Private banking bolån

Tips om bolån för dig med en god ekonomi

Om du har en riktigt bra ekonomisk situation, rikedomstrappan nivå 4+, så är det många av oss i forumet som har private banking bolån t.ex. hos Avanza eller Nordnet. De ger ofta bra räntor som följer riksbankens förändringar och har en checkkredit som gör det enkelt att höja / sänka lånet utan att behöva skriva på nya papper.

En förutsättning är en låg belåningsgrad (50-60%) och ett kapital på 3+ miljoner, som dock kan vara hela hushållets sparande, inkludera tjänstepensioner eller eventuella företagspengar. Sedan får man också hålla koll på att det inte alltid är att de har plats för nya kunder. Jag skulle personligen säga att detta är den enda fördelen med private banking.

Senaste nytt på RikaTillsammans

Rikedomsskiftet: fyra faser och sex skiften för ett rikare liv33
#474
1 tim 9 min

Rikedomsskiftet: fyra faser och sex skiften för ett rikare liv

Avsnitt 474 med Moa Diseborn: get rich, stay rich, live rich och leave rich – och de sex förflyttningar som tar dig mellan dem.

Skuldsatt: när obetalda lån blev en lysande affärsidé26
#473
1 tim 11 min

Skuldsatt: när obetalda lån blev en lysande affärsidé

Ett avsnitt med journalisten Lena Pettersson, om varför 400 000 svenskar är fast hos Kronofogden, hur systemet är riggat emot dem och de fördomar vi andra har om dem. .

Vår parterapeut Tommy Waad om tillit, pengabråk och tysta män38
#472
1 tim 55 min

Vår parterapeut Tommy Waad om tillit, pengabråk och tysta män

Problem i en parrelation handlar sällan om det man först tror oavsett om pengar, sex eller närvaro. Efter vårens egna sessioner bjöd vi in Tommy på återbesök. .

Det är jättedyrt och dumt att få panik och sälja av när börsen skakar38

Det är jättedyrt och dumt att få panik och sälja av när börsen skakar

Här är priset för att sälja indexfonden och flytta pengarna till bankkontot i försök att tajma marknaden. Jämförelse av svenska börsen och bankkonto.

Stockholmsbörsens sedan 187034

Stockholmsbörsens sedan 1870

Sedan 1870 har börsen gett kring 9 procent per år med utdelningar, men nästan inget enskilt år landar på snittet.

Rika har samma problem, bara med fler nollor31
#471
1 tim 33 min

Rika har samma problem, bara med fler nollor

Lär känna vår kollega Oliver Allemog som får RikaTillsammans att rulla i kulisserna.