Sitt bara still i båten om du har en riktigt bra båt…

Reklam för Effektiv FF AB. Ett av mina favoritråd är ”sitt still i båten när det blåser på börsen.” I dagens avsnitt kompletterar, den oberoende finansielle rådgivaren, Henrik Tell mitt råd med ”givet att du redan från början sitter i en bra båt” tillsammans med en hel del andra kloka och tänkvärda saker.

warning

Reklam för Effektiv Förmögenhetsförvaltning Sverige AB som därmed gör allt annat på RikaTillsammans också möjligt. Läs mer om våra tankar kring samarbeten.

Avsnitt 198. Senast uppdaterad 8 månader sedan (2025-08-24) av Jan Bolmeson.

Du kan lyssna på detta avsnitt (198) där poddar finns, t.ex. på Spotify, Apple Podcast och Acast. För innehållsförteckningen med tider, se fliken till vänster med längden på avsnittet.

Referens: Saknas.

Innehållsförteckning

Denna sida uppdaterades 8 månader sedan (2025-08-24) av Jan Bolmeson.

Sammanfattning och guldkorn

Det viktigaste att veta. Swipa för att se fler.

Dagens avsnitt är ett samarbete med Henriks egna firma Effektiv FF där han svarar på frågor från er följare. Det blir en diskussion om allt från:

kryptovalutor och Bitcoin (undvik),
hedgefonder (undvik),
handelsbanken globala småbolag (dyr, tveksam om den bidrar)
inflationsförväntningar (var medveten, inte rädd),
lägre framtida avkastning (var medveten, inte rädd),
räntor i portföljen (syftet är inte tjäna pengar),
tiltar mot olika faktorer och smart beta (överskattat),
att hitta rätt risknivå (klurigt),
hur man ska anpassa portföljen beroende på mängden pengar (bara lite)

till när risk blir något valfritt i sparandet (inträffar förr eller senare).

Precis som i tidigare avsnitt konstaterar vi att det i mångt och mycket inte är raketforskning att sätta upp ett bra sparande. En bra bas är en global indexfond, regelbundet och långsiktigt sparande och fokus på låga avgifter (under 0.4 procent).

En av mina stora behållningar från intervjun var att de mest extrema scenariona sällan inträffar. Det är väldigt sällan vi får extrem inflation eller allt går enligt plan. Allt som oftast så blir det som man på engelska säger ”muddle through”. Det handlar om tålamod, ha en plan med utrymme för att man har fel och sedan hålla sig till den. Något Henrik har tjatat om sedan första gången han var med i podden för flera år sedan.

Jag hoppas att du uppskattar intervjun. Caroline hälsar och kunde inte vara med då vår förskola är Covid-19 stängd och fick hänga med vår dotter.

Hälsningar,
Jan

Vanliga frågor

Hur mycket ska jag ha i aktier vs räntor?
Varför förlorar nästan alla på fondavgifter?
Är bitcoin en bra investering?
När är det värt att anlita finansiell rådgivare?
Ska jag försöka tajma marknaden?
Är private equity värt att investera i?

Hittar du inte din fråga ovan? Se alla frågor här, eller ställ den i forumet.

Communityns kommentarer

Var först med att skriva en kommentar, en fundering eller en fråga i forumet. Vi ses där! 🙂

Senaste nytt på RikaTillsammans

Löneväxla för att gå i pension tidigare27
#K65
21 min

Löneväxla för att gå i pension tidigare

Är löneväxling värt det 2026? Gränsen går vid 56 087 kr. Pensionsexperten Monica Sjödin förklarar fallgropen som kan kosta dig nästa löneförhöjning.

FikaTillsammans: AI i vardagen och på jobbet28

FikaTillsammans: AI i vardagen och på jobbet

26 maj: En fika med tips, inspiration och erfarenhetsutbyte av AI på jobbet och i vardagen | Supporterexklusivt.

Finansbranschens tre stora problem39
#465
1 tim 44 min

Finansbranschens tre stora problem

Tre minuter med statsminister Ulf Kristersson och EU:s talman Roberta Metsola: allt det jag inte hann säga baserat på Finansinspektionens egna rapporter. Med rådgivaren Per Palmström.

Pensionärer spenderar för lite av sparkapitalet28

Pensionärer spenderar för lite av sparkapitalet

Mental bokföring och rädsla för att pengarna tar slut gör att pensionärer unnar sig bara hälften av det som de skulle. Utdelande tillgångar ökar användningen av pengar och gör livet rikare.

Jan och Caroline Bolmeson35

Jämför bolåneränta 2026: Se din faktiska ränta direkt

Bolåneräntan är ofta familjens enskilt största utgift. Och samtidigt en av få utgifter där du kan sänka kostnaden med ett kort samtal, eller ett par knapptryck. Skillnaden mellan bankerna är större än de flesta tror, och enligt Finansinspektionen är det bara 3 av 10 svenskar som regelbundet jämför sin ränta.

SPIVA Europe Year-End 202538

SPIVA Europe 2025

100 procent av nordiska fonder slog inte sitt index på 10 år. 98% av globala fonder slog inte index. Tolfte SPIVA-rapporten i rad pekar åt samma håll.