De två vanligaste nyårslöftena

De flesta nyårslöften handlar om hälsa eller ekonomi – och medan hälsomålen kräver daglig disciplin hela året kan du faktiskt klara av det ekonomiska löftet redan dag ett.

Publicerat 7 månader sedan.

Senast uppdaterad 4 månader sedan (2026-03-31) av Jan Bolmeson.

Denna video finns att se på Youtube eller via videon ovan.

Inga podcast-länkar är tillgängliga för tillfället.

Referens: Saknas.

Sammanfattning och guldkorn

Det viktigaste att veta. Swipa för att se fler.

De flesta nyårslöften handlar om hälsa eller ekonomi – och medan hälsomålen kräver daglig disciplin hela året kan du faktiskt klara av det ekonomiska löftet redan dag ett.

Konkret innebär det att sätta upp ett automatiskt månadssparande hos en fondrobot som Lysa eller Opti, eller att gå in på din bank och välja en bred, billig global indexfond. Leta efter ett fondnamn som innehåller orden ”global” och ”index” – det är allt du behöver veta för att komma igång.

Det smarta med automatisering är att sparandet sköter sig självt efter att du satt upp det. Du behöver inte följa börsen, fatta löpande beslut eller lägga tid varje månad. En gång gjort, och du har tagit det viktigaste steget mot en tryggare ekonomi.

Bäst för de flesta 2026: en fondrobot

Idag har vi majoriteten av vårt eget sparande i en fondrobot. Väldigt förenklat kan man säga att det är en kombination av en global aktieindexfond och ett antal kringtjänster som gör sparandet extremt enkelt. Typ som att åka på semester på ett all-inclusive-hotell.

De två vi rekommenderar och många i communityn använder – oavsett förmögenhet – är:

  • Fondroboten LYSA – störst i Sverige med över 200.000 kunder och ca 10.000 aktier i portföljen. Avgift: ca 0.4%. Mer info: lysa.se och app i App Store / Google Play.
  • Fondroboten OPTI – näst störst i Sverige med ca 50.000 kunder och ca 10.000 aktier i portföljen. Avgift: ca 0.8%. Mer info: opti.se och app App Store / Google Play.

En insikt vi fick från communityn är att det kan kännas som ett stort steg att placera pengar hos en aktör som ovan man aldrig hört talas om. Att det känns säkrare att använda den egna banken man har tillit till. Självklart är det helt okej, deras alternativ är många gånger tillräckligt bra.

Senaste nytt på RikaTillsammans

Vad är FIRE och hur börjar man?33
#476
1 tim 32 min

Vad är FIRE och hur börjar man?

Med Jesper som gjorde FIRE vid 50 år.

Kan en AI investera bättre än en indexfond?38

Kan en AI investera bättre än en indexfond?

Forskare vid Edinburgh, UCLA och Oxford lät AI-agenter handla aktier. Slutsatserna: köp-och-behåll vann i samtliga urval och AI:n gjorde samma misstag som vi människor.

Högre tillväxt skulle ge 100 000 kr per hushåll29
#475
1 tim 30 min

Högre tillväxt skulle ge 100 000 kr per hushåll

Sven-Olov Daunfeldt, chefsekonom Svenskt Näringsliv, om hur 0,7 procentenheter mer tillväxt skulle göra både landet och befolkningen rikare på tio år.

Rikedomsskiftet: fyra faser och sex skiften för ett rikare liv33
#474
1 tim 9 min

Rikedomsskiftet: fyra faser och sex skiften för ett rikare liv

Avsnitt 474 med Moa Diseborn: get rich, stay rich, live rich och leave rich – och de sex förflyttningar som tar dig mellan dem.

Skuldsatt: när obetalda lån blev en lysande affärsidé36
#473
1 tim 11 min

Skuldsatt: när obetalda lån blev en lysande affärsidé

Ett avsnitt med journalisten Lena Pettersson, om varför 400 000 svenskar är fast hos Kronofogden, hur systemet är riggat emot dem och de fördomar vi andra har om dem. .