Företagare? Då är det dags att höja priset med minst 7 % redan i år!

Princip som företagare

Det finns bara tre ställen man kan ligga på i pris. Två av dem är nästan alltid fel.

Man kan vara billigare än alla andra. Det fungerar ett tag. Men det kommer alltid någon till slut som är villig att göra det billigare. Om inte annat för att konkurrera ut dig. Det är inget kul ställe att vara på.

Man kan ligga i pris där alla andra ligger. Problemet är att då blir det ingen skillnad på dig och alla andra. Varför ska man välja dig?

Jag rekommenderar nästan alltid det tredje. Var dyrare än dina konkurrenter. Kunder är ofta inte så priskänsliga som man tror. Det prioriterar ofta hellre kvalitet, relation, leveranssäkerhet, kommunikation och många andra faktorer innan pris.

Pris är nästan alltid en självförtroende fråga. Det är därför jag också gillar tumregeln: “Du ska förlora 20% av dina kunder / offerter med motiveringen att du är för dyr. Då ligger du rätt i pris.”

Glöm inte heller – om du höjer priset med 50% har du råd att förlora 25% av kunderna och fortfarande har samma intjäning. Nu har du dessutom mer tid på att ge de kvarvarande 75% en bättre service. Det finns alltid en plats för den som är bäst.

Och ja, det är inte lätt. Jag kämpar själv med det här fortfarande. Även efter 20 år. 🙈 Men jag vet också att guldet finns vid regnbågens slut. 🙂

Swipa eller klicka i bildspelet för att se alla bilder.

Sammanfattning, tolkning och guldkorn från bildspelet

Våra och communityns tankar, insikter och förslag på nästa steg.

Vanliga frågor

Varför just 7% prishöjning?
Kommer jag inte förlora kunder om jag höjer priset?
När är bästa tiden att höja priset?

Hittar du inte din fråga ovan? Se alla frågor här, eller ställ den i forumet.

Senaste nytt på RikaTillsammans

Kvinnor får sämre rådgivning på banken28

Kvinnor får sämre rådgivning på banken

Dessutom är rekommenderas dyrare fonder och mer av bankernas egna produkter. Gäller oavsett om rådgivaren är man eller kvinna.

Fallgropar i sparandet: en rådgivares 8 vanligaste råd27
#464
1 tim 20 min

Fallgropar i sparandet: en rådgivares 8 vanligaste råd

Ricard Nylund: Mitt mål är att du ska må bra av dina pengar. Inte slå index. Det gör mig nog till Sveriges tråkigaste rådgivare. .

Bästa pensionstipsen för företagare27
#463
51 min

Bästa pensionstipsen för företagare

Sluta tänk pension utan tänk uttag från bolaget istället. Skillnaden kan vara hundratusentals kronor. Med pensionsexperten Monica Sjödin.

Deklarera bostadsförsäljning 2026: avdrag, uppskov & regler34
#K63
30 min

Deklarera bostadsförsäljning

En genomgång med tips, avdrag och förklaringar inför deklarationen. Med Joacim Lindblom från Lexly.

Jan och Caroline Bolmeson33

Löneväxling 2026: checklista, regler & kalkylator

Vad communityn, pensionsexperter och Alectas egna rapporter lärt oss om löneväxling och när det lönar sig.

Är Avanza bra? Ska du hjälpa barnen? Och hur väljer du rätt fond?33
#K62
16 min 55 sek

Är Avanza bra? Ska du hjälpa barnen? Och hur väljer du rätt fond?

9 frågor från communityn: fondval, Avanza, kontantinsats och pension.