20 pengafrågor att våga prata om

I dagens avsnitt diskuterar jag och Caroline 20 personliga frågor om pengar och synen på ekonomi. Frågorna är designade att diskuteras som par, men fungerar även för andra. Jag tror att de flesta av frågorna skulle fungera bra som ett värdefullt samtal med en familjemedlem, vän, bekant eller kollega som också delar ens intresse för pengar och ett rikt liv i flera betydelser.

Avsnitt 174 | Publicerat 5 år sedan.

Avsnitt 174. Senast uppdaterad 6 månader sedan (2025-08-24) av Jan Bolmeson.

Denna video finns att se på Youtube eller via videon ovan.

Innehållsförteckning

Du kan lyssna på detta avsnitt (174) där poddar finns, t.ex. på Spotify, Apple Podcast och Acast. För innehållsförteckningen med tider, se fliken till vänster med längden på avsnittet.

Vi transkriberar nästan alla våra avsnitt så att du kan läsa istället för att titta eller lyssna. Du hittar tanskriberingen i forumet i det första eller andra inlägget.

Referens: Saknas.

Det finns 1 kommentarer du kan läsa längre ned på sidan. Följ diskussionen och kommentera gärna i forumet.

Jag och Caroline tvekade in i det sista om vi skulle släppa det här avsnittet eftersom det lätt blir väldigt personligt och tabut om att prata om pengar slår till. På många sätt blir det väldigt personligt att prata om pengar på det här sättet. Man blottar och visar sig sårbar då man pratar om saker som ligger nära ens värderingar, ens syn på världen samtidigt som det speglar ens uppväxt och de val och beslut som man har gjort.

Farhågan och rädslan, för mig med det här avsnittet, är att dyka upp lite som verklighetsfrånvänd. På sätt och vis har vi en ekonomi som de flesta inte har. Det är ett resultatet av mer än 15 års hårt jobb och nästan 25 års investerande. Samtidigt har vi också valt ganska traditionella roller. Något vi från tid till annan brukar få feedback om. Min grundtes är att man får ha och göra precis som man vill så länge det inte skadar andra. Men alla verkar inte hålla med om det.

Du kan använda det här avsnittet precis som du vill. Antingen kan du höra oss prata (=pladdra enligt Caroline) om frågorna, eller så kan du stjäla frågorna och ta upp dem med din partner, en familjemedlem, vän eller kompis. De är bra att diskutera oavsett och är bara ett urval av de frågor som kan diskuteras. Lite beroende på utfallet har vi ca 20 frågor till att diskutera.

=====

Slutligen, äras ska den som äras bör. Inspirationen till avsnittet kommer från lyssnaren Anna Ekeneld. Tillsammans med sin man Mikael har hon gjort en app för Apple-telefoner som heter ”Relationsfrågor” gå via deras hemsida www.battrerelationer.se. I appen finns 119 frågor om pengar, men även frågor om relationen, skratt & bus, lovebombing och annat. Det är därifrån vi har tagit majoriteten av frågorna.

Avsnittet är inte ett samarbete utan vi använde en del av deras frågor och då kan vi ge lite credd tillbaka. Med tanke på att pengafrågorna i deras app kostar 25 kr så är det i mina ögon ett billigt sätt att ha många värdefulla och autentiska samtal med den man tycker om. Ingen ersättning har utgått för avsnittet.

Tack för den här veckan och hörs igen i nästa! 💗

Hälsningar,
Jan och Caroline

Communityns kommentarer

Var först med att skriva en kommentar, en fundering eller en fråga i forumet. Vi ses där! 🙂

Senaste nytt på RikaTillsammans

Event: Grundläggande karaktärsdrag med Moa Diseborn 24 mars40

Event: Grundläggande karaktärsdrag

24 mars: webbinar med Moa Diseborn .

Börsen är mer koncentrerad än på 27 år, men det spelar ingen roll!31

Börsen är mer koncentrerad än på 27 år, men det spelar ingen roll!

Ska du minska exponeringen mot tech och USA i portföljen? Forskningen säger nej. (Kritzman, 2025).

Tio ekonomitips för den erfarne spararen 202634
#452
46 min

Tio ekonomitips för den erfarne spararen 2026

För dig som kommit en bit på den ekonomiska resan och har koll på grunderna.