Amerikanska småsparare är också sämre än en indexfond
I tidigare grafer har jag visar att den svenske småspararen borde bara köpa en indexfond och det skulle drastiskt förbättra avkastningen och mängden pengar. Här är motsvarande siffror för amerikanska småsparare från JP Morgan. Tryck dig genom bildspelet och se om du drar samma slutsats som jag.
Viktig info: Denna graf berör sparande och investeringar. Ett sparande i linje med forskningens rekommendationer har historiskt sett varit framgångsrikt. Det finns mycket som talar för att så även kommer vara framgent, men det finns inga garantier. Historisk avkastning är ingen garanti för framtida avkastning.
Alla investeringar innebär risk och kan både öka och minska i värde. Investera inte pengar du inte har råd att förlora. Men, var inte heller överdrivet rädd för risken eftersom det är den som vi får betalt för. Vi rekommenderar alltid kontakt med en finansiell rådgivare, då detta inte är eller ska uppfattas som individuell finansiell rådgivning.
Denna sida är författad av Jan Bolmeson per 2025-07-27. Vi är fristående från nämnda bolag och värdepapper; ingen ersättning har utgått om ej annat anges tydligt med reklammärkning. Här kan du se de fonder och värdepapper vi äger och som vi har investerat i.. Tidigare omnämningar finns som etikett här eller längre ned på sidan. Vi avser inte följa upp detta innehåll regelbundet. Läs mer i våra villkor.
Sammanfattning och guldkorn
Det viktigaste att veta. Swipa för att se fler.
Våra tankar om grafen
Redan 2024 låg småspararna över 17 % efter index – och hittills i år har de fortsatt halka efter med ytterligare 2 %.
Anledningarna är precis samma som alltid:
- Man säljer i panik (t.ex. Trump, Covid-19 eller något annan anledning)
- Man väntar för länge på att köpa
- Alla äggen i samma korg (för liten diversifiering)
- Investeringar i enskilda aktier
- För höga avgifter och för många transaktioner
- Övertro på egen förmåga
- Försök till att tajma marknaden
Och, framförallt avsaknad av en tydlig plan och strategi som man håller sig till. Jag vet att det låter enkelt, men vet själv hur svårt det kan vara i praktiken. Det är en av anledningarna till att vi tjatar om det, om och om igen.
Missa inte något – få våra uppdateringar
till din inkorg!
Få tillgång till våra senaste bästa tips, verktyg, avsnitt, videor, grafer och studier – direkt i din mejl!
- Notis till din mejl när vi släpper något nytt
- Kostnadsfritt, du kan sluta när du vill
- Någon gång i veckan
Om inte formuläret ovan visas, klicka här!
Senaste nytt på RikaTillsammans


Pengar på kontot dagen innan löning
15% av svenskarna har tomt på kontot dagen innan lön. .


Sälj inte ditt bolag, belåna det istället!
20 tips inför köp, sälj och utveckling företag.


Grundläggande karaktärsdrag för ett rikare liv
Inspelning med Moa Diseborn .


FikaTillsammans om börsläget just nu
Tankar om Iran-kriget, olja och dess påverkan med André Granström.


Bästa Svenssonbilen? Tankar om EX60?
Läsarfrågor och bilmarknaden 2026 med Erik Naessén.


Köp, byt eller leasa bil på ett klokt sätt
20 tips med bilexperten Erik Naessén .















