Småspararna lämnar pengar på bordet helt i onödan…

Tyvärr lämnar de flesta småsparare över tid mycket pengar på bordet i form av avkastning som de kunde ha fått men aldrig fick. Idag går vi genom nio av de vanligaste anledningarna till att så är fallet.

Avsnitt 153. Senast uppdaterad 8 månader sedan (2025-08-25) av Jan Bolmeson.

Denna video finns att se på Youtube eller via videon ovan.

Du kan lyssna på detta avsnitt (153) där poddar finns, t.ex. på Spotify, Apple Podcast och Acast.

Referens: Saknas.

Innehållsförteckning

Denna sida uppdaterades 8 månader sedan (2025-08-25) av Jan Bolmeson.

Sammanfattning och guldkorn

Det viktigaste att veta. Swipa för att se fler.

För dig som har följt oss ett tag är det ingen nyhet att höra oss prata om att vi ofta är våra pengars egna största fiende. Utifrån Dalbars QAIB-rapport diskuterar vi några av de vanligaste beteendemisstagen som vi själva och många andra gör. Misstag som kostade den genomsnittlige amerikanska spararen, 4 % per år i genomsnitt mellan 2011 och 2019.

Översatt till 100 000 kr investerat i början av 10-års perioden ger det en skillnad på 240 000 kr (=genomsnittlige småspararen) och 340 000 kr (=indexfond/fondrobot). Det vill säga att nästan ett lika stort startbelopp lämnades på bordet som det man började med. Så stor påverkan har dessa misstag på vårt sparande.

Misstagen som identifieras framförallt i Dalbars QAIB 2019-rapport är:

Förlustaversion – vi värderar förluster värre än motsvarande vinster
För smalt perspektiv – vi räknar inte efter, ser inte hela bilden eller konsekvenser av kombinationer
Mental bokföring – vi värderar pengar olika beroende på ett känslomässigt värde
Brist på diversifiering – vi tror att vi har spritt äggen i olika korgar när vi inte gjort det egentligen
Ankring – vi sätter en referenspunkt som sedan sabbar för oss
Optimism och övertro på egen förmåga – jag har minsann möjligheten och dåliga saker drabbar inte mig
Påverkan av media – vi glömmer bort medias affärsmodell och agenda och agerar på den
Ånger – börsen är ångerns tempel där det alltid finns något att ångra
Flockbeteende – vi gör som alla andra även om det innebär negativa konsekvenser

Vi hoppas att du får skratta lite med oss när vi delar med oss av våra misstag och när vi trillar i fällan vid många tillfällen. På många sätt och vis är det i princip omöjligt att värja sig från att inte trilla av hästen eftersom det i mångt och mycket går emot vår egna biologi.

Det positiva i sammanhanget är att man kan använda många av dessa svagheter och vända dem till styrkor. Exempelvis är 4-hinkar-modellen en typisk mental bokföring som hjälper oss istället för att stjälpa oss.

I mångt och mycket handlar det också om att ha empati med sig själv att man gör dessa misstaget. Vi gör dem hela tiden och Caroline gör dem live i avsnittet. Jag (Jan) hade inget med det att göra). 😁 Därför brukar jag tänka på min vän Lennarts kloka ord:

”Vi gör alla så gott vi kan och fattar så fort vi hinner!”

Tack för den här veckan och vi hoppas att vi ses även nästa vecka!

Många hälsningar,
Jan och Caroline

Vanliga frågor

Varför går det sämre för småsparare än för börsen?
Hur mycket sämre avkastning får genomsnittsinvesteraren?
Ska jag sälja när börsen faller?
Vad är narrow framing och hur påverkar det investeringar?
Varför håller folk fast vid dåliga investeringar?
Kan jag slå index om jag bara lägger mer tid och läser på?
Hur påverkar media mitt sparande negativt?

Hittar du inte din fråga ovan? Se alla frågor här, eller ställ den i forumet.

Communityns kommentarer

Var först med att skriva en kommentar, en fundering eller en fråga i forumet. Vi ses där! 🙂

Stöd RikaTillsammans

RikaTillsammans finns tack vare dig – vi ägs inte av någon bank, tar inte emot presstöd, säljer inte rådgivning och vill inte förvalta dina pengar. Det gör oss fria, men också helt beroende av dig och vår community.

Om du gillar det vi gör får du gärna supporta oss – genom att bli månadssupporter, swisha ett valfritt belopp eller bjuda oss på en digital kaffe.

Som tack får du tillgång till extramaterial, bonusavsnitt, verktyg och inbjudningar. Tillsammans blir vi både klokare och rikare. Läs mer.

Tack för att du hejar på oss!
Jan & Caroline Bolmeson

Bli supporter

Från 49 kr/månad

Eller stöd oss via...

Swish (123 463 53 22) BuyMeACoffee

Tillsammans blir vi både klokare och rikare dag för dag. Tack på förhand!
Jan & Caroline Bolmeson

Senaste nytt på RikaTillsammans

Jan och Caroline Bolmeson tillsammans med Lysas grundare Patrik Adamson och Emilie Andersson28

Lysa fondrobot: vår erfarenhet utifrån 10 miljoner i sparande hos dem

Så här tänker vi om Lysa efter sju år som kunder och hundratals samtal i communityn. Slutsats: bäst för de flesta oavsett om du är nybörjare med 1 000 kr eller expert med mycket mer.

Jan Bolmeson36

Om Jan Bolmeson

Folkbildare i privatekonomi och ett rikare liv bortom pengar.

Jan Bolmeson och Moa Diseborn40

Tips för ett rikare liv: event med Moa Diseborn 19 maj

Välkommen till ett digitalt samtal vid brasan med Moa Diseborn om vad andra med en god ekonomi tänker, gör bra och skulle kunna göra ännu bättre. Supporter-exklusivt.

Fattigvecka: Jimmy levde på 100 kr i en vecka och livet blev rikare31
#K64
25 min

Fattigvecka: Jimmy levde på 100 kr i en vecka och livet blev rikare

Fattigveckan är en 2 000 år gammal övning från stoikerna. Här är hur Jimmy genomförde den på 100 kr – och vad han fick ut av det som han inte räknade med. .

Kvinnor får sämre rådgivning på banken33

Kvinnor får sämre rådgivning på banken

Dessutom är rekommenderas dyrare fonder och mer av bankernas egna produkter. Gäller oavsett om rådgivaren är man eller kvinna.

Fallgropar i sparandet: en rådgivares 8 vanligaste råd36
#464
1 tim 20 min

Fallgropar i sparandet: en rådgivares 8 vanligaste råd

Ricard Nylund: Mitt mål är att du ska må bra av dina pengar. Inte slå index. Det gör mig nog till Sveriges tråkigaste rådgivare. .