Deklarationstips med Emelie och Jan från Skatteverket - Del 1 av 2

Här fortsätter vi vår intervju med Jan och Emelie från Skatteverket. Vi pratar om deklarationen, skattekontot, avdrag och mycket annat.

Du kan se dagens avsnitt fristående eller börja med den första delen som du finner här.

Som vanligt blir det lite allmänbildning där vi pratar om t.ex. skattetillägg, ROT- och RUT-adrag, vad som händer när det blir fel och svarar på era frågor om t.ex. hur vanligt det är med angiveri. :rofl::see_no_evil:

Några guldkorn från dagens avsnitt:

  • Skattekontot har idag en sparränta på 1.6875% men då den är skattefri motsvarar det ett sparkonto på en vanlig bank på 2.4%. Skatteverket ger idag alltså en bättre sparränta än de flesta storbanker. :exploding_head:
  • Ovanstående tips är EXTRA relevant för dig som är företagare då det är jättesvårt att hitta säkra sparkonton för företagspengar med hög ränta.
  • Om du går på spartipset med skattekontot, glöm inte att sätta en utbetalningsspärr, annars blir det bara att pengarna studsar. Jag pratar inte alls av egen erfarenhet. :see_no_evil:
  • Du kan omfördela ROT- och RUT inom hushållet om du har en för låg inkomst eller haft för stora utgifter.
  • Du kan bli deklarationsombud för t.ex. dina barn om de ska deklarera eller dina äldre föräldrar så att du kan göra deras deklaration via hemsidan.
  • Pappersdeklarationerna innehåller 6 gånger fler fel än de digitala deklarationerna. T.ex. hamnar en underskrift lite utanför och in i en annan ruta så blir det klurigt för datorn på Skatteverket som ska tolka det.
  • Att lämna deklarationen kan faktiskt vara ett tillfälle att fira. Man betalar ju bara skatt om man har tjänat pengar…

Tack för att hänger med oss även denna veckan. Nästa vecka blir det en intervju om FIRE med Fru Efficient Badass.

Tack för denna veckan,
Jan x2, Caroline och Emelie

Avsnitt 295. Senast uppdaterad 7 månader sedan (2025-08-20) av Jan Bolmeson.

Du kan lyssna på detta avsnitt (295) där poddar finns, t.ex. på Acast. För innehållsförteckningen med tider, se fliken till vänster med längden på avsnittet.

Vi transkriberar nästan alla våra avsnitt så att du kan läsa istället för att titta eller lyssna. Du hittar tanskriberingen i forumet i det första eller andra inlägget.

Referens: Saknas.

Det finns 2 kommentarer du kan läsa längre ned på sidan. Följ diskussionen och kommentera gärna i forumet.

Sammanfattning och guldkorn

Det viktigaste att veta. Swipa för att se fler.

Vanliga frågor

När ska jag deklarera för att få pengarna snabbast?
Vad är skillnaden mellan avdrag och skattereduktion?
Vilka är de vanligaste misstagen med reseavdrag?
Kan jag göra avdrag för arbetskläder?
Vad är jämkning och när ska jag använda det?
Hur fungerar förbättringsutgifter vid husförsäljning?
Vad händer om jag deklarerar för sent?

Hittar du inte din fråga ovan? Se alla frågor här, eller ställ den i forumet.

Communityns kommentarer

Var först med att skriva en kommentar, en fundering eller en fråga i forumet. Vi ses där! 🙂

Senaste nytt på RikaTillsammans

Nio frågor & svar | Allt från tips vid fondval, om Avanza är bra och hjälpa barn med kontantinsats32
#K62
16 min 55 sek

Nio vanliga frågor & svar i communityn

Allt från tips vid fondval, om Avanza är bra och hjälpa barn med kontantinsats.

Bra avkastning – eller bara en bra känsla?28

Bra avkastning - eller bara en bra känsla?

Ny brittisk rapport analyserade 550 portföljer. Resultatet: 96% sparare trodde det gick bra. Verkligheten? 84% av förvaltarna slog inte ens en indexfond. (Y-tree, 2026).

Börsen just nu: hur påverkar händelserna i Iran börsen? | Livepodd med André Granström 33
#462
1 tim 42 min

Börsen just nu: hur påverkar händelserna i Iran börsen?

Livepodd med André Granström från communityn.

Normalt att börsen svänger27

Normalt att börsen svänger

Antal nedgångar på amerikanska börsen (SP500) sedan 1928 per storlek på nedgången.

K61. Åtta frågor & svar | Allt från dyrt och dumt att sälja USA till stryk sista siffran på prislappen 29
#K61
19 min 19 sek

Åtta vanliga frågor & svar i communityn

Allt från dyrt och dumt att sälja USA till stryk sista siffran på prislappen .

Börsen 1 år efter en stor geopolitisk händelse40

Börsen 1 år efter en stor geopolitisk händelse

Hur har börsen gått efter ett krig, pandemi eller annan stor händelse? Från Korea-kriget 1950 till invasionen av Ukraina 2022.