Undvik illikvida investeringar

Hellre än investering med lägre avkastning och hög likviditet än tvärtom

Det är lockande att investera i andra saker än en fondrobot, indexfond eller bankkonto. Särskilt eftersom dessa tre investeringar är skittråkiga. Jag håller med. Jag har testat det mesta från onoterat, solpaneler och skog till vinflaskor. Visst avkastningen kan vara superbra, men sedan kan man bli sittande med de där 6 vinflaskorna som ingen vill köpa eller den där onoterade aktien som inte går att sälja.

Så jag tar idag mycket hellre en investering med en lägre avkastning och hög likviditet än tvärtom. En hög avkastning kan man alltid få till med belåning. Så för de flesta gäller nej till: onoterade aktier, fysiskt guld och alla alternativa investeringar såsom peer-to-peer- eller crowdfunding-invsteringar, vinflaskor och allt som inte är bankkonto eller saker du kan köpa via en nätbank.

Senaste nytt på RikaTillsammans

Fallgropar i sparandet: en rådgivares 8 vanligaste råd27
#464
1 tim 20 min

Fallgropar i sparandet: en rådgivares 8 vanligaste råd

Ricard Nylund: Mitt mål är att du ska må bra av dina pengar. Inte slå index. Det gör mig nog till Sveriges tråkigaste rådgivare. .

Bästa pensionstipsen för företagare28
#463
51 min

Bästa pensionstipsen för företagare

Sluta tänk pension utan tänk uttag från bolaget istället. Skillnaden kan vara hundratusentals kronor. Med pensionsexperten Monica Sjödin.

Deklarera bostadsförsäljning 2026: avdrag, uppskov & regler26
#K63
30 min

Deklarera bostadsförsäljning

En genomgång med tips, avdrag och förklaringar inför deklarationen. Med Joacim Lindblom från Lexly.

Jan och Caroline Bolmeson26

Löneväxling 2026: checklista, regler & kalkylator

Vad communityn, pensionsexperter och Alectas egna rapporter lärt oss om löneväxling och när det lönar sig.

Är Avanza bra? Ska du hjälpa barnen? Och hur väljer du rätt fond?26
#K62
16 min 55 sek

Är Avanza bra? Ska du hjälpa barnen? Och hur väljer du rätt fond?

9 frågor från communityn: fondval, Avanza, kontantinsats och pension.

Bra avkastning – eller bara en bra känsla?34

Bra avkastning - eller bara en bra känsla?

Ny brittisk rapport analyserade 550 portföljer. Resultatet: 96% sparare trodde det gick bra. Verkligheten? 84% av förvaltarna slog inte ens en indexfond. (Y-tree, 2026).