Företagare? Då är det dags att höja priset med minst 7 % redan i år!

Princip som företagare

Det finns bara tre ställen man kan ligga på i pris. Två av dem är nästan alltid fel.

Man kan vara billigare än alla andra. Det fungerar ett tag. Men det kommer alltid någon till slut som är villig att göra det billigare. Om inte annat för att konkurrera ut dig. Det är inget kul ställe att vara på.

Man kan ligga i pris där alla andra ligger. Problemet är att då blir det ingen skillnad på dig och alla andra. Varför ska man välja dig?

Jag rekommenderar nästan alltid det tredje. Var dyrare än dina konkurrenter. Kunder är ofta inte så priskänsliga som man tror. Det prioriterar ofta hellre kvalitet, relation, leveranssäkerhet, kommunikation och många andra faktorer innan pris.

Pris är nästan alltid en självförtroende fråga. Det är därför jag också gillar tumregeln: “Du ska förlora 20% av dina kunder / offerter med motiveringen att du är för dyr. Då ligger du rätt i pris.”

Glöm inte heller – om du höjer priset med 50% har du råd att förlora 25% av kunderna och fortfarande har samma intjäning. Nu har du dessutom mer tid på att ge de kvarvarande 75% en bättre service. Det finns alltid en plats för den som är bäst.

Och ja, det är inte lätt. Jag kämpar själv med det här fortfarande. Även efter 20 år. 🙈 Men jag vet också att guldet finns vid regnbågens slut. 🙂

Swipa eller klicka i bildspelet för att se alla bilder.

Sammanfattning, tolkning och guldkorn från bildspelet

Våra och communityns tankar, insikter och förslag på nästa steg.

Vanliga frågor

Varför just 7% prishöjning?
Kommer jag inte förlora kunder om jag höjer priset?
När är bästa tiden att höja priset?

Hittar du inte din fråga ovan? Se alla frågor här, eller ställ den i forumet.

Stöd RikaTillsammans

RikaTillsammans finns tack vare dig – vi ägs inte av någon bank, tar inte emot presstöd, säljer inte rådgivning och vill inte förvalta dina pengar. Det gör oss fria, men också helt beroende av dig och vår community.

Om du gillar det vi gör får du gärna supporta oss – genom att bli månadssupporter, swisha ett valfritt belopp eller bjuda oss på en digital kaffe.

Som tack får du tillgång till extramaterial, bonusavsnitt, verktyg och inbjudningar. Tillsammans blir vi både klokare och rikare. Läs mer.

Tack för att du hejar på oss!
Jan & Caroline Bolmeson

Bli supporter

Från 49 kr/månad

Eller stöd oss via...

Swish (123 463 53 22) BuyMeACoffee

Tillsammans blir vi både klokare och rikare dag för dag. Tack på förhand!
Jan & Caroline Bolmeson

Senaste nytt på RikaTillsammans

S&P Dow Jones Indices (2026) Europe Persistence Scorecard: Year-End 2025.38

Bästa aktiva globalfonden 2020 var inte längre i toppen 2025

Bara 16 % av 408 globala aktiefonder höll sig i topphalvan två femårsperioder i rad enligt SPIVAs nya rapport. .

Löneväxla för att gå i pension tidigare26
#K65
21 min

Löneväxla för att gå i pension tidigare

Är löneväxling värt det 2026? Gränsen går vid 56 087 kr. Pensionsexperten Monica Sjödin förklarar fallgropen som kan kosta dig nästa löneförhöjning.

FikaTillsammans: AI i vardagen och på jobbet34

FikaTillsammans: AI i vardagen och på jobbet

26 maj: En fika med tips, inspiration och erfarenhetsutbyte av AI på jobbet och i vardagen | Supporterexklusivt.

Finansbranschens tre stora problem33
#465
1 tim 44 min

Finansbranschens tre stora problem

Tre minuter med statsminister Ulf Kristersson och EU:s talman Roberta Metsola: allt det jag inte hann säga baserat på Finansinspektionens egna rapporter. Med rådgivaren Per Palmström.

Pensionärer spenderar för lite av sparkapitalet27

Pensionärer spenderar för lite av sparkapitalet

Mental bokföring och rädsla för att pengarna tar slut gör att pensionärer unnar sig bara hälften av det som de skulle. Utdelande tillgångar ökar användningen av pengar och gör livet rikare.

Jan och Caroline Bolmeson26

Jämför bolåneränta 2026: Se din faktiska ränta direkt

Bolåneräntan är ofta familjens enskilt största utgift. Och samtidigt en av få utgifter där du kan sänka kostnaden med ett kort samtal, eller ett par knapptryck. Skillnaden mellan bankerna är större än de flesta tror, och enligt Finansinspektionen är det bara 3 av 10 svenskar som regelbundet jämför sin ränta.