En annorlunda reflektion på 2022– på djupet om livet

med Helena Roth

Dagens avsnitt började som en reflektion över 2022 men spårade snabbt ur och vi hamnade i kaninhålet. :rabbit::slightly_smiling_face:Vi diskuterade liv-död-liv-cykeln, 20-20-20-20-regeln över faser i livet, tidsfönster, att det är okej att lägga fokus på det tunga, status och att kunna uppskatta även en tung process.

En annorlunda reflektion på 2022– på djupet om livet Avsnitt 282 med Helena Roth. Publicerat 2 år sedan.

Avsnitt 282. Senast uppdaterad 3 månader sedan (2025-08-20) av Jan Bolmeson.

Denna video finns att se på Youtube eller via videon ovan.

Du kan lyssna på detta avsnitt (282) där poddar finns, t.ex. på Spotify, Apple Podcast och Acast. För innehållsförteckningen med tider, se fliken till vänster med längden på avsnittet.

Vi transkriberar nästan alla våra avsnitt så att du kan läsa istället för att titta eller lyssna. Du hittar tanskriberingen i forumet i det första eller andra inlägget.

Referens: Saknas.

Det finns 169 kommentarer du kan läsa längre ned på sidan. Följ diskussionen och kommentera gärna i forumet.

Tillsammans med Helena Roth (@tankespjarn i forumet) en vän till oss börjar vi reflektera över året som gått utifrån ett mer personligt perspektiv än att diskutera rotationen mellan tillväxt och värdebolag (det kanske kommer i ett senare avsnitt). Vi tar upp en hel del reflektioner från forumet bl.a.

1) 20-20-20-20-principen om att livet kan delas upp i 20 års perioder med olika syften.

2) Liv-död-liv-cykeln utifrån boken ”Women who run with the wolves”

3) Frågor som: vad vill jag? och vad vill jag innerst inne?

4) Skillnaden på: vad vill jag? vs, vad tror jag att andra vill? vs vad förväntar sig andra av mig?

5) Om status och längtan att få vara med

6) Att våra olösta problem kan gå i generationer om vi inte tar oss an dem

7) Proof-of-work att till syvende och sist får man ”betalt” i förhållande till det värde man skapar

Som vanligt blir det mycket personlig reflektion, en del trevande och lite snillen spekulerar. Därför utfärdar vi en liten varningstriangel för dagens avsnitt så att du vet vad du kan förvänta dig. 😂

Nästa vecka blir det dock återigen ett konkret avsnitt kring sparande och investeringar. Vi vill samtidigt passa på och önska en god fortsättning och ett gott nytt år. 🎅🎄

Många hälsningar,

Jan, Caroline och Helena

Communityns kommentarer

Nedan följer 4 av totalt 168 kommentarer. Notera att kommentarer i forumet inte kvalitetssäkras av oss på samma sätt som all annan text på denna sida. För att följa hela diskussionen, skriva en egen kommentar eller ställa en fråga, gå till forumet. Vi ses där! 🙂

  1. User avatar

    Jag lyssnade lite på det och är så imponerad av dig @janbolmeson . Du är en av få män som kan prata 80% av podd tiden samtidigt som du sitter med 2 starka kvinliga personligheter :joy::rofl::grin::+1: . Jag spolade fram i podden 5 ggr och varje gång är det du Jan som predikar :grin:

  2. User avatar

    :joy: Själv ligger jag nog mer på 20/80 tala/lyssna med en stark kvinna. Ren självbevarelsedrift. Tala är silver, tiga är guld. Ger klart färre ogenomtänkta uttalanden som kan hållas emot en :joy::+1:

  3. User avatar

    Tack för den… Tycker dock att det finns perioder då jag får ganska mycket pushback och är tyst… :joy:

  4. User avatar

    Det behövs bara att du vet haha :wink::heart_eyes:

  5. User avatar

    Trevligt avsnitt.
    (Lite trista kommentarer ovan om ”starka kvinnor”, mm…hade det suttit tre män där så hade nog ingen reflekterad om dynamiken.)

    Nåja, ville egentligen bara kommentera att jag känner som ni när ni resonerar om att livet är en resa med ups and downs och när det blir tufft/obekvämt (som ni verkar uppleva 2022) lockar det fram ens rädslor som gör att man oftast retirerar till invanda mönster att hantera dessa om man inte aktivt gör på ett nytt sätt (vilket oftast är jobbigt).
    Modigt och klokt av er att belysa rädslorna och osäkerheten offentligt. Ni kommer få mkt input som förhoppningsvis hjälper till.
    Life is a series of problems. First you solve one, than another one, than another one … and in the end you die.
    :wink:
    Lycka till!

Stöd RikaTillsammans

RikaTillsammans finns tack vare dig – vi ägs inte av någon bank, tar inte emot presstöd, säljer inte rådgivning och vill inte förvalta dina pengar. Det gör oss fria, men också helt beroende av dig och vår community.

Om du gillar det vi gör får du gärna supporta oss – genom att bli månadssupporter, swisha ett valfritt belopp eller bjuda oss på en digital kaffe.

Som tack får du tillgång till extramaterial, bonusavsnitt, verktyg och inbjudningar. Tillsammans blir vi både klokare och rikare. Läs mer.

Tack för att du hejar på oss!
Jan & Caroline

Bli supporter

Från 49 kr/månad

Eller stöd oss via...

Swish (123 463 53 22) BuyMeACoffee

Tillsammans blir vi både klokare och rikare dag för dag. Tack på förhand!
Jan & Caroline

Senaste nytt på RikaTillsammans

Jan och Caroline Bolmeson28

Ska jag dela upp bolånet - ja eller nej?

Korta svaret: Generellt sett är svaret nej.

Event: gör ett eget årsbokslut för 202540

Event: gör ett eget årsbokslut för 2025

6 januari 2026: digital Livsplansträff för dig som är supporter.

Snittavkastning per månad på börsen33

Snittavkastning per månad på börsen

Inget att lägga vikt vid men ändå ganska roligt. Amerikanska börsen sedan 1950.

De nya 3:12-reglerna: en genomgång med skattejuristen Anders Fridlund35
#439
1 tim 14 min

De nya 3:12-reglerna

En genomgång med skattejuristen Anders Fridlund.