Räcker det med att bara äga Avanza Global?
Jag har både DNB Global Index och Länsförsäkringar Global Index och Avanza Global...
Behöver du verkligen tre globala indexfonder? Nej, en räcker gott och väl. Alla globala indexfonder äger i stort sett samma bolag som Apple, Facebook och Tesla, så extra fonder ger ingen bättre riskspridning. Bara det att du har en global indexfond betyder att du har ett bättre sparande än de flesta.
Publicerat 1 år sedan.
Viktig info: Detta videoklipp diskuterar en eller flera investeringar som t.ex. fonder. Ett sparande i linje med forskningens rekommendationer har historiskt sett varit framgångsrikt. Det finns mycket som talar för att så även kommer vara framgent, men det finns inga garantier. Historisk avkastning är ingen garanti för framtida avkastning.
Alla investeringar innebär risk och kan både öka och minska i värde. Investera inte pengar du inte har råd att förlora. Men, var inte heller överdrivet rädd för risken eftersom det är den som vi får betalt för. Vi rekommenderar alltid kontakt med en finansiell rådgivare, då detta inte är eller ska uppfattas som individuell finansiell rådgivning.
Denna sida är författad av Jan Bolmeson per 2025-07-19. Vi är fristående från nämnda bolag och värdepapper; ingen ersättning har utgått om ej annat anges tydligt med reklammärkning. Här kan du se de fonder och värdepapper vi äger och som vi har investerat i.. Tidigare omnämningar finns som etikett här eller längre ned på sidan. Vi avser inte följa upp detta innehåll regelbundet. Läs mer i våra villkor.
Senast uppdaterad 11 månader sedan (2025-07-19) av Jan Bolmeson.
Denna video finns att se på Youtube eller via videon ovan.
Inga podcast-länkar är tillgängliga för tillfället.
Referens: Saknas.
Innehållsförteckning
Denna sida uppdaterades 11 månader sedan (2025-07-19) av Jan Bolmeson.
Sammanfattning och guldkorn
Det viktigaste att veta. Swipa för att se fler.
Är det dåligt att bara välja en av dem?
Nej, det är inte dåligt alls. Bara det att man har en global indexfond, särskilt någon av DNB Global, Länsförsäkringar Global eller Avanza Global, har man ett bättre sparande än de flesta. Man ska gratulera sig själv och ge sig en klapp på axeln.
Varför flera fonder inte ger extra riskspridning
En fond är som en korg med massa andelar i företag. Alla tre globala indexfonder äger samma underliggande bolag - Apple, Facebook, Tesla och så vidare. Därför får man ingen extra riskspridning genom att äga alla tre.
Praktisk slutsats
Det går alldeles utmärkt att bara välja en global indexfond. Men vill man ha kvar flera så är det inget problem heller - det skadar inte, även om det inte tillför något extra värde.
"Bara det att man har en global indexfond har man ett bättre sparande än flesta andra"
"Man får ingen riskspridning genom att äga fler globalfonder än en."
Vanliga frågor
Hittar du inte din fråga ovan? Se alla frågor här, eller ställ den i forumet.
Stöd RikaTillsammans
RikaTillsammans finns tack vare dig – vi ägs inte av någon bank, tar inte emot presstöd, säljer inte rådgivning och vill inte förvalta dina pengar. Det gör oss fria, men också helt beroende av dig och vår community.
Om du gillar det vi gör får du gärna supporta oss – genom att bli månadssupporter, swisha ett valfritt belopp eller bjuda oss på en digital kaffe.
Som tack får du tillgång till extramaterial, bonusavsnitt, verktyg och inbjudningar. Tillsammans blir vi både klokare och rikare. Läs mer.
Tack för att du hejar på oss!

Från 49 kr/månad
Eller stöd oss via...
Swish (123 463 53 22) BuyMeACoffeeTillsammans blir vi både klokare och rikare dag för dag. Tack på förhand!
Senaste nytt på RikaTillsammans


Det är jättedyrt och dumt att få panik och sälja av när börsen skakar
Här är priset för att sälja indexfonden och flytta pengarna till bankkontot i försök att tajma marknaden. Jämförelse av svenska börsen och bankkonto.


Rika har samma problem, bara med fler nollor
Lär känna vår kollega Oliver Allemog som får RikaTillsammans att rulla i kulisserna.


Uttag av pension: så gör du rätt
Monica Sjödin om varför uttagsordningen är fel fråga och varför planen bör ligga klar tio år före första kronan.


Pengar, ansvar och RikaTillsammans bakom kulisserna
Del två av det personliga samtalet om identitet, ansvar, att jobba ihop som par och varför det blev indexfonder. Del 2 av 2.


Pengar, rädsla och tjugo år av hårt arbete
Ett personligt avsnitt om vägen från korridoren i Lund där vi träffades 2003, till dagens RikaTillsammans. Del 1 av 2. .
















