Den emotionella sidan av rikedom | Gäst: Moa Diseborn
Gäst: Moa Diseborn
Här kommer inspelningen från tillfället med Moa Diseborn förra veckan. Det är ett tillfälle där vi pratade mycket om den emotionella aspekten på rikedom. Moa som arbetar med förmögna människor delade med sig av sina erfarenheter och vi pratade mycket om t.ex.
- mental bokföring.
- lycka,
- meningen med livet,
- upplevelsen av rikedom,
- få ”avkastning” på de pengar man konsumerar
- konsumera i linje med ens värderingar och intentioner
- våga lita på sin intuition och känsla
- hur firar man
Du kan lyssna på avsnittet i FikaTillsammans-podden eller via videon ovan. 😊
Avsnitt P20. Detta avsnitt är exklusivt för dig som är en av våra fantastiska supportrar. Du kommer åt det via Patreon eller den specifika supporter-podden. Senast uppdaterad 3 månader sedan (2025-08-22) av Jan Bolmeson.
Detta är ett exklusivt avsnitt för dig som är RikaTillsammans-supporter. Du kan se det via Patreon.
Supporter-avsnitt: Detta avsnitt är exklusivt för dig som är en av våra fantastiska supportrar. Du kommer åt det via Patreon eller den specifika supporter-podden.
Referens: Saknas.
Du når Moa via hennes hemsida: https://www.molodi.se/
Mer information om Livsplanskickoffen hittar du här.
Fler avsnitt med Moa finns även på bloggen här.
Många hälsningar,
Jan
Stöd RikaTillsammans
RikaTillsammans finns tack vare dig – vi ägs inte av någon bank, tar inte emot presstöd, säljer inte rådgivning och vill inte förvalta dina pengar. Det gör oss fria, men också helt beroende av dig och vår community.
Om du gillar det vi gör får du gärna supporta oss – genom att bli månadssupporter, swisha ett valfritt belopp eller bjuda oss på en digital kaffe.
Som tack får du tillgång till extramaterial, bonusavsnitt, verktyg och inbjudningar. Tillsammans blir vi både klokare och rikare. Läs mer.
Tack för att du hejar på oss!
Från 49 kr/månad
Eller stöd oss via...
Swish (123 463 53 22) BuyMeACoffeeTillsammans blir vi både klokare och rikare dag för dag. Tack på förhand!
Senaste nytt på RikaTillsammans


Spargapet mellan män och kvinnor
Män sparar mellan 600 - 2.000 kr mer per månad än kvinnor. Det leder till ett miljongap under en sparkarriär. .


Om miljongapet, karriärtips och jämställdhet
Med jämställdhetsministern Nina Larsson.


Storbankerna säljer sina egna, dyra och aktiva fonder
Därför ska man vara otrogen mot sin storbank (Finansinspektionen, 2025).


Så mycket mindre sparande behövs om man börjar tidigt
Hur mycket sparande per år behövs för att nå miljonen när man fyller 65 år?.

















