Tio tips för din pension och lika många vanliga misstag att undvika

med pensionsexperten Monica Sjödin

Här kommer inspelningen från FIkaTillsammans om pension som vi hade tillsammans med Monica Sjödin (@Monica) som driver Pensionsguiden på fritiden och hänger med oss här i forumet. 

Avsnitt P27. Detta avsnitt är exklusivt för dig som är en av våra fantastiska supportrar. Du kommer åt det via Patreon eller den specifika supporter-podden. Senast uppdaterad 7 månader sedan (2025-08-20) av Jan Bolmeson.

Detta är ett exklusivt avsnitt för dig som är RikaTillsammans-supporter. Du kan se det via Patreon.

Supporter-avsnitt: Detta avsnitt är exklusivt för dig som är en av våra fantastiska supportrar. Du kommer åt det via Patreon eller den specifika supporter-podden.

Referens: Saknas.

I inspelningen ovan delar hon med sig om sina 10 bästa tips och de 10 vanligaste misstagen som försämrar vanliga svenskars pension. I slutet svarade hon även på ett antal av våra frågor. 

De 10 vanligaste misstagen

1. För låg livsinkomst (dvs. låg lön, deltidsarbete, mycket vabbande, föräldraledighet, studier m.m.)

2. Ingen avsättning till tjänstepension under arbetslivet. 

3. Du har inte gjort något val av tjänstepensionsleverantör

4. Gjort historiskt val av aktivt förvaltade fonder men sedan glömt bort dem. 

5. Valt en passiv strategi som inte föjs upp en gång om året. 

6. Du litar på bankens eller arbetsgivarens rådgivare som egentligen är externa säljare där för att sälja till dig. 

7. Du tar för hög eller för låg risk. 

8. Du missar möjligheter till delpension eller ”kollektiv slutbetalning”

9. Du tar ut pension för att investera och jobbar samtidigt heltid. 

10. Du tar ut pensionen på för kort tid. 

Monicas tio bästa tips

1. Visualisera ditt drömliv som pensionär

2. Är du under 55 år – ha 100 % aktiefonder?

3. Jämför dina försäkringar hos konsumenternas

4. Komplicera inte till det. 

5. Löneväxla (lön över 50 000 efter växling för 2023)

6. Gör en pensionssammanställning

7. Planera uttagen smart

8. Se över efterlevandeskyddet

9. Läs på och ta hjälp – men var selektiv

10. Titta på hela din ekonomi, inte bara pensionen

Du hittar Monicas hemsida på pensionsguiden.nu. Ingen ersättning har utgått varken till mig eller Monica för det här.

Stöd RikaTillsammans

RikaTillsammans finns tack vare dig – vi ägs inte av någon bank, tar inte emot presstöd, säljer inte rådgivning och vill inte förvalta dina pengar. Det gör oss fria, men också helt beroende av dig och vår community.

Om du gillar det vi gör får du gärna supporta oss – genom att bli månadssupporter, swisha ett valfritt belopp eller bjuda oss på en digital kaffe.

Som tack får du tillgång till extramaterial, bonusavsnitt, verktyg och inbjudningar. Tillsammans blir vi både klokare och rikare. Läs mer.

Tack för att du hejar på oss!
Jan & Caroline

Bli supporter

Från 49 kr/månad

Eller stöd oss via...

Swish (123 463 53 22) BuyMeACoffee

Tillsammans blir vi både klokare och rikare dag för dag. Tack på förhand!
Jan & Caroline

Senaste nytt på RikaTillsammans

Bra avkastning – eller bara en bra känsla?31

Bra avkastning - eller bara en bra känsla?

Ny brittisk rapport analyserade 550 portföljer. Resultatet: 96% sparare trodde det gick bra. Verkligheten? 84% av förvaltarna slog inte ens en indexfond. (Y-tree, 2026).

Börsen just nu: hur påverkar händelserna i Iran börsen? | Livepodd med André Granström 36
#462
1 tim 42 min

Börsen just nu: hur påverkar händelserna i Iran börsen?

Livepodd med André Granström från communityn.

Normalt att börsen svänger32

Normalt att börsen svänger

Antal nedgångar på amerikanska börsen (SP500) sedan 1928 per storlek på nedgången.

K61. Åtta frågor & svar | Allt från dyrt och dumt att sälja USA till stryk sista siffran på prislappen 31
#K61
19 min 19 sek

Åtta vanliga frågor & svar i communityn

Allt från dyrt och dumt att sälja USA till stryk sista siffran på prislappen .

Börsen 1 år efter en stor geopolitisk händelse28

Börsen 1 år efter en stor geopolitisk händelse

Hur har börsen gått efter ett krig, pandemi eller annan stor händelse? Från Korea-kriget 1950 till invasionen av Ukraina 2022.

Pengar på kontot dagen innan löning31

Pengar på kontot dagen innan löning

15% av svenskarna har tomt på kontot dagen innan lön. .