Man kan lära gamla hundar sitta!

Från ointresserad till plan på tidig pension

I flera år tjatade min son (nu 29) att jag skulle lyssna på er, han är väldigt ekonomiintresserad, vilket jag inte alls var.

Tillslut och av anledning som jag inte kommer ihåg (kanske när han hjälpte mig hitta modellportföljer) började jag läsa på forumet själv och framförallt lyssna på er podd! Den har blivit som ett beroende och jag har börjat tycka ekonomi är riktigt kul. Jag började spara i Avanza och även i fondrobot via Lysa. (Check!)

Jag är 59 år och har haft väldigt stor nytta av avsnitten med pensionsvinkling.

Varför skriva och berätta detta för er?

Jo, jag har ett jobb, välbetalt, som jag egentligen älskar, men arbetsmängden har blivit helt sinnessjuk. Jag ser andra värden i livet och nu, och delvis tack vare era program som jag lyssnat på, funderat och även fått mod att våga tänka annorlunda.

Min nuvarande plan är att fortsätta jobba heltid tills jag är 60, därefter minska till 50 % (högst) och sluta jobba vid 61. Jag kommer troligen inte ta ut pension förrän 65, och ”brygga” med privatsparande.

Så – ja, man kan lära gamla hundar sitta!

Inskickat av Maria, 12 mars 2024. Tack för att du delar med dig och vad roligt att din son tillslut fick in dig på helt nya tankar. Klok son du har! 😊

Stöd RikaTillsammans

RikaTillsammans finns tack vare dig – vi ägs inte av någon bank, tar inte emot presstöd, säljer inte rådgivning och vill inte förvalta dina pengar. Det gör oss fria, men också helt beroende av dig och vår community.

Om du gillar det vi gör får du gärna supporta oss – genom att bli månadssupporter, swisha ett valfritt belopp eller bjuda oss på en digital kaffe.

Som tack får du tillgång till extramaterial, bonusavsnitt, verktyg och inbjudningar. Tillsammans blir vi både klokare och rikare. Läs mer.

Tack för att du hejar på oss!
Jan & Caroline Bolmeson

Bli supporter

Från 49 kr/månad

Eller stöd oss via...

Swish (123 463 53 22) BuyMeACoffee

Tillsammans blir vi både klokare och rikare dag för dag. Tack på förhand!
Jan & Caroline Bolmeson

Senaste nytt på RikaTillsammans

Tips för att anlita hantverkare och renovera (ekonomiskt) rätt38
#481
1 tim 31 min

Tips för att anlita hantverkare och renovera (ekonomiskt) rätt

Vad kostar en hantverkare och när ska man göra jobbet själv? Christopher Bolin, från Comfy Living, guidar genom pris, avtal och vanliga misstag så att du blir en bättre beställare.

Hur rik är svensken 2026?28
#480
1 tim 20 min

Hur rik är svensken 2026?

Jämför dig själv med svensken och RT-communityn.

Hur mycket har du på ISK jämfört med andra?32

Hur mycket har du på ISK jämfört med andra?

Jämför hur mycket du har på ditt ISK med snittsvensken och andra i RikaTillsammans-communityn.

Avkastningsgapet i fonder: så mycket kostar din egen tajming29

Avkastningsgapet i fonder: så mycket kostar din egen tajming

Mind the Gap 2026 halvårsuppföljning (Morningstar, 2026).

Vad sparar svensken 2026?27
#479
1 tim 18 min

Hur mycket sparar svensken 2026?

Jämför ditt månadssparande med svensken och RT-communityn.

Vad tjänar svensken 2026?29
#478
80.57

Hur mycket tjänar svensken 2026?

En sammanställning av snittlön, medianlön, topp-10%, topp-1%-lön i Sverige och i communityn. .