Hur stor buffert bör man ha? đŸ€”

Hur stor buffert bör man ha? đŸ€”

Det klassiska rÄdet som ofta nÀmns i media Àr tre mÄnadslöner som buffert. Det Àr ett bra rÄd men rÄdet Àr faktiskt snart 50 Är gammalt och Àr baserat pÄ snittlÀngden en amerikan var arbetslös. MissförstÄ oss rÀtt, det Àr INGET fel i att ha 3 mÄnadslöner pÄ kontot, det Àr mer Àn de flesta har.

Men, vi tÀnker att idag Àr det 2024, vi bor i Sverige, vi har ett lite annat vÀlfÀrdssystem och man kan faktiskt unna sig fler perspektiv.

1ïžâƒŁ UtgĂ„ frĂ„n tolv mĂ„naders utgifter

2ïžâƒŁ Dra ifrĂ„n alla garanterade inkomster du har i perioden (som uppsĂ€gningstid, A-kassa och inkomstförsĂ€kring).

Exempelvis om du har tre mĂ„naders uppsĂ€gningstid ger det dig 12-3 = 9 mĂ„nader och om du har A-kassa + inkomstförsĂ€kring pĂ„ 90% innebĂ€r det 9-(9*0.9) = 1 mĂ„nads utgifter att tĂ€cka. ✅

Med det hĂ€r tĂ€nket kan du fĂ„ en lite bĂ€ttre storlek pĂ„ bufferten och sĂ€tta resterande pengar i arbete, t.ex. i en bred, passiv och billig global aktieindexfond / fondrobot. PĂ„ det sĂ€ttet minskar du alternativkostnaden. 📈

Det hĂ€r och mycket annat pratar vi om i avsnitt #342 som handlar om allt du behöver veta om buffert (och förmodligen lite till). 🙈

Som vanligt kan du:
▾Lyssna pĂ„ avsnittet dĂ€r poddar finns (#342)
▾Titta pĂ„ det pĂ„ Youtube
▾LĂ€sa artikeln pĂ„ hemsidan rikatillsammans.e
▾Följa diskussionen i forumet

Vi hoppas att du gillar det!
Jan och Caroline

Publicerat 2 Är sedan.

Senast uppdaterad 1 Är sedan (2025-05-29) av Jan Bolmeson.

Denna video finns att se pÄ Youtube eller via videon ovan.

Inga podcast-lÀnkar Àr tillgÀngliga för tillfÀllet.

Referens: Saknas.

Senaste nytt pÄ RikaTillsammans

Uttag av pension: sÄ gör du rÀtt34
#470
1 tim 6 min

Uttag av pension: sÄ gör du rÀtt

Monica Sjödin om varför uttagsordningen Àr fel frÄga och varför planen bör ligga klar tio Är före första kronan.

Jan och Caroline: pengar, ansvar och RikaTillsammans bakom kulisserna28
#469
1 tim 13 min

Pengar, ansvar och RikaTillsammans bakom kulisserna

Del tvÄ av det personliga samtalet om identitet, ansvar, att jobba ihop som par och varför det blev indexfonder. Del 2 av 2.

Pengar, rÀdslor och bristtÀnk: en stor del av vÄr resa38
#468
1 tim 22 min

Pengar, rÀdsla och tjugo Är av hÄrt arbete

Ett personligt avsnitt om vÀgen frÄn korridoren i Lund dÀr vi trÀffades 2003, till dagens RikaTillsammans. Del 1 av 2. .

Kommer pensionen att rÀcka?34
#467
1 tim 24 min

Kommer pensionen att rÀcka?

Pensionsexperten Monica Sjödin frÄn Pensionsguiden reder ut de tre valen som avgör mer Àn hur mycket du sparar privat.

Avsnitt 466. LagomfÀllan39
#466
1 tim 21 min

LagomfÀllan: nÀr livet Àr okej, men nÄgot ÀndÄ saknas

Stefan och Zandra har gjort allt rĂ€tt. God ekonomi, mer tid med barnen, mindre lönearbete. ÄndĂ„ har livet blivit lite platt. SĂ„ ser lagomfĂ€llan ut och sĂ„ tar man sig vidare.

S&P Dow Jones Indices (2026) Europe Persistence Scorecard: Year-End 2025.40

BÀsta aktiva globalfonden 2020 var inte lÀngre i toppen 2025

Bara 16 % av 408 globala aktiefonder höll sig i topphalvan tvÄ femÄrsperioder i rad enligt SPIVAs nya rapport. .