Bästa tipsen när börsen skakar

Vi frågar fem experter: vad ska man göra och inte göra nu?

Enligt media har börsen ”störtdykt”. Vad är rätt att göra? Ska man sitta still i båten? Ska man pausa sparandet tills det går upp igen? Ska man köpa mer i Europa och minska i USA? Vi frågade fem experter och här får du konkreta råd om hur du hanterar oron och varför denna nedgång inte är annorlunda.

Avsnitt 401 | Publicerat 10 månader sedan.

warning

Riskinfo: Detta avsnitt berör en eller flera olika typer av investeringar. Investeringar innebär alltid en risk. Värdet på dina pengar kommer både att öka och minska. I värsta fall kan du förlora hela ditt insatta kapital. Det finns inga garantier. Och, allt detta är okej. Risk är det vi får betalt för. Vissa investerar baserat på tidigare avkastning, men breda och passiva fonder med låga avgifter tenderar ge bäst framtida resultat. Vi rekommenderar alltid kontakt med en finansiell rådgivare, då detta inte är eller ska uppfattas som finansiell rådgivning. Läs mer i våra villkor.

Avsnitt 401. Senast uppdaterad 3 månader sedan (2025-10-16) av Jan Bolmeson.

Du kan lyssna på detta avsnitt (401) där poddar finns, t.ex. på Spotify, Apple Podcast och Acast. För innehållsförteckningen med tider, se fliken till vänster med längden på avsnittet.

Vi transkriberar nästan alla våra avsnitt så att du kan läsa istället för att titta eller lyssna. Du hittar tanskriberingen i forumet i det första eller andra inlägget.

Referens: Saknas.

Det finns 54 kommentarer du kan läsa längre ned på sidan. Följ diskussionen och kommentera gärna i forumet.

Du har hört min åsikt i andra avsnitt. Här får du istället tittlyssna på fem andra personer från finansbranschen som vi har mycket förtroende för.

Jag är ett stort fan av ”trust but verify”. Särskilt eftersom det är lätt att börja ifrågasätta sig själv och sina beslut. Har jag gjort rätt? Har jag tänkt rätt? Men person X sa … ? I fall som dessa, där det är lätt att bli orolig, man tycker det är emotionellt jobbigt, då är det alltid bra att ha någon att trycktesta sina åsikter mot. Särskilt mot personer som man vet är duktiga, har kompetens och erfarenhet – och i det här fallet dessutom har det som jobb att hjälpa till i situationer som dessa.

I detta avsnitt får du hänga med på ”telefonsamtalet” bakom kulisserna när jag ringer dessa personer för att resonera kring frågor såsom:

  • Ska man sitta still i båten trots att det går ner?
  • Vad är det bästa man kan göra?
  • Vad är det sämsta man kan göra?
  • Vad önskar de att fler visste?
  • Vad tänker de om läget på marknaden just nu?

och mycket mer. I avsnittet får du även min, Carolines och Olivers reflektion över deras svar. De vi pratar med – i den ordning de är med i avsnittet – är:

  • Patrik Adamson, VD & medgrundare på fondroboten LYSA
  • Per Palmström, finansiell rådgivare och medgrundare på Evida
  • Niklas Laninge, sparpsykolog på fondroboten OPTI
  • Ricard Nylund, finansiell rådgivare på egna företaget Ricap
  • André Granström, analytiker på egna tipstjänsten VQM

Alla dessa har varit med i tidigare avsnitt, de har skin-in-the-game och framförallt har de lång erfarenhet av sparande – både eget och professionellt där de på olika sätt hjälper andra. Ricard och Per har dessutom tillstånd att bedriva finansiell rådgivning och gör det här professionellt i egna bolag.

Du får gärna skriva en kort kommentar om du gillar den här typen av avsnitt, för det är ett lite nytt grepp för oss. 😊

Tack för att du följer och hänger med oss!
Jan, Caroline och Oliver

PS. För tydlighetens skull: varken vi eller gästerna i avsnittet har fått någon ersättning.

Sammanfattning och guldkorn

Det viktigaste att veta. Swipa för att se fler.

Vanliga frågor

Ska jag sälja mina fonder när börsen går ner 10%?
Varför känns en 10% nedgång så katastrofal?
Vad är skillnaden mellan riskvilja och risktolerans?
Är det köpläge när börsen gått ner 10%?
Hur hanterar jag oron rent praktiskt?
När ska jag faktiskt överväga att sälja?
Hur vet jag om jag sitter i rätt båt?

Hittar du inte din fråga ovan? Se alla frågor här, eller ställ den i forumet.

Communityns kommentarer

Nedan följer 3 av totalt 52 kommentarer. Notera att kommentarer i forumet inte kvalitetssäkras av oss på samma sätt som all annan text på denna sida. För att följa hela diskussionen, skriva en egen kommentar eller ställa en fråga, gå till forumet. Vi ses där! 🙂

  1. User avatar

    Tack för att jag fick vara med i denna samhällsservice! Heja dig @janbolmeson !

  2. User avatar

    Ett RT-avsnitt kan inte ha fel: 60% av alla experter vägrar slösa pengar hos frisören. :wink:

  3. User avatar

    Dagens spartips :point_up_2:

    … och älskar att vi alltid fokuserar på rätt sak här i forumet. :see_no_evil::rofl::raised_hands:

  4. User avatar

    Tack för välbehövlig rådgivning och tips :+1:

    Har en bra båt, lång sparhorisont, men är en känslostyrd klåfingrig pillare. 2/3 :white_check_mark:

  5. User avatar

    Men jag lyssnade ikapp på förra veckans alla inlägg idag ju… så i brist på kännedom om innehållet så gick jag på bilderna. Så har jag hört att kidsen gör online. :crazy_face:

Senaste nytt på RikaTillsammans

Event: Att identifiera och leva i linje med det som är viktigt på riktigt40

Event: Att identifiera och leva i linje med det som är viktigt på riktigt

3 mars: Ett praktiskt webbinar om ett rikare liv, livskompassen och värderingar med Moa Diseborn.

Sluta välja fonderna som gått bra, de är framtida förlorare26

Sluta välja fonderna som gått bra, de är framtida förlorare

Studie gick genomgång av 3 662 fonder under 30 år och konstaterar bl.a. fonder med 1 stjärna överpresterar mot fonder med 5 stjärnor. (Gao, J. & Yao, J. 2025).

Event: tankar om guld- och silverpriset, livet och världsekonomin 202639

Event: tankar om guld- och silverpriset, livet och världsekonomin 2026

10 februari: FikaTillsammans med fondförvaltaren Eric Strand.

K60. Fondrobot eller indexfond – vilket är bäst? (Lysa, Opti eller göra det själv)35
#K60
44 min

Fondrobot eller indexfond?

Vad är egentligen bäst?.

Vilken ändring i sparandet gör störst skillnad?38

Vilken ändring i sparandet gör störst skillnad?

Är det att öka månadssparandet? Att sänka totalavgiften i portföljen? Är det att sluta pilla och undvika beteendemisstag, eller att höja startbeloppet? Prova utifrån din situation!.

Sannolikheten för olika stora nedgångar på börsen31

Sannolikheten för olika stora nedgångar på börsen

Sedan 1951 har börsen aldrig fallit 50% ett enskilt år. Endast 7% av åren har varit sämre än -30%. .