Vad tycker ni om den nya fonden savr global?
Sammanfattning av forumets diskussion om den nya globala indexfonden
I början av 2025 lanserade nätmäklaren SAVR en ny billig, bred, passiv och global aktieindexfond – något som inte händer varje dag i Sverige. Särskilt eftersom det är en lågmarginal produkt som är bättre för oss sparare än för finansbranschen. Således kom frågan i forumet och communityn – vad tänker ni om fonden?
Swipa eller klicka i bildspelet för att se alla bilder.
Viktig info: Denna bild eller bildspel berör en eller flera olika typer av investeringar. Ett sparande i linje med forskningens rekommendationer har historiskt sett varit framgångsrikt. Det finns mycket som talar för att så även kommer vara framgent, men det finns inga garantier. Historisk avkastning är ingen garanti för framtida avkastning.
Alla investeringar innebär risk och kan både öka och minska i värde. Investera inte pengar du inte har råd att förlora. Men, var inte heller överdrivet rädd för risken eftersom det är den som vi får betalt för. Vi rekommenderar alltid kontakt med en finansiell rådgivare, då detta inte är eller ska uppfattas som individuell finansiell rådgivning.
Denna sida är författad av Jan Bolmeson per 2025-08-06. Vi är fristående från nämnda bolag och värdepapper; ingen ersättning har utgått om ej annat anges tydligt med reklammärkning. Här kan du se de fonder och värdepapper vi äger och som vi har investerat i.. Tidigare omnämningar finns som etikett här eller längre ned på sidan. Vi avser inte följa upp detta innehåll regelbundet. Läs mer i våra villkor.
Vanliga frågor
Hittar du inte din fråga ovan? Se alla frågor här, eller ställ den i forumet.
Inspireras av våra sammanfattande bildspel
– skickas direkt till dig!
Få våra kärnfulle bildspel direkt till din mejl – fyllda med de bästa tipsen, råden och idéerna för dig som vill hålla dig uppdaterad!
- Notis till din mejl när vi lägger upp en ny bild eller bildspel
- Kostnadsfritt, du kan sluta när du vill
- Ungefär varannan veckan
Om inte formuläret ovan visas, klicka här!
Senaste nytt på RikaTillsammans


Pengar på kontot dagen innan löning
15% av svenskarna har tomt på kontot dagen innan lön. .


Sälj inte ditt bolag, belåna det istället!
20 tips inför köp, sälj och utveckling företag.


Bästa Svenssonbilen? Tankar om EX60?
Läsarfrågor och bilmarknaden 2026 med Erik Naessén.


Köp, byt eller leasa bil på ett klokt sätt
20 tips med bilexperten Erik Naessén .


Äktenskapsförord: 11 saker att veta
Jurist Anna Juteryd reder ut vanliga missförstånd.


Testamente: allt du behöver veta
Med familjejuristen Anna Juteryd.














