Intervju med AP7 som förvaltar5 miljoners svenskars pension

Om räntor, aktier och AP7 SÅFA

Den statliga sjunde AP-fonden förvaltar nästan 900 000 miljoner kr för över 5 miljoner svenskar. Deras förvalsalternativ i premiepensionen AP7 SÅFA har historiskt dessutom gett den genomsnittlige pensionssparen en bättre genom medelavkastning jämfört med den som gjort egna aktiva val. Idag intervjuar vi Pontus von Essen, Head of Strategy på AP7, om räntor, aktier, sparande och portföljer.

Intervju med AP7 som förvaltar5 miljoners svenskars pension Avsnitt 289 Om räntor, aktier och AP7 SÅFA. Publicerat 2 år sedan.

warning

Riskinfo: Detta avsnitt berör en eller flera olika typer av investeringar. Investeringar innebär alltid en risk. Värdet på dina pengar kommer både att öka och minska. I värsta fall kan du förlora hela ditt insatta kapital. Det finns inga garantier. Och, allt detta är okej. Risk är det vi får betalt för. Vissa investerar baserat på tidigare avkastning, men breda och passiva fonder med låga avgifter tenderar ge bäst framtida resultat. Vi rekommenderar alltid kontakt med en finansiell rådgivare, då detta inte är eller ska uppfattas som finansiell rådgivning. Läs mer i våra villkor.

Denna artikel kan innehålla sponsrade länkar. Vår tanke kring samarbeten.

Avsnitt 289. Senast uppdaterad 2 månader sedan (2025-08-21) av Jan Bolmeson.

Du kan lyssna på detta avsnitt (289) där poddar finns, t.ex. på Spotify, Apple Podcast och Acast. För innehållsförteckningen med tider, se fliken till vänster med längden på avsnittet.

Vi transkriberar nästan alla våra avsnitt så att du kan läsa istället för att titta eller lyssna. Du hittar tanskriberingen i forumet i det första eller andra inlägget.

Referens: Saknas.

Det finns 36 kommentarer du kan läsa längre ned på sidan. Följ diskussionen och kommentera gärna i forumet.

Det är ingen hemlighet att vi är stora fans av AP7 och har våra egna premiepensionspengar placerade hos dem. Som alla andra började jag vår resa hos dem, för att sedan i ett slag av övertro på egen förmåga tro att jag kunde göra Pontus och hans kollegors jobb bättre än dem (vilket naturligtvis slutade i underprestation mot index :roll_eyes:) för att sedan aktivt byta tillbaka till dem för ett par år sedan.

Det är därför vi uppskattade at AP7 ställde upp och lät oss intervjua Pontus von Essen som jobbat med portföljkonstruktion och framförallt fixed income. Tanken med avsnittet var initialt att vi skulle prata om räntor, men då Pontus var duktig även på andra områden blev det mer generellt även om aktiefonden, deras resonemang, hållbarhet, portföljkonstruktion och mycket mer.

Ett av de mer nördiga guldkornen för mig personligen var att jag historiskt har varit negativ till företagsobligationer. Men Pontus lyfte det tillgångsslagets fördelar, inte minst som en byggsten i om man vill ha en kapitalbevarande FIRE-portfölj som man ska kunna leva på. Det här avsnittet avslutat vår serie om räntor nu under våren 2023.

Vi hoppas att du gillar avsnittet och du är välkommen att kommentera eller se andra kommentarer i forumet. Ingen ersättning har utgått till någon part för avsnittet. :slightly_smiling_face:

Många hälsningar,
Jan, Caroline och Pontus

Sammanfattning och guldkorn

Det viktigaste att veta. Swipa för att se fler.

Vanliga frågor

När ska jag välja räntefonder istället för aktiefonder?
Varför slår AP7 Såfa så ofta aktiva fondval?
Är svenska bostadsobligationer säkra trots fallande bostadspriser?
Hur ska jag tänka kring duration i min ränteportfölj?
Ska jag ha räntefonder i min premiepension?
Vad menas med att 60-70% säkerhet ger bäst avkastning?

Hittar du inte din fråga ovan? Se alla frågor här, eller ställ den i forumet.

Communityns kommentarer

Nedan följer 4 av totalt 35 kommentarer. Notera att kommentarer i forumet inte kvalitetssäkras av oss på samma sätt som all annan text på denna sida. För att följa hela diskussionen, skriva en egen kommentar eller ställa en fråga, gå till forumet. Vi ses där! 🙂

  1. User avatar

    Gillar instagramkarusellen! Ska bli intressant att höra avsnittet! Ligger självklart med 100% av premiepensionen i “sjuan” :slight_smile:

  2. User avatar

    En stilla undran är ju hur mkt kronförsvagningen gynnat deras portföljallokering.

  3. User avatar

    Jag tyckte Pontus’ analys om att avgifterna påverkar aktiva fonders förmåga att slå index var insiktsfull.

    Om vi ska ta hans analys ett tankesteg längre: om en aktiv fond lyckas slå index är den ju mer berättigad att kunna ta ut en högre avgift än konkurrenterna (eftersom den är effektivare). Och betyder det i då fall att högre avgift är lika med bättre förvaltad fond? Rimligtvis inte eftersom de dyraste fonderna inte alltid är de bästa.

    Alltså: om låg avgift är likställt med passiv fond och hög avgift är likställd med sämre utfall än index på grund av dyr avgift, var ligger den optimala prissättningen på en aktiv fond som slår index? :thinking:

  4. User avatar

    har inte lyssnat mer än ett par minuter men ställer frågan när jag ändå har den i huvudet. Man säger alltid AP7 SÅFA eller sjunde AP-fonden. Vad betyder just detta? Vad är nummer sju? Har det funnits 1-6? Såfa, vad är detta? haha ,kanske kan googla men tänkte någon här har säkert allt i huvudet och säket en rolig anekdot eller något.

  5. User avatar

    Det är den sjunde AP-fonden som förvaltar premiepensionen, de andra AP-fonderna förvaltar delar av den allmänna pensionen. SÅFA är statens årskullsförvaltningsalternativ.
    Finns lite historik på Wikipedia, AP-fonderna – Wikipedia

Stöd RikaTillsammans

RikaTillsammans finns tack vare dig – vi ägs inte av någon bank, tar inte emot presstöd, säljer inte rådgivning och vill inte förvalta dina pengar. Det gör oss fria, men också helt beroende av dig och vår community.

Om du gillar det vi gör får du gärna supporta oss – genom att bli månadssupporter, swisha ett valfritt belopp eller bjuda oss på en digital kaffe.

Som tack får du tillgång till extramaterial, bonusavsnitt, verktyg och inbjudningar. Tillsammans blir vi både klokare och rikare. Läs mer.

Tack för att du hejar på oss!
Jan & Caroline

Bli supporter

Från 49 kr/månad

Eller stöd oss via...

Swish (123 463 53 22) BuyMeACoffee

Tillsammans blir vi både klokare och rikare dag för dag. Tack på förhand!
Jan & Caroline

Senaste nytt på RikaTillsammans

Rekord på börsen hänger i gäng34

Rekord på börsen hänger i gäng

Om du väntar på en börsnedgång riskerar du att missa år av uppgång.

Fyra-hinkar-modellen 2026 | Del 1 av 2 35
#436
1 tim 1 min

Fyra-hinkar-modellen 2026

Tittlyssna på vårt avsnitt som ger dig en introduktion till fyra-hinkar-modellen.

Julkalender för dig och din tonåring38

Julkalender för dig och din tonåring

Ge din tonåring en bra ekonomisk start i livet, sätt igång en pengamaskin och få en ursäkt att prata om ekonomi, sparande och investeringar.

Antal SP500-aktier som slagit SP500-indexsp500-3×4

Färre än hälften av alla aktier slår index

Av amerikanska börsens 500 st största aktier, hur många var bättre än snittet?.

Valutarisk: sambandet mellan nominellt och realt värdecurrency-risk-3×4

Valutarisk: sambandet mellan nominellt och realt värde

Prova själv och se vad som händer när valutakursen för den svenska kronan förändras.

Bild från avsnitt 345.435. Valutarisk (1080×1350)
#435
1 tim 56 min

Valutarisk i indexfonder är till stor del en illusion!

Den verkliga risken ligger i din lön, dina kostnader och ditt bolån.