Dina pengar dör av tristess
på bankkontot över tid!

Inflation: hur värdet av pengar urholkas och doppresenten blir mindre värd

Vi brukar säga att vårt jobb är att hitta bra jobb till våra pengar som de trivs på, så att de kan tjäna nya pengar till oss. Ett av dessa jobb är att ha pengarna på bankkontot. Det är superbra för kortsiktigt sparande till t.ex. semester eller buffert. Men på lång sikt, så är det ett riktigt tråkigt jobb, så tråkigt att på 100 år dör 98% av pengarna. Därav att det är viktigt att investera.

Sammanfattning och guldkorn

Det viktigaste att veta. Swipa för att se fler.

Viktigt att ta med sig från grafen

Det här är en av våra favoritgrafer för den visar tydligt hur pengar minskar i värde – eller mer korrekt hur köpkraften i valuta minskar över tid. Grafen visar köpkraften i 100 kr för 100 år sedan (1925) och hur den har förändrats fram till 2024.

Mer korrekt kallas det här för inflation. Det är effekten som förklarar att saker ökar i pris över tid. Vi minns många att saker var billigare när vi var små. Det beror inte så mycket på att priserna har ökat som att pengarnas värde har minskat.

Målet för staten (eller snarare riksbanken) är att pengarna ska minska i värde med ca 2% per år. Det betyder lite grovt att 100 kr i doppresent bara är värda ca 70-80 kr när samma barn tar studenten 18 år senare. Det här är en av anledningarna till att vi brukar tjata om att det är bara pengar som ska användas på kort sikt (0 – 3 år) och buffert som ska ligga på bankkontot.

Alla pengar som ska användas på längre sikt behöver investeras för att inte förlora mot inflationen. Det är också förklaringen till att man inte kommer undan fenomenet risk med sina pengar. Om man inte investerar så tar man en risk med inflationen och om man investerar tar man en risk med marknadens svängningar.

Skillnaden är att bankkontot över tid är en garanterad förlust, medan sannolikheten för att gå plus på ett långsiktigt sparande är över 90% på 10 år sikt.

Stöd RikaTillsammans

RikaTillsammans finns tack vare dig – vi ägs inte av någon bank, tar inte emot presstöd, säljer inte rådgivning och vill inte förvalta dina pengar. Det gör oss fria, men också helt beroende av dig och vår community.

Om du gillar det vi gör får du gärna supporta oss – genom att bli månadssupporter, swisha ett valfritt belopp eller bjuda oss på en digital kaffe.

Som tack får du tillgång till extramaterial, bonusavsnitt, verktyg och inbjudningar. Tillsammans blir vi både klokare och rikare. Läs mer.

Tack för att du hejar på oss!
Jan & Caroline

Bli supporter

Från 49 kr/månad

Eller stöd oss via...

Swish (123 463 53 22) BuyMeACoffee

Tillsammans blir vi både klokare och rikare dag för dag. Tack på förhand!
Jan & Caroline

Senaste nytt på RikaTillsammans

K61. Åtta frågor & svar | Allt från dyrt och dumt att sälja USA till stryk sista siffran på prislappen 28
#K61
19 min 19 sek

Åtta frågor & svar

Allt från dyrt och dumt att sälja USA till stryk sista siffran på prislappen .

Börsen 1 år efter en stor geopolitisk händelse28

Börsen 1 år efter en stor geopolitisk händelse

Hur har börsen gått efter ett krig, pandemi eller annan stor händelse? Från Korea-kriget 1950 till invasionen av Ukraina 2022.

Pengar på kontot dagen innan löning28

Pengar på kontot dagen innan löning

15% av svenskarna har tomt på kontot dagen innan lön. .

Tips kring köpa och sälja bolag, göra exit eller än hellre inte sälja | Med Fredrik Olsson29
#461
1 tim 36 min

Sälj inte ditt bolag, belåna det istället!

20 tips inför köp, sälj och utveckling företag.

FikaTillsammans om börsläget just nu37

FikaTillsammans om börsläget just nu

Tankar om Iran-kriget, olja och dess påverkan med André Granström.