Läsarfrågor och intervju med Eric Strand

Reklam för AuAg Fonder AB. I dagens video svarar Eric Strand på många av era tittarfrågor kring guld, det ekonomiska läget i världen och samt av sina egna tankar. Vi diskuterar räntefondernas vara eller icke-vara, att det nu är det bästa läget att köpa guld sedan 1971, hur man vågar stå kvar när man investerar i något som de flesta inte tror på och inte minst vårt favoritämne om motpartsrisker.

Avsnitt 109 | Publicerat 6 år sedan.

Avsnitt 109. Senast uppdaterad 7 månader sedan (2025-08-26) av Jan Bolmeson.

Du kan lyssna på detta avsnitt (109) där poddar finns, t.ex. på Spotify, Apple Podcast och Acast. För innehållsförteckningen med tider, se fliken till vänster med längden på avsnittet.

Vi transkriberar nästan alla våra avsnitt så att du kan läsa istället för att titta eller lyssna. Du hittar tanskriberingen i forumet i det första eller andra inlägget.

Referens: Saknas.

Det finns 1 kommentarer du kan läsa längre ned på sidan. Följ diskussionen och kommentera gärna i forumet.

Jag kan även rekommendera att läsa kommentarerna på bloggen, där Eric Strand svarar på fler frågor till följd av avsnittet.

Sammanfattning och guldkorn

Det viktigaste att veta. Swipa för att se fler.

Vanliga frågor

Är guld en bra investering när det inte ger utdelning?
Hur mycket guld bör man ha i portföljen?
Vad är skillnaden mellan ETFS Physical Gold och AvaGuld?
Är guldinvesteringar miljövänliga?
När är det bäst att köpa guld?

Hittar du inte din fråga ovan? Se alla frågor här, eller ställ den i forumet.

Communityns kommentarer

Var först med att skriva en kommentar, en fundering eller en fråga i forumet. Vi ses där! 🙂

Stöd RikaTillsammans

RikaTillsammans finns tack vare dig – vi ägs inte av någon bank, tar inte emot presstöd, säljer inte rådgivning och vill inte förvalta dina pengar. Det gör oss fria, men också helt beroende av dig och vår community.

Om du gillar det vi gör får du gärna supporta oss – genom att bli månadssupporter, swisha ett valfritt belopp eller bjuda oss på en digital kaffe.

Som tack får du tillgång till extramaterial, bonusavsnitt, verktyg och inbjudningar. Tillsammans blir vi både klokare och rikare. Läs mer.

Tack för att du hejar på oss!
Jan & Caroline Bolmeson

Bli supporter

Från 49 kr/månad

Eller stöd oss via...

Swish (123 463 53 22) BuyMeACoffee

Tillsammans blir vi både klokare och rikare dag för dag. Tack på förhand!
Jan & Caroline Bolmeson

Senaste nytt på RikaTillsammans

Jan och Caroline Bolmeson29

Löneväxling 2026: checklista, regler & kalkylator

Vad communityn, pensionsexperter och Alectas egna rapporter lärt oss om löneväxling och när det lönar sig.

Nio frågor & svar | Allt från tips vid fondval, om Avanza är bra och hjälpa barn med kontantinsats26
#K62
16 min 55 sek

Nio vanliga frågor & svar i communityn

Allt från tips vid fondval, om Avanza är bra och hjälpa barn med kontantinsats.

Bra avkastning – eller bara en bra känsla?29

Bra avkastning - eller bara en bra känsla?

Ny brittisk rapport analyserade 550 portföljer. Resultatet: 96% sparare trodde det gick bra. Verkligheten? 84% av förvaltarna slog inte ens en indexfond. (Y-tree, 2026).

Börsen just nu: hur påverkar händelserna i Iran börsen? | Livepodd med André Granström 27
#462
1 tim 42 min

Börsen just nu: hur påverkar händelserna i Iran börsen?

Livepodd med André Granström från communityn.

Normalt att börsen svänger35

Normalt att börsen svänger

Antal nedgångar på amerikanska börsen (SP500) sedan 1928 per storlek på nedgången.

K61. Åtta frågor & svar | Allt från dyrt och dumt att sälja USA till stryk sista siffran på prislappen 28
#K61
19 min 19 sek

Åtta vanliga frågor & svar i communityn

Allt från dyrt och dumt att sälja USA till stryk sista siffran på prislappen .