Investeringstankar om 2010-talet vs 2020 | Gäst: Henning Hammar
Gäst: Henning Hammar
Här kommer inspelningen och presentationen som Henning Hammar höll i veckan.
Riskinfo: Detta avsnitt berör en eller flera olika typer av investeringar. Investeringar innebär alltid en risk. Värdet på dina pengar kommer både att öka och minska. I värsta fall kan du förlora hela ditt insatta kapital. Det finns inga garantier. Och, allt detta är okej. Risk är det vi får betalt för. Vissa investerar baserat på tidigare avkastning, men breda och passiva fonder med låga avgifter tenderar ge bäst framtida resultat. Vi rekommenderar alltid kontakt med en finansiell rådgivare, då detta inte är eller ska uppfattas som finansiell rådgivning. Läs mer i våra villkor.
Avsnitt P32. Detta avsnitt är exklusivt för dig som är en av våra fantastiska supportrar. Du kommer åt det via Patreon eller den specifika supporter-podden. Senast uppdaterad 2 månader sedan (2025-08-19) av Jan Bolmeson.
Detta är ett exklusivt avsnitt för dig som är RikaTillsammans-supporter. Du kan se det via Patreon.
Supporter-avsnitt: Detta avsnitt är exklusivt för dig som är en av våra fantastiska supportrar. Du kommer åt det via Patreon eller den specifika supporter-podden.
Referens: Saknas.
Den berör många olika områden:
- Tankar kring huruvida man bör amortera eller investera
- Skillnaden på 2010 och början av 2020-talet
- Förändringen i räntan och dess påverkan
- Att Henning har kommit till samma slutsats som Andre Granström här på forumet kring att Stockholmsbörsen långsiktigt ser billig ut i form av historiska mått
- och mycket mer.
Som vanligt gäller att det inte finns några garantier, alla investeringar innebär en risk, man kan förlora hela eller delar av sitt kapital. Jag delar inte riktigt alla åsikter med Henning, men det är ju så som det ska vara.
Hälsningar,
Jan
Stöd RikaTillsammans
RikaTillsammans finns tack vare dig – vi ägs inte av någon bank, tar inte emot presstöd, säljer inte rådgivning och vill inte förvalta dina pengar. Det gör oss fria, men också helt beroende av dig och vår community.
Om du gillar det vi gör får du gärna supporta oss – genom att bli månadssupporter, swisha ett valfritt belopp eller bjuda oss på en digital kaffe.
Som tack får du tillgång till extramaterial, bonusavsnitt, verktyg och inbjudningar. Tillsammans blir vi både klokare och rikare. Läs mer.
Tack för att du hejar på oss!
Från 49 kr/månad
Eller stöd oss via...
Swish (123 463 53 22) BuyMeACoffeeTillsammans blir vi både klokare och rikare dag för dag. Tack på förhand!
Senaste nytt på RikaTillsammans


Modell för att investera genom hela livet
Sparkvoten är viktigare än fondvalet (Vanguard, 2025).


All historisk avkastning 1870-2015
Sammanställning av den amerikanska riksbanken för aktier, räntor och bostäder (Jordà, 2019).


Rekord på börsen hänger i gäng
Om du väntar på en börsnedgång riskerar du att missa år av uppgång.


Julkalender för dig och din tonåring
Ge din tonåring en bra ekonomisk start i livet, sätt igång en pengamaskin och få en ursäkt att prata om ekonomi, sparande och investeringar.


Färre än hälften av alla aktier slår index
Av amerikanska börsens 500 st största aktier, hur många var bättre än snittet?.



















