Är det en AI-bubbla på börsen?

2025 är fullt av frågor som pockar på uppmärksamhet: AI-bubbla, USA-dominans i portföljerna, geopolitisk oro. Det är förståeligt att man undrar om man borde göra något annorlunda med sina investeringar.

Publicerat 7 månader sedan.

Senast uppdaterad 5 månader sedan (2026-03-31) av Jan Bolmeson.

Denna video finns att se på Youtube eller via videon ovan.

Inga podcast-länkar är tillgängliga för tillfället.

Referens: Saknas.

Sammanfattning och guldkorn

Det viktigaste att veta. Swipa för att se fler.

Men det fina med en global indexfond är att den representerar snittet av vad miljontals investerare tycker just nu – och alla de vet redan om AI-bubblan, Trumps agerande och resten av nyheterna. När vi ändrar vår strategi baserat på dessa faktorer säger vi egentligen att vi vet något som alla de andra inte håller med om. Det kräver ett ganska stort självförtroende – och marknaden har en beprövad förmåga att göra investerare ödmjuka.

Istället för att försöka tajma marknaden eller optimera portföljen baserat på nyheter är det mer värdefullt att fokusera på det vi faktiskt kan kontrollera: hur stor buffert vi har, hur mycket vi sparar varje månad och hur flexibla vi är med när vi behöver pengarna. Det är dessa faktorer som avgör utfallet, inte om vi byter fond den här månaden.

En viktig poäng är att indexfonden anpassar sig automatiskt när marknaden ändrar åsikt – vi behöver inte aktivt göra det åt den. Så om situationen inte förändrats och målet är detsamma, är det oftast bäst att hålla kursen.

Stöd RikaTillsammans

RikaTillsammans finns tack vare dig – vi ägs inte av någon bank, tar inte emot presstöd, säljer inte rådgivning och vill inte förvalta dina pengar. Det gör oss fria, men också helt beroende av dig och vår community.

Om du gillar det vi gör får du gärna supporta oss – genom att bli månadssupporter, swisha ett valfritt belopp eller bjuda oss på en digital kaffe.

Som tack får du tillgång till extramaterial, bonusavsnitt, verktyg och inbjudningar. Tillsammans blir vi både klokare och rikare. Läs mer.

Tack för att du hejar på oss!
Jan & Caroline Bolmeson

Bli supporter

Från 49 kr/månad

Eller stöd oss via...

Swish (123 463 53 22) BuyMeACoffee

Tillsammans blir vi både klokare och rikare dag för dag. Tack på förhand!
Jan & Caroline Bolmeson

Senaste nytt på RikaTillsammans

Hur rik är svensken 2026?26
#480
1 tim 20 min

Hur rik är svensken 2026?

Jämför dig själv med svensken och RT-communityn.

Hur mycket har du på ISK jämfört med andra?36

Hur mycket har du på ISK jämfört med andra?

Jämför hur mycket du har på ditt ISK med snittsvensken och andra i RikaTillsammans-communityn.

Avkastningsgapet i fonder: så mycket kostar din egen tajming40

Avkastningsgapet i fonder: så mycket kostar din egen tajming

Mind the Gap 2026 halvårsuppföljning (Morningstar, 2026).

Vad sparar svensken 2026?31
#479
1 tim 18 min

Hur mycket sparar svensken 2026?

Jämför ditt månadssparande med svensken och RT-communityn.

Vad tjänar svensken 2026?30
#478
80.57

Hur mycket tjänar svensken 2026?

En sammanställning av snittlön, medianlön, topp-10%, topp-1%-lön i Sverige och i communityn. .

Har du en bra lön?38

Har du en bra lön?

Ange din lön och ålder för att jämför din lön med snitt-svensken och andra i RikaTillsammans-communityn. .