24 juli kl. 08:00 - 10.00: Vi flyttar forumet till en ny server, det kan innebära att det som skrivs inte sparas.. //jan

Vilken är den bästa fonden för Premiepensionen?

Premiepensionen är den del av pensionen där du själv kan välja fonder, och många undrar vilken fond som är bäst. Svaret är faktiskt överraskande enkelt: AP7 Såfa, det statliga förvalet, har historiskt slagit de flesta aktiva val.

Publicerat 7 månader sedan.

Senast uppdaterad 7 månader sedan (2025-12-15) av Jan Bolmeson.

Denna video finns att se på Youtube eller via videon ovan.

Inga podcast-länkar är tillgängliga för tillfället.

Referens: Saknas.

Sammanfattning och guldkorn

Det viktigaste att veta. Swipa för att se fler.

Sammanfattning

Enligt Pensionsmyndighetens egen statistik har de som varit kvar i förvalet i snitt haft 12 procents årlig avkastning, medan de som aktivt valt andra fonder stannat på 9 procent. Tre procentenheter per år låter kanske inte mycket, men över en hel karriär blir skillnaden enorm tack vare ränta-på-ränta-effekten.

AP7 Såfa följer dessutom det som forskningen visar fungerar bäst: fonden är bred, billig, passiv och global. Den gör alltså automatiskt det som kräver kunskap och disciplin att uppnå på egen hand.

Det kontraintuitiva budskapet är att passivitet och ointresse faktiskt kan vara en framgångsfaktor när det gäller sparande. Att vara lat och aldrig logga in har i det här fallet gett bättre resultat än att aktivt försöka optimera.

Vanliga frågor

Vilken är den bästa fonden i premiepensionen?
Hur kollar jag vilken fond jag har i premiepensionen?
Hur mycket pengar sätts in i premiepensionen varje år?
Varför är AP7 Såfa bättre än aktivt förvaltade fonder?
Kan jag byta tillbaka till AP7 Såfa om jag redan valt andra fonder?

Hittar du inte din fråga ovan? Se alla frågor här, eller ställ den i forumet.

Senaste nytt på RikaTillsammans

Rikedomsskiftet: fyra faser och sex skiften för ett rikare liv31
#474
1 tim 9 min

Rikedomsskiftet: fyra faser och sex skiften för ett rikare liv

Avsnitt 474 med Moa Diseborn: get rich, stay rich, live rich och leave rich – och de sex förflyttningar som tar dig mellan dem.

Skuldsatt: när obetalda lån blev en lysande affärsidé39
#473
1 tim 11 min

Skuldsatt: när obetalda lån blev en lysande affärsidé

Ett avsnitt med journalisten Lena Pettersson, om varför 400 000 svenskar är fast hos Kronofogden, hur systemet är riggat emot dem och de fördomar vi andra har om dem. .

Vår parterapeut Tommy Waad om tillit, pengabråk och tysta män38
#472
1 tim 55 min

Vår parterapeut Tommy Waad om tillit, pengabråk och tysta män

Problem i en parrelation handlar sällan om det man först tror oavsett om pengar, sex eller närvaro. Efter vårens egna sessioner bjöd vi in Tommy på återbesök. .

Det är jättedyrt och dumt att få panik och sälja av när börsen skakar33

Det är jättedyrt och dumt att få panik och sälja av när börsen skakar

Här är priset för att sälja indexfonden och flytta pengarna till bankkontot i försök att tajma marknaden. Jämförelse av svenska börsen och bankkonto.

Stockholmsbörsens sedan 187036

Stockholmsbörsens sedan 1870

Sedan 1870 har börsen gett kring 9 procent per år med utdelningar, men nästan inget enskilt år landar på snittet.

Rika har samma problem, bara med fler nollor40
#471
1 tim 33 min

Rika har samma problem, bara med fler nollor

Lär känna vår kollega Oliver Allemog som får RikaTillsammans att rulla i kulisserna.