När ska man inte sitta still i båten?
Du säger alltid sitt still i båten, men Jan när ska man lämna båten?
När ska man överge principen om att sitta still i båten? Vi förklarar skillnaden mellan livshändelser som motiverar strategibyte och marknadsoro som inte gör det. Lämna bara investeringsbåten när dina livsmål förändrats fundamentalt, inte på grund av marknadsstormar.
Publicerat 1 år sedan.
Viktig info: Detta videoklipp diskuterar en eller flera investeringar som t.ex. fonder. Ett sparande i linje med forskningens rekommendationer har historiskt sett varit framgångsrikt. Det finns mycket som talar för att så även kommer vara framgent, men det finns inga garantier. Historisk avkastning är ingen garanti för framtida avkastning.
Alla investeringar innebär risk och kan både öka och minska i värde. Investera inte pengar du inte har råd att förlora. Men, var inte heller överdrivet rädd för risken eftersom det är den som vi får betalt för. Vi rekommenderar alltid kontakt med en finansiell rådgivare, då detta inte är eller ska uppfattas som individuell finansiell rådgivning.
Denna sida är författad av Jan Bolmeson per 2025-07-19. Vi är fristående från nämnda bolag och värdepapper; ingen ersättning har utgått om ej annat anges tydligt med reklammärkning. Här kan du se de fonder och värdepapper vi äger och som vi har investerat i.. Tidigare omnämningar finns som etikett här eller längre ned på sidan. Vi avser inte följa upp detta innehåll regelbundet. Läs mer i våra villkor.
Senast uppdaterad 11 månader sedan (2025-07-19) av Jan Bolmeson.
Denna video finns att se på Youtube eller via videon ovan.
Inga podcast-länkar är tillgängliga för tillfället.
Referens: Saknas.
Innehållsförteckning
Denna sida uppdaterades 11 månader sedan (2025-07-19) av Jan Bolmeson.
Sammanfattning och guldkorn
Det viktigaste att veta. Swipa för att se fler.
När ska man lämna investeringsbåten?
Legitima anledningar att byta strategi
Svaret är när ens livssituation har förändrats. När antingen ens mål har förändrats eller något oförutsett händer som innebär att jag behöver korrigera kursen. Till exempel vid sjukdom, dödsfall eller skilsmässa.
När sparandet kostar nattsömnen
Om sparandet kostar mig min nattsömn kan man argumentera för att det är för dyrt. Kanske har jag tagit för hög risk eller mår dåligt. Då är det ofta bättre att träffa en finansiell rådgivare än att överge allt.
"Att det börjar storma på marknaden är inte en giltig anledning att lämna båten och överge sitt sparande."
"Om sparandet kostar dig din nattsömn, då kan det vara för dyrt."
Vanliga frågor
Hittar du inte din fråga ovan? Se alla frågor här, eller ställ den i forumet.
Missa inte något – få våra uppdateringar
till din inkorg!
Få tillgång till våra senaste bästa tips, verktyg, avsnitt, videor, grafer och studier – direkt i din mejl!
- Notis till din mejl när vi släpper något nytt
- Kostnadsfritt, du kan sluta när du vill
- Någon gång i veckan
Om inte formuläret ovan visas, klicka här!
Senaste nytt på RikaTillsammans


Det är jättedyrt och dumt att få panik och sälja av när börsen skakar
Här är priset för att sälja indexfonden och flytta pengarna till bankkontot i försök att tajma marknaden. Jämförelse av svenska börsen och bankkonto.


Rika har samma problem, bara med fler nollor
Lär känna vår kollega Oliver Allemog som får RikaTillsammans att rulla i kulisserna.


Uttag av pension: så gör du rätt
Monica Sjödin om varför uttagsordningen är fel fråga och varför planen bör ligga klar tio år före första kronan.


Pengar, ansvar och RikaTillsammans bakom kulisserna
Del två av det personliga samtalet om identitet, ansvar, att jobba ihop som par och varför det blev indexfonder. Del 2 av 2.


Pengar, rädsla och tjugo år av hårt arbete
Ett personligt avsnitt om vägen från korridoren i Lund där vi träffades 2003, till dagens RikaTillsammans. Del 1 av 2. .













