Ska jag dela upp bolånet - ja eller nej?

Korta svaret: Generellt sett är svaret nej

Bolån är en sak som är värt att få rätt på vid bostadsköp. Boende är för de flesta livets största affär, tillgång och utgift. Trots det kan boendeekonomi ibland kännas som en djungel där man är utelämnad till sin magkänsla och bankens säljare.

Det korta svaret på om du ska dela upp bolånet är nej. Vanligtvis uppmuntrar banken till det ihop att tjäna mer pengar genom att binda delar av ditt bolån till en högre ränta än den rörliga.

På sikt är det billigaste alternativet att ha uteslutande rörlig ränta. Vettiga argument för att dela upp bolånet skulle vara ifall du själv önskar att ha delar av bolånet bundet som en trygghet. Samtidigt, isåfall kan man argumentera för att du kan binda hela bolånet på ett år ifall du för tillfället är orolig för räntemarknaden på kort sikt och därefter utvärdera på nytt vad som är rätt framgent.

Läs mer om bostad, bolån och boendeekonomi→

Communityns kommentarer

Nedan följer 9 av totalt 39 kommentarer. Notera att kommentarer i forumet inte kvalitetssäkras av oss på samma sätt som all annan text på denna sida. För att följa hela diskussionen, skriva en egen kommentar eller ställa en fråga, gå till forumet. Vi ses där! 🙂

  1. Avatar för Rewzen

    Delar du upp lånet hamnar du i sämre förhandlingsläge i framtiden. Jag har nyligen bundit på 1 år, hela kalaset, så kan man utvärdera efter 1 år, ifall man ska flytta eller ligga kvar, och har fantastiskt förhandlingsläge.

  2. Avatar för Foksn

    Toppen, tack. Det är så jag har tänkt med. Jag vill egentligen köra något år, antingen bundet eller rörligt och sedan utvärdera. Då känns det bara mer meckigt att ha lånet uppdelat, men så kanske inte är fallet.

    Tanken är i alla fall att köra rörligt, men oklart om man ens vinner något på att dela upp det då? Enligt banken var det “mycket krångligt” att antingen slå ihop ett delat lån, eller dela upp ett stort lån.

  3. Avatar för Rewzen

    Ifall du byter bank så får du en lånedel, det hände nu senast jag bytte, mina tre lånedelar blev en. Men har du kvar det på banken så kan det kanske vara svårt, men du kan alltid flytta runt det. Otroligt smidigt att flytta ett bolån, i min erfarenhet, ifall du är fastanställd och ligger långt över alla marginaler.

    Bind 1 år, en lånedel, och utvärdera sedan ifall du har en bra ränta, flytta annars.

    Att dela upp ett bolån och ha allt på rörligt är ologiskt, det finns inga fördelar.

  4. Avatar för Foksn

    Dugligt bra över marginalerna vill jag väl tro att vi ligger med omkring 100k gemensam bruttoinkomst. Så det är egentligen inga problem att flytta ett uppdelat bolån till ny bank, förutsatt att ingen del är bunden?

  5. Avatar för Rewzen

    Exakt, därför du kan binda eller köra allt på rörligt 1 år och sedan utvärdera. Men bind inte något mer än 1 år om jag säger så, ifall du inte vill. Ifall någon del är bunden så kan det bli dyrt att flytta, vilket banken vill, då de låser in dig i sin bank.

  6. Avatar för Foksn

    Ok, då förstår jag. Så det finns egentligen ingen mening med att dela upp lånet om man inte tänker binda det?

  7. Avatar för Rewzen

    Precis så. Det är ifall man vill binda delarna olika tider, vilket låser in dig i banken. Det gynnar banken något otroligt, då det blir dyrt att flytta lånet ifall några eller någon del är bunden.

  8. Avatar för Foksn

    Stort tack för dina svar! Detta är verkligen en oerhörd djungel att navigera i.

  9. Avatar för angaudlinn

    För att svara på frågan i trådtiteln: Nej.

    :smiley:

  10. Avatar för Rewzen

    Håller helt med, har jobbat på bank så vet precis hur de tänker, och vad de tjänar på, och alla fallgropar folk går i, tyvärr.

    Minns speciellt ett möte där vi skulle komma på strategier för att få folk använda kreditkort mer, det var då jag kände att jag ville byta karriär till industrin, ville jobba med något som skapar värde.

Senaste nytt på RikaTillsammans

Vad tjänar svensken 2026?29
#478
80.57

Hur mycket tjänar svensken 2026?

En sammanställning av snittlön, medianlön, topp-10%, topp-1%-lön i Sverige och i communityn. .

Har du en bra lön?31

Har du en bra lön?

Ange din lön och ålder för att jämför din lön med snitt-svensken och andra i RikaTillsammans-communityn. .

Miljonärers psykologi: rikast i rummet, mest orolig i vardagen28

Miljonärers psykologi: rikast i rummet, mest orolig i vardagen

Paul Dolan vid LSE frågade ut 200 pundmiljonärer åt förmögenhetsbolaget Y TREE.

FIRE i praktiken: två år senare38
#477
1 tim 23 min

Två år sedan FIRE som 50-åring

Med Jesper i communityn som med en vanlig lön gjorde FIRE och idag är han en av de mest uppskattade rösterna i vårt forum.

Vad är FIRE och hur börjar man?33
#476
1 tim 32 min

Vad är FIRE och hur börjar man?

Våra bästa tips och tankar för dig som vill veta mer om FIRE (Financial Independence, Retire Early). Avsnittet är tillsammans med Jesper som gjorde FIRE vid 50 år.

Kan en AI investera bättre än en indexfond?27

Kan en AI investera bättre än en indexfond?

Forskare vid Edinburgh, UCLA och Oxford lät AI-agenter handla aktier. Slutsatserna: köp-och-behåll vann i samtliga urval och AI:n gjorde samma misstag som vi människor.