Om effektiv välgörenhet och altruism | Gäst: Vilhelm Skoglund

Gäst: Vilhelm Skoglund

Här kommer inspelningen från förra torsdagens FikaTillsammans med Vilhelm Skoglund. Vilhlem är generalsekreterare på den svenska delen av Effektiv Altruism och driver även geeffektivt.se. Hans föreläsning handlade om likheterna mellan ett investera och ge effektivt, skillnaderna i effekt som olika insatser kan ha och lite tips på hur man kan tänka kring välgörenhet. 😊

Avsnitt P16. Detta avsnitt är exklusivt för dig som är en av våra fantastiska supportrar. Du kommer åt det via Patreon eller den specifika supporter-podden. Senast uppdaterad 3 månader sedan (2025-08-23) av Jan Bolmeson.

Detta är ett exklusivt avsnitt för dig som är RikaTillsammans-supporter. Du kan se det via Patreon.

Supporter-avsnitt: Detta avsnitt är exklusivt för dig som är en av våra fantastiska supportrar. Du kommer åt det via Patreon eller den specifika supporter-podden.

Referens: Saknas.

Senaste nytt på RikaTillsammans

Jan och Caroline Bolmeson30

Ska jag dela upp bolånet - ja eller nej?

Korta svaret: Generellt sett är svaret nej.

Event: gör ett eget årsbokslut för 202537

Event: gör ett eget årsbokslut för 2025

6 januari 2026: digital Livsplansträff för dig som är supporter.

Snittavkastning per månad på börsen27

Snittavkastning per månad på börsen

Inget att lägga vikt vid men ändå ganska roligt. Amerikanska börsen sedan 1950.

De nya 3:12-reglerna: en genomgång med skattejuristen Anders Fridlund27
#439
1 tim 14 min

De nya 3:12-reglerna

En genomgång med skattejuristen Anders Fridlund.