Om planens tyranni och allmänna principer för att lösa föränderliga problem | Gäst: Jonathan Stolzenberg
Gäst: Jonathan Stolzenberg
Hej!
Avsnitt P21. Detta avsnitt är exklusivt för dig som är en av våra fantastiska supportrar. Du kommer åt det via Patreon eller den specifika supporter-podden. Senast uppdaterad 3 månader sedan (2025-08-22) av Jan Bolmeson.
Detta är ett exklusivt avsnitt för dig som är RikaTillsammans-supporter. Du kan se det via Patreon.
Supporter-avsnitt: Detta avsnitt är exklusivt för dig som är en av våra fantastiska supportrar. Du kommer åt det via Patreon eller den specifika supporter-podden.
Referens: Saknas.
Här kommer inspelningen från måndagens FikaTillsammans med Jonathan Stolzenberg som höll en fantastisk föredragning om bl.a.:
- Planens tyranni och misstag vi alla göra när vi planerar istället för förbereder oss
- Allmänna principer för att lösa föränderliga problem
- Att närma sig ett problem
- Huruvida man är lojal mot målet eller processen
- Mentalt överskott, informerade beslut och adaptiv ledningsstruktur
För mig och många av oss som var med så satte det ord på saker som vi hade tänkt men inte riktigt kunnat uttrycka. Det är typiskt en sådan föreläsning som jag själv vill lyssna på både en och två gånger för att ta till mig alla nyanserna.
Den här föreläsningen var en fortsättning på Jonathans första föreläsning som vi hade i början av året. Denna del går att lyssna på fristående. Du kan antingen titta på videon eller lyssna på avsnittet i form av FikaTillsammans-podden.
Du når Jonathan via e-postadressen: info@anpassningsbar.se
Ett fantastiskt stort tack Jonathan för att du delar med dig av din kunskap och dina tankar!
Hälsningar,
Jan
Stöd RikaTillsammans
RikaTillsammans finns tack vare dig – vi ägs inte av någon bank, tar inte emot presstöd, säljer inte rådgivning och vill inte förvalta dina pengar. Det gör oss fria, men också helt beroende av dig och vår community.
Om du gillar det vi gör får du gärna supporta oss – genom att bli månadssupporter, swisha ett valfritt belopp eller bjuda oss på en digital kaffe.
Som tack får du tillgång till extramaterial, bonusavsnitt, verktyg och inbjudningar. Tillsammans blir vi både klokare och rikare. Läs mer.
Tack för att du hejar på oss!
Från 49 kr/månad
Eller stöd oss via...
Swish (123 463 53 22) BuyMeACoffeeTillsammans blir vi både klokare och rikare dag för dag. Tack på förhand!
Senaste nytt på RikaTillsammans


Ska jag dela upp bolånet - ja eller nej?
Korta svaret: Generellt sett är svaret nej.


Från att leva "by default" till "by design"
Med Moa Diseborn.


Event: gör ett eget årsbokslut för 2025
6 januari 2026: digital Livsplansträff för dig som är supporter.


Snittavkastning per månad på börsen
Inget att lägga vikt vid men ändå ganska roligt. Amerikanska börsen sedan 1950.


Frågestund: Sparande med och till barnen
33 frågor & svar .

















