SAVR Global by Vanguard – ny globalfond på marknaden
Vad tycker ni på RikaTillsammans?
I början av 2025 lanserade nätmäklaren SAVR en ny billig, bred, passiv och global aktieindexfond – något som inte händer varje dag i Sverige. Särskilt eftersom det är en lågmarginal produkt som är bättre för oss sparare än för finansbranschen. Således kom frågan i forumet och communityn – vad tänker ni om fonden?
Avsnitt K43 | Publicerat 1 år sedan.
Reklam för Savr AB som därmed gör allt annat på RikaTillsammans också möjligt. Läs mer om våra tankar kring samarbeten.
Viktig info: Detta avsnitt berör en eller flera olika typer av investeringar. Ett sparande i linje med forskningens rekommendationer har historiskt sett varit framgångsrikt. Det finns mycket som talar för att så även kommer vara framgent, men det finns inga garantier. Historisk avkastning är ingen garanti för framtida avkastning.
Alla investeringar innebär risk och kan både öka och minska i värde. Investera inte pengar du inte har råd att förlora. Men, var inte heller överdrivet rädd för risken eftersom det är den som vi får betalt för. Vi rekommenderar alltid kontakt med en finansiell rådgivare, då detta inte är eller ska uppfattas som individuell finansiell rådgivning.
Denna sida är författad av Jan Bolmeson per 2026-06-15. Vi är fristående från nämnda bolag och värdepapper; ingen ersättning har utgått om ej annat anges tydligt med reklammärkning. Här kan du se de fonder och värdepapper vi äger och som vi har investerat i.. Tidigare omnämningar finns som etikett här eller längre ned på sidan. Vi avser inte följa upp detta innehåll regelbundet. Läs mer i våra villkor.
Avsnitt K43. Senast uppdaterad 4 timmar sedan (2026-06-15) av Jan Bolmeson.
Du kan lyssna på detta avsnitt (K43) där poddar finns, t.ex. på Spotify, Apple Podcast och Acast.
Referens: Saknas.
Innehållsförteckning
Denna sida uppdaterades 4 timmar sedan (2026-06-15) av Jan Bolmeson.
Sammanfattning och guldkorn
Det viktigaste att veta. Swipa för att se fler.
Därför är avsnittet viktigt
Det lanseras sällan nya globala indexfonder eftersom de är lågmarginalprodukter för finansbranschen. SAVR Global by Vanguard sticker ut med 0,14% avgift, över 2000 innehav och inga dolda kostnader - men kräver förståelse för skillnaden mellan vanliga fonder och börshandlade fonder (ETF:er).
Avgiften som gör skillnad
Med 0,14% årlig avgift betalar du bara 14 öre per investerad hundralapp. Ingen courtage, växlingsavgift eller plattformsavgift - vilket är ovanligt för börshandlade fonder. Jämför med många storbankers fonder som tar 0,5-1,5% plus dolda kostnader.
Antal innehav vs andra fonder
Med över 2000 innehav har fonden nästan dubbelt så många bolag som Avanza Global (800), Länsförsäkringar Global (1000) eller Nordnet Global (700). Detta ger bättre riskspridning och mindre koncentration mot de största bolagen. DNB Global Indeks (1500) är den fond med flest innehav bland vanliga fonder.
Inga hållbarhetsfilter
Vi ser positivt på att fonden inte exkluderar bolag baserat på subjektiva ESG-kriterier. Alternativ syn: Många investerare vill undvika vissa branscher av etiska skäl och föredrar fonder med hållbarhetsfilter.
Nvidia-exemplet som varning
Under 2023-2024 exploderade Nvidia men saknades i vissa hållbarhetsfonder. När folk blev upprörda lades aktien till efteråt. Detta visar risken med subjektiva filter - du kan missa nästa stora vinnare baserat på någon annans bedömning.
Minsta köp 1200 kr - dealbreaker?
Som börshandlad fond måste du köpa hela andelar för cirka 1200 kr styck. Inget automatiskt månadssparande från 100 kr möjligt. Lösning: Spara i vanlig fond månadsvis, köp SAVR Global kvartalsvis när du samlat ihop tillräckligt.
Vanguards styrka bakom kulisserna
Fonden bygger på Vanguard FTSE Developed World - en av världens största indexfonder med lång historik. SAVR har bara paketerat den smartare för svenska sparare. Du får alltså Vanguards expertis till lägre kostnad än om du köpt direkt.
Bara hos SAVR - begränsning eller möjlighet?
Fonden finns endast hos SAVR vilket kräver byte från din nuvarande bank. Swedbank lär knappast erbjuda "SAVR Global by Vanguard". Frågan blir: Är 0,14% avgift och 2000 innehav värt bankbytet för dig?
För pension fungerar strategin redan
Vi använder redan liknande Vanguard-fonder i vår pensionsportfölj via fondrobot. Där fungerar det utmärkt eftersom man inte månadssparar små belopp utan flyttar större summor. Samma princip kan appliceras på ISK-sparande.
Communityn är enig - för en gångs skull
Med över 100 positiva inlägg i RikaTillsammans-forumet är detta ovanligt stor samsyn. Normalt debatteras allt, men här verkar fördelarna överväga nackdelarna för de flesta. Avgiften och bredden väger tyngre än begränsningarna.
"Det är inte varje dag det lanseras en global indexfond"
"Exponeringen per bolag blir ju mindre ju fler bolag vi tar med"
"Du betalar bara de här 0,14% procenten i årlig avgift"
För tydlighetens skull; SAVR har gett oss en ersättning för att få plats i vårt flöde om fonden, de har inte påverkat innehållet eller det jag säger om fonden. Och nej, jag säger inte andra saker som jag annars inte hade sagt, kolla gärna forumtråden (länk nedan) med ca 80+ kommentarer som säger samma sak som vi.
Transkribering av hela avsnittet
Nedan har vi transkriberat hela avsnittet för dig som hellre läser än tittar eller lyssnar. Den är gjord med AI så den är inte ordagrann, utan fokus har varit på läsbarhet.
Visa hela transkriberingen
Innehållsförteckning
Nedan följer en grov innehållsförteckning för transkriberingen.
- Frågan om Savr Global by Vanguard
- Vad Savr är och varför fonden är ovanlig
- Fördel ett: den är billig och ren
- Fördel två: inga subjektiva uteslutningar
- Över 2000 innehav och lägre koncentration
- Vad Savr faktiskt har gjort med Vanguard
- Nackdel: ingen automatisk månadssparning
- Skillnad i köp- och säljkurs, och fördelarna med börshandel
- Mitt betyg: den står sig väldigt väl
- En feature eller en nackdel: bara hos Savr
- Risk och avrundning
Frågan om Savr Global by Vanguard
Jan: Vad tänker ni om den nya globala indexfonden Savr Global by Vanguard? Det var en fråga i RikaTillsammans-forumet häromdagen, och i den här kortpodden tänkte jag gå igenom lite fördelar, nackdelar, skillnader mot vanliga indexfonder och vad jag själv tänker kring den.
Men för tydlighetens och transparensens skull: jag äger och har ägt den underliggande fonden sedan tidigare, och jag har också fått betalt och blivit sponsrad av Savr för att marknadsföra den här fonden, för att prata om den så som jag gör nu. De har inte haft någon påverkan på innehållet. Och om du mot förmodan tänker så här, nu säger Jan andra saker bara för att han har fått spons, så kan du gå till RikaTillsammans-forumet och kolla de 100 inläggen vi har kring fonden. Det är inget påhitt, utan det här är ganska mycket samsynen i RikaTillsammans-communityn. Och håller du inte med, skriv i kommentarerna, så tar vi det därifrån, för då är jag genuint nyfiken.
Vad Savr är och varför fonden är ovanlig
Jan: Med det sagt tänker jag så här: Savr är en sån här nätmäklare som man kan bli kund hos och köpa och månadsspara i vanliga fonder. Det har man kunnat göra ganska länge. Men nu i början av 2025 lanserade de den här nya globala aktieindexfonden Savr Global by Vanguard, som går i linje med det jag gillar, det som är med forskningen: den är bred, den är billig, den är global, den är passiv.
Och jag kan säga så här: det är inte varje dag det lanseras en global indexfond. De här indexfonderna som äger alla bolag i hela världen, i alla branscher, alla storlekar, är ju ofta det som kallas för lågmarginalprodukter. Och det är inte det som finansbranschen tjänar majoriteten av sina pengar på. Därför brukar det vara ganska sällsynt att det händer någonting på indexfondmarknaden. Därav nyfikenheten i communityn, därav också den här videon, eller det här korta inslaget om den.
Fördel ett: den är billig och ren
Jan: Fördelen med den här fonden, om vi tar det först, är att den är billig. Avgiften är 0,14 % per år. Investerar man 100 kr betalar man alltså 14 öre i förvaltningsavgift. Där är ingen avgift för courtage. Där är ingen plattformsavgift, där är ingen växlingsavgift.
Det här gör den också intressant, och jag kommer att prata mer om det, eftersom det är en så kallad börshandlad fond. De är lite annorlunda från de vanliga fonderna genom att en sån här börshandlad fond, eller ETF som står för Exchange Traded Fund, handlas ungefär som ett värdepapper, som en aktie, som prissätts hela tiden. Problemet hos många andra aktörer med den här typen av ETF:er är att de handlas i en annan valuta, och när man köper dem betalar man en växlingsavgift på ofta 0,25 %. Både när man köper dem och när man säljer dem. Och här ska Savr ha pluspoäng för att där är ingen växlingsavgift. De tar inte heller betalt för själva transaktionen, vilket också många andra banker gör.
Det jag gillar som plus nummer ett är att den är ren. Du betalar bara de här 0,14 procenten i årlig avgift.
Fördel två: inga subjektiva uteslutningar
Jan: Sen det som jag också gillar är att den är ren på det sättet att det är inga konstiga eller subjektiva uteslutningar av bolag till följd av att man har olika kriterier som man har hittat på. Vissa hållbarhetskriterier, att det ska vara etiska eller sociala aspekter.
Och då kan man vid första anblick tycka, borde man inte ha med de här kriterierna? Blir det inte en bättre fond? Och jag är så här, nja. Forskningen är ganska tydlig med att så fort man avviker från att äga allt, det vill säga att vi börjar minska på antalet bolag, så tar man för det första en risk som man inte riktigt får betalt för. För det andra kan det leda till sådana konstigheter som till exempel under 2023, då en annan typ av indexfond på den svenska marknaden inte hade med Nvidia, som under 2023 och 2024 exploderade i utveckling. Och sen, när folk blev sura, ja, då la man till den. Sen Telia, och ibland så här, nej men vi la inte till den för att folk var sura, vi skulle gjort det i alla fall. Men då är första frågan: varför var den borta i första laget?
Sedan en annan sån här grej som många var så här, nej men man ska inte investera i vapen. Och sen kom 2022 Rysslands invasion av Ukraina, och de flesta av oss, till exempel här i Sverige, konstaterar så här: försvarsindustri är kanske bra att ha, särskilt om man värnar om demokratin och tycker att frihet är något eftersträvansvärt och bra.
Jag ogillar personligen att man gör de här exkluderingarna eller filtreringarna. Jag vill ha en fond som är så bred som möjligt, som inkluderar så mycket som möjligt.
Över 2000 innehav och lägre koncentration
Jan: Tar man då till exempel den här Savr Global, som investerar i en underliggande fond som vi kommer prata om strax, som heter Vanguard Developed Markets, så har den över 2 000 innehav. Köper jag den här fonden för en hundralapp så kommer den hundralappen spridas på över 2 000 bolag. Det ska till exempel jämföras med en annan av mina favoritfonder, som vi hade med på vår lista med bästa fonderna 2025, till exempel Avanza Global som har typ 8, lite över 800 bolag, Länsförsäkringar Global som tidigare hade över 1 500 men som nu är nere på 1 000 bolag, eller till exempel Nordnet Global som ligger på typ 690 eller 700 bolag. Du har alltså nästan dubbelt så mycket innehav som de andra indexfonderna som vi brukar prata om.
Och jag tycker det här är positivt, för det är mer i linje med forskningen, och det i sin tur gör också att koncentrationen mot de största bolagen blir mindre. Ibland är man så här, nej det är inte en risk att det är så mycket exponering mot USA eller liknande. Och det säger sig självt att exponeringen per bolag blir mindre ju fler bolag vi tar med. Så det tycker jag också är en positiv sak.
Vad Savr faktiskt har gjort med Vanguard
Jan: Sen det här att den heter Savr Global by Vanguard, då får man också nysta lite i det. Vad är det Savr egentligen har gjort? Jo, Savr har skapat en fond som bygger på den underliggande fonden från Vanguard som heter Vanguard FTSE Developed World UCITS ETF. Man har tagit den här fonden som har ganska mycket historik, som förvaltar jättemycket pengar och som finns hos andra aktörer i Sverige, absolut. Savr är alltså inte unika med att ha hittat på något ingen annan har hittat på. De har bara paketerat den på ett sådant sätt att det blir lägre avgifter, ingen växling, inget courtage och liknande.
Och den andra fördelen, genom att man bara har paketerat den här Vanguard-fonden, är att man kommer åt Vanguard. Och Vanguard är ett av världens absolut största och, påstår jag, bästa indexfondbolag. Så det är positivt. Vanguard, fantastiskt varumärke. Det här leder också till att det finns jättemycket pengar i den här fonden direkt från början. Och det leder i sin tur till det här med börsen, som jag sa, att det är en fond som handlas som en aktie över börsen. Det innebär att skillnaden mellan köp- och säljkurs blir ganska låg, eftersom där sker mycket handel och det är mycket kapital i fonden. Så det är också en bra sak.
Nackdel: ingen automatisk månadssparning
Jan: Tittar vi lite på nackdelar, för de finns ju också, så skulle jag säga så här: en av nackdelarna är just den börshandlade delen. En börshandlad fond kommer med vissa fördelar, som vi har pratat om, men även vissa nackdelar.
Om vi tar den första nackdelen är det att det inte går att automatiskt månadsspara i den. En vanlig fond som vi brukar prata om i vanliga fall, där kan man månadsspara från 100 kr, och man kan göra det automatiskt varje månad. Det går inte med en börshandlad fond, eftersom den måste köpas i hela enheter. Och en sån här hel enhet ligger, när jag spelar in den här videon, på typ 106 euro, vilket innebär att den minsta beståndsdelen, andelen, i den här fonden kostar minst ungefär 1 200 kr. På det sättet, för de som har det minsta sparandet, där man sparar 100 kr i månaden i andra fonder, antingen man gör det hos Savr, för de har ju vanliga fonder också, typ Länsförsäkringar Global eller liknande, så går inte det.
Tröskeln att spara i den här kontinuerligt är alltså lite högre. Sen kan man också göra så att man köper den här och sen månadssparar i en annan fond. Så där finns det massa möjligheter att lösa det.
Skillnad i köp- och säljkurs, och fördelarna med börshandel
Jan: Och sen det tredje, som jag redan varit inne på, är att det är en viss skillnad mellan köp- och säljkursen. Det här är inte unikt för den här fonden, utan det handlar om de här börshandlade fonderna.
Sen finns det massa fördelar med att fonden är börshandlad. Den prissätts hela tiden, den kan handlas på dagen, du kan köpa den klockan 10 på förmiddagen och sälja den klockan 12, även om det är något jag absolut skulle avråda från. Tanken är fortfarande att det här är en fond man köper på 5–10 års sikt eller mer. Och ja, några andra saker: avgifterna är låga, det är en fond som funkar för investerare i många olika länder, så vi har ofta större möjligheter med de här börshandlade fonderna.
Mitt betyg: den står sig väldigt väl
Jan: Om jag ska börja runda av och ge något betyg för den här, så skulle jag säga att den står sig absolut jättebra mot andra indexfonder. Det är också anledningen till att jag har börjat köpa en del av de här Vanguard-fonderna sedan tidigare, innan Savr lanserade det här, i min pension. Just pensionen är den jag fortfarande tar hos en fondrobot.
Det jag också tycker är superbra är att det här är en av de första bra introduktionerna till börshandlade fonder. Även om de har funnits i många år har jag varit skeptisk till att prata om börshandlade fonder, just för att det alltid kommer massa dolda avgifter. Där kommer courtage, alltså när du köper och säljer, där är växlingsavgift, där är plattformsavgift, alltså massa andra otransparenta grejer. Men med den här har Savr bekräftat till mig och till andra i forumet att den även i fortsättningen kommer att vara ren på det sättet att det är 0,14 % vi betalar. Och den avgiften är lägre än många av de andra fonderna som vi brukar rekommendera, i kombination med att det inte är något sånt här ESG-filter.
Jag tycker att den här fonden står sig väldigt, väldigt väl, helt enkelt.
En feature eller en nackdel: bara hos Savr
Jan: En annan sak, som man kan se som en feature eller som vissa kommer att tycka är en nackdel, är att den här fonden av förklarliga skäl bara erbjuds på Savr. Jag har jättesvårt att se Swedbank ta in en fond som heter Savr Global by Vanguard, särskilt när det är en sån här fond som är väldigt billig, vilket gör att intjäningen på den är ganska låg.
Så jag tror att frågan, till syvende och sist, kommer att handla om det här för många: det är en jättebra fond, är man kund på Savr sedan tidigare tycker jag att den är klockren, då bör den ingå i ens portfölj. Om man vill ha ett sparande enligt forskningen, enligt ett långsiktigt perspektiv, och är medveten om riskerna et cetera, då bör den ingå.
För någon som inte är kund på Savr blir det en fråga man får ta ställning till. Vill jag lämna min egen bank för att få tag på den här kanske bättre fonden än jag har på storbanken? Och det är en sån fråga som jag faktiskt är genuint nyfiken på, som egentligen kanske inte handlar så mycket om fonden.
Risk och avrundning
Jan: Så att slutligen, om jag också ska säga något kring risk, för det måste man alltid göra när man pratar om investeringar. Fonden är absolut inte riskfri, utan det här är en fond som har investerat i aktier. Det innebär att värdet kommer att öka och minska över tid, och att man i värsta fall, även om det är statistiskt osannolikt, teoretiskt skulle kunna förlora det insatta kapitalet. Historisk avkastning är inte heller en garanti för framtida avkastning, och man bör inte investera pengar man inte har råd att förlora. Sparhorisontmässigt är det här för långsiktigt sparande, alltså ett fem- till tioårsperspektiv på det.
Med det sagt, det var väl mina spontana tankar, och det var också ett försök till sammanfattning av tankarna från RikaTillsammans-communityn. Och jag blir ju naturligtvis supernyfiken: håller du med i den här genomgången eller har du en annan åsikt? I så fall, skriv gärna i kommentarerna, så tar vi det därifrån. Så tack för att du lyssnar och följer, så ses vi.
Vanliga frågor
Hittar du inte din fråga ovan? Se alla frågor här, eller ställ den i forumet.
Communityns kommentarer
Nedan följer 9 av totalt 248 kommentarer. Notera att kommentarer i forumet inte kvalitetssäkras av oss på samma sätt som all annan text på denna sida. För att följa hela diskussionen, skriva en egen kommentar eller ställa en fråga, gå till forumet. Vi ses där! 🙂
Stöd RikaTillsammans
RikaTillsammans finns tack vare dig – vi ägs inte av någon bank, tar inte emot presstöd, säljer inte rådgivning och vill inte förvalta dina pengar. Det gör oss fria, men också helt beroende av dig och vår community.
Om du gillar det vi gör får du gärna supporta oss – genom att bli månadssupporter, swisha ett valfritt belopp eller bjuda oss på en digital kaffe.
Som tack får du tillgång till extramaterial, bonusavsnitt, verktyg och inbjudningar. Tillsammans blir vi både klokare och rikare. Läs mer.
Tack för att du hejar på oss!

Från 49 kr/månad
Eller stöd oss via...
Swish (123 463 53 22) BuyMeACoffeeTillsammans blir vi både klokare och rikare dag för dag. Tack på förhand!
Senaste nytt på RikaTillsammans


Pengar, rädsla och tjugo år av hårt arbete
Ett personligt avsnitt om vägen från korridoren i Lund där vi träffades 2003, till dagens RikaTillsammans. Del 1 av 2. .


Lagomfällan: när livet är okej, men något ändå saknas
Stefan och Zandra har gjort allt rätt. God ekonomi, mer tid med barnen, mindre lönearbete. Ändå har livet blivit lite platt. Så ser lagomfällan ut och så tar man sig vidare.


Bästa aktiva globalfonden 2020 var inte längre i toppen 2025
Bara 16 % av 408 globala aktiefonder höll sig i topphalvan två femårsperioder i rad enligt SPIVAs nya rapport. .


Löneväxla för att gå i pension tidigare
Är löneväxling värt det 2026? Gränsen går vid 56 087 kr. Pensionsexperten Monica Sjödin förklarar fallgropen som kan kosta dig nästa löneförhöjning.


FikaTillsammans: AI i vardagen och på jobbet
26 maj: En fika med tips, inspiration och erfarenhetsutbyte av AI på jobbet och i vardagen | Supporterexklusivt.
















Går fort att köpa o sälja med i utbyte mot lite spread antar jag. Om man nu är lagd åt det hållet
Blev sugen själv
Nackdelar någon?
Om den förmodligen bara är tillgänglig hos Savr blir den inte tunt handlad då eller hur funkar det? blir inte då spreaden generellt större och etf:en mer illikvid? Jag antar att det är en matarfond men kan matarfonden dra nytta av vangaurds underliggande etf och likviditet, vet ej hur det funkar?
Detta måste väl vara ett riktigt bra erbjudande?!
SAVR Global by Vanguard:
Billigt alternativ till globala indexfonder.
Letar du efter ett prisvärt sätt att investera globalt? Då har vi en nyhet för dig! Tillsammans med indexpionjärerna på Vanguard erbjuder vi ett billigt och diversifierat alternativ till globala indexfonder: SAVR Global by Vanguard*.
Med ETF:en SAVR Global by Vanguard får du en bred exponering mot över 2000 bolag på utvecklade marknader, vilket är två till tre gånger så många bolag som i svenskarnas mest populära globalfonder. Fonden följer ett brett index utan intransparenta ESG-uteslutningar, vilket innebär att du inte riskerar att missa utvecklingen hos storbolag som inte uppfyller ett fondbolags egna ESG-krav.
SAVR Global by Vanguard kostar 0,14 % i total avgift per år då den till skillnad från andra ETF:er handlas utan såväl courtage som växlingsavgifter hos oss.
Snabb handel direkt på börsen
Då SAVR Global by Vanguard är en börshandlad fond så handlar du den direkt på börsen, precis som en aktie. Detta innebär dels att dess värde uppdateras löpande under dagen men också att den dyker upp i ditt innehav så fort du klickat på köpknappen. Detta till skillnad från vanliga fondordrar som kräver längre behandlingstid.
SAVR Global by Vanguard i korthet:
*Det instrument som handlas genom SAVR Global by Vanguards är Vanguard FTSE Developed World UCITS ETF - (USD) Acc.
Ja faktiskt.
Satt redan och klurade på ETF:er att börja spara i och övervägde SPYI på Nordnets courtagefria månadsspar. Men där har man fortfarande växlingsavgiften.
En stor nackdel med SAVR över lag för egen del är dock avsaknad av portföljbelåning. Vid överslagsberäkning ger det mer avkastning att ha tillgång till det över tid än vinsten av att slippa transaktionskostnader.
Vet någon om SAVR har en stabil historik när det kommer till rabatter? Tänker bara så att det inte är courtagefritt och ingen växlingsavgift i typ ett par månader sedan börjar det kosta?
Är den i Sek?
VGVF handlas i EUR
SAVR har 0,09% plattformsavgift också, alltså bör detta bli 0,23% i total avgift per år? Men fortfarande intressant när det gäller över 2000 bolag
Bra inspel det hade jag glömt
Då tappade den lite glans i mina ögon, alltid är det nått…
Men den avgiften gäller fonder. Oklart om den avgiften gäller för etf:er. För det är väl ingen avgift som gäller når man aktiehandlar där, så förstår jag det som. Och ETF:er är ju ”aktie” på ett sätt.
Efter kontakt med SAVR kan jag meddela att plattformsavgiften inte gäller SAVR Global!