Det finns bara två typer av bilägare
En kort men tankeväckande reflektion om bilägande från er i communityn.
Det finns bara två typer av bilägare – de som betalar för mycket och de som inte vet vad bilen kostar. En provocerande tanke som får oss att fundera på om vi verkligen har koll på våra bilkostnader.
Publicerat 1 år sedan.
Senast uppdaterad 1 år sedan (2025-07-19) av Jan Bolmeson.
Denna video finns att se på Youtube eller via videon ovan.
Inga podcast-länkar är tillgängliga för tillfället.
Referens: Saknas.
Sammanfattning och guldkorn
Det viktigaste att veta. Swipa för att se fler.
Vad betyder det egentligen?
Påståendet pekar på ett universellt problem med bilägande: antingen är vi medvetna om de höga kostnaderna men accepterar dem, eller så har vi inte full koll på vad vår bil verkligen kostar oss.
Reflektion för bilägare
Oavsett vilken kategori du tillhör finns det anledning att fundera. Kanske är det dags att räkna på de verkliga kostnaderna eller överväga om bilen är värd priset.
Två typer av bilägare
Fantastisk kommentar från er i communityn: "Jag har länge hävdat att det finns två sorters bilägare - de som betalar för mycket för sin bil och de som inte vet vad bilen kostar."
"Det finns bara två sorters bilägare. De som betalar för mycket för sin bil och de som inte vet vad bilen kostar."
Vanliga frågor
Hittar du inte din fråga ovan? Se alla frågor här, eller ställ den i forumet.
Stöd RikaTillsammans
RikaTillsammans finns tack vare dig – vi ägs inte av någon bank, tar inte emot presstöd, säljer inte rådgivning och vill inte förvalta dina pengar. Det gör oss fria, men också helt beroende av dig och vår community.
Om du gillar det vi gör får du gärna supporta oss – genom att bli månadssupporter, swisha ett valfritt belopp eller bjuda oss på en digital kaffe.
Som tack får du tillgång till extramaterial, bonusavsnitt, verktyg och inbjudningar. Tillsammans blir vi både klokare och rikare. Läs mer.
Tack för att du hejar på oss!

Från 49 kr/månad
Eller stöd oss via...
Swish (123 463 53 22) BuyMeACoffeeTillsammans blir vi både klokare och rikare dag för dag. Tack på förhand!
Senaste nytt på RikaTillsammans


Hur mycket har du på ISK jämfört med andra?
Jämför hur mycket du har på ditt ISK med snittsvensken och andra i RikaTillsammans-communityn.


Avkastningsgapet i fonder: så mycket kostar din egen tajming
Mind the Gap 2026 halvårsuppföljning (Morningstar, 2026).


Hur mycket sparar svensken 2026?
Jämför ditt månadssparande med svensken och RT-communityn.


Hur mycket tjänar svensken 2026?
En sammanställning av snittlön, medianlön, topp-10%, topp-1%-lön i Sverige och i communityn. .




















