästa pensionstipsen för företagare

Sluta tänk pension utan tänk uttag från bolaget istället. Skillnaden kan vara hundratusentals kronor. Med pensionsexperten Monica Sjödin.

Deklarera bostadsförsäljning 2026: avdrag, uppskov & regler29
#K63
30 min

Deklarera bostadsförsäljning

En genomgång med tips, avdrag och förklaringar inför deklarationen. Med Joacim Lindblom från Lexly.

Jan och Caroline Bolmeson37

Löneväxling 2026: checklista, regler & kalkylator

Vad communityn, pensionsexperter och Alectas egna rapporter lärt oss om löneväxling och när det lönar sig.

Är Avanza bra? Ska du hjälpa barnen? Och hur väljer du rätt fond?34
#K62
16 min 55 sek

Är Avanza bra? Ska du hjälpa barnen? Och hur väljer du rätt fond?

9 frågor från communityn: fondval, Avanza, kontantinsats och pension.

Bra avkastning – eller bara en bra känsla?31

Bra avkastning - eller bara en bra känsla?

Ny brittisk rapport analyserade 550 portföljer. Resultatet: 96% sparare trodde det gick bra. Verkligheten? 84% av förvaltarna slog inte ens en indexfond. (Y-tree, 2026).