När livsgnistan släcks av att bli dollar-miljonär!!?

Intervju Elisabeth Svensson

Dagens avsnitt är ett samtal om ekonomi, FIRE och den ekonomiska resan med vår vän Elisabeth Svensson. Elisabeth var nyligen uppmärksammad i både Aftonbladet och Expressen med rubriken: ”Elisabeth, 36, blev mångmiljonär och livsgnistan släcktes” efter ett inlägg på sin blogg.

Innehållsförteckning

Denna sida uppdaterades 8 månader sedan (2025-08-23) av Jan Bolmeson.

Sammanfattning och guldkorn

Det viktigaste att veta. Swipa för att se fler.

Ibland missar man skogen för alla träden. Vi har känt Elisabeth i många år då våra vägar korsades i investeringssammanhang, men typ ”glömt” bort att bjuda in henne att prata om sin resa. Hon missade första miljonen på 30 årsdagen med några månader, men tog igen det och är idag vid 36 års ålder mer eller mindre ekonomisk fri.

Det roliga med Elisabeth är att hennes resa på många sätt påminner om min egen. Hon började spara tidigt, drivkraften var mycket ett ”bristtänk” i form av att man ville ha möjligheter och hatade bli begränsad, en önskan om att få vara fri men också en rädsla för att det kommer gå åt helvete. Hon likt mig efter experters råd, t.ex. mycket Ratos, gör en stor förlust och börjar skapa sin egen strategi.

Det som jag också tycker är så spännande är att medan jag tycker om att maxa inkomster, så är Elisabeth väldigt duktig på och brinner för medveten konsumtion, cirkulär ekonomi och att göra smarta små val.

Hon delar med sig av dessa i avsnittet. Allt från hur hon och hennes fästman inte har bil, till hur de letade i 3,5 år efter rätt boende med en uthyrningsdel, till hur de även hyr ut sin lägenhet och har inrett med det i åtanke (två kylar, låsbara möbler etc) och så vidare.

Men det handlar även om att inte ha fördomar och verkligen hedra många bäckar små som jag är ganska dålig på. Ett extremt talande exempel. Elisabeth har inte bil men har ändå en garageuppfart. Trots att det är mitt i ett villaområde så bestämmer hon sig för att hyra ut garageuppfarten och lyckas med det. Samma sak med en liten massagestudio i källaren och många små grejer. Sjukt imponerande.

Vi pratar även lite om tomheten som uppstår när man når sitt mål. Skammen över att ens känna att man har ett problem med något som andra bara skulle önska sig. Lite känslan av skam över ett lyx/i-landsproblem.

I slutet (som vi filmade efter att vi var klara) påpekar Elisabeth också vikten av självförtroende och det som hon upplever att jag missuppfattat med bl.a. FIRE. Att det inte bara handlar om att byta jobb eller starta eget. Att hon t.ex. fortfarande har sitt jobb som projektledare på E.On. och att det tog henne nästan två år att starta eget. Att det i mångt och mycket handlar om både självkänsla och självförtroende.

Avslutningsvis vill vi tipsa om vår community på Patreon. Det finns mängder av extra-material, under kommande veckorna två konkreta investeringscase bl.a. en fond som inte går att köpa på Avanza/Nordnet, bokklubb och mycket mer. Hoppas vi ses där!

Många hälsningar,

Jan (och Caroline)

Vanliga frågor

Vad betyder det att vara ekonomiskt fri?
Hur kan jag tjäna extra pengar på mitt boende?
Vad gör jag om min partner inte är intresserad av ekonomi?
Är FIRE-rörelsen bara för höginkomsttagare?
Vad händer när man blir ekonomiskt fri?

Hittar du inte din fråga ovan? Se alla frågor här, eller ställ den i forumet.

Communityns kommentarer

Nedan följer 9 av totalt 187 kommentarer. Notera att kommentarer i forumet inte kvalitetssäkras av oss på samma sätt som all annan text på denna sida. För att följa hela diskussionen, skriva en egen kommentar eller ställa en fråga, gå till forumet. Vi ses där! 🙂

  1. User avatar

    Väldigt intressant och bra diskussion under dagens morgonpromenad. :slight_smile:

    (Vill du och det känns vettigt så får du gärna baka in mina RE-reflektioner i den här tråden.)

  2. User avatar

    Bra avsnitt. Nu vill jag höra Björns sida av saken. Han verkar vara en skön snubbe. :slight_smile:

    Till min reflektion:

    I epilogen diskuteras @janbolmesons aversion more RE-delen av FIRE. Så, vad är RE? Jag insåg plötsligt att det äntligen definierades lite bättre. “Retire early” är inte “retirement early”.

    Retirement är i 99% av fallen likställt med pension och då tänker man lätt på trädgårdsfix, golfresor, klappa katten, sticka till barnbarn, dricka paraplydrinkar :wink: eller annan mer 1970-talsmässig pensionärssyssla.

    Retire är att dra sig tillbaka från det man håller på med just nu. Jag upplever att det är precis vad som äntligen diskuterades. Jämför gärna med när idrottare avslutar sin proffskarriär. (Jan gillar ju halvdåliga fotbollsjämförelser. Så kan han så kan jag.)

    Det krävs inget mer språkligt djupdykande än google translate för att se att det första översätts pensionering och det andra att avgå/dra sig tillbaka.

    Kan vi nu äntligen släppa tankarna på att RE betyder att man måste skaffa gungstol, snöre till de progressiva glasögonen, glappande innetofflor, en beige kofta som luktar garderob och att hötta med käppen efter ungdomar som cyklar på trottoaren?

  3. User avatar

    :heart:

    Min högst personliga erfarenhet är att när jag pratar FIRE-med vänner och kollegor så menar de Retirement. Varför jag (och många med mig) inte sällar sig till skaran som eftersträvar FIRE.

    Men det är väl som med många andra begrepp (särskilt de som ska översättas både språkmässigt och kulturellt): Betydelsen beror på.

  4. User avatar

    Förstår inte problemet. Retirement brukar man mena, dvs att man “går i pension” från sitt vanliga lönearbete. Sen är det upp till var och en om man vill sitta i gungstolen och klappa katten eller om man vill vara hyperaktiv. De som har drivkraft nog att göra detta i unga år lär ha mycket energi kvar till allt möjligt men med friheten att disponera tiden som man vill då man inte är låst av ett vanligt arbete om man inte vill.

  5. User avatar

    Problemet är mest språkligt. Det är ingen värdering i vad man gör då man pensionerat sig eller dragit sig tillbaka från arbetslivet. Problemet ligger i hur många uppfattar förkortningen FIRE.

    FIRE står för Financial Independence Retire Early. Hade man menat retirement hade man sagt Financial Independence Early Retirement. Men både media och dess publik verkar göra missen att dra en massa snabba slutsatser för att det uppstått språkförbistring. Det tror jag inte rörelsen behöver.

    Mina pensionerade föräldrar ligger inte heller på en kökssoffa à la Kronblom. Men bilden hänger kvar i folks medvetande om vad en pensionär/retiree förväntas göra.

  6. User avatar

    Tänker folk verkligen på koftstickning och käpphyttning? Jag associerar mer RE-delen med att hänga på yoga-spa, gå på vinprovning fem gånger om dan, dagliga loppisrundor på Österlen och ha hus i Provaaaance.

  7. User avatar

    Så kan det säkert också vara. Jag hoppas iaf slippa båda varianterna. :slight_smile:

  8. User avatar

    Jag har en fråga, enligt artikeln i Aftonbladet verkar det som att hon inte är dollarmiljonär själv utan tillsammans med sin man. Stämmer det? I så fall är hon ju bara HALV dollarmiljonär? Och i så fall, är det så viktigt att kalla sig dollarmiljonär att man behöver trixa med definitionen? Jag kan ha fel, kanske är bägge dollarmiljonärer var och en för sig men så tolkade jag inte artikeln i AB.

  9. User avatar

    Hur man kan tappa livsgnistan av frihet är för mig lika galet som att vara religiös! Nej, det är något jag aldrig kan förstå. Du kommer kunna välja själv vad du vill sysselsätta dig med utan att behöva bry dig om det ger någon inkomst eller ej. Det ÄR så nära paradiset man kan komma i detta liv.
    Men visst, det finns väl rika människor som avslutat sina liv i förväg, men tror sällan det handlar om “Buhuu, varför är jag så rik?” utan andra aspekter såsom missbruk, ytligt tråkigt umgänge osv.

  10. User avatar

    Det kan jag mycket väl förstå. När man kämpat länge för ett mål och uppfyller detta så uppstår ofta en slags tomhet innan man satt upp nya mål att jobba för. Alla trivs inte med full frihet utan mår bäst av att trots full frihet i grunden vill man ändå sätta upp mål som reducerar friheten, frivilligt, för att ge mening i livet.

Senaste nytt på RikaTillsammans

Finansbranschens tre stora problem34
#465
1 tim 44 min

Finansbranschens tre stora problem

Tre minuter med statsminister Ulf Kristersson och EU:s talman Roberta Metsola: allt det jag inte hann säga baserat på Finansinspektionens egna rapporter. Med rådgivaren Per Palmström.

Pensionärer spenderar för lite av sparkapitalet40

Pensionärer spenderar för lite av sparkapitalet

Mental bokföring och rädsla för att pengarna tar slut gör att pensionärer unnar sig bara hälften av det som de skulle. Utdelande tillgångar ökar användningen av pengar och gör livet rikare.

Jan och Caroline Bolmeson36

Jämför bolåneränta 2026: Se din faktiska ränta direkt

Bolåneräntan är ofta familjens enskilt största utgift. Och samtidigt en av få utgifter där du kan sänka kostnaden med ett kort samtal, eller ett par knapptryck. Skillnaden mellan bankerna är större än de flesta tror, och enligt Finansinspektionen är det bara 3 av 10 svenskar som regelbundet jämför sin ränta.

SPIVA Europe Year-End 202530

SPIVA Europe 2025

100 procent av nordiska fonder slog inte sitt index på 10 år. 98% av globala fonder slog inte index. Tolfte SPIVA-rapporten i rad pekar åt samma håll.

Jan och Caroline Bolmeson tillsammans med Lysas grundare Patrik Adamson och Emilie Andersson34

Lysa fondrobot: vår erfarenhet utifrån 10 miljoner i sparande hos dem

Så här tänker vi om Lysa efter sju år som kunder och hundratals samtal i communityn. Slutsats: bäst för de flesta oavsett om du är nybörjare med 1 000 kr eller expert med mycket mer.

Jan Bolmeson37

Om Jan Bolmeson

Folkbildare i privatekonomi och ett rikare liv bortom pengar.