Tips för ett bättre kaffe | Gäst: Fredrik Alpstedt

Gäst: Fredrik Alpstedt

Hej!

Avsnitt P23. Detta avsnitt är exklusivt för dig som är en av våra fantastiska supportrar. Du kommer åt det via Patreon eller den specifika supporter-podden. Senast uppdaterad 2 månader sedan (2025-08-22) av Jan Bolmeson.

Detta är ett exklusivt avsnitt för dig som är RikaTillsammans-supporter. Du kan se det via Patreon.

Supporter-avsnitt: Detta avsnitt är exklusivt för dig som är en av våra fantastiska supportrar. Du kommer åt det via Patreon eller den specifika supporter-podden.

Referens: Saknas.

Här kommer inspelningen med Fredrik Alpstedt, vår egen kaffeexpert i communityn. Fredrik driver sajten Kaffe Sverige och har tidigare drivit specialkafé i Kristianstad och känner till alla kaffepärlorna i Sverige.

I avsnittet delar han med sig av kaffets historia (i Sverige och världen), olika kaffesorter, fakta man inte visste (det blir 300 gram malet kaffe från ett kaffeträd(!)) men framförallt några tips om hur man kan förbättra sin kaffeupplevelse hemma. Så det blir allt från ny kunskap, konkreta tips på allt från filter, bönor, kaffekvarnar och kaffemaskiner. 😊

Några av tipsen: 

  • Prova kaffe sida vid sida
  • Välj rätt kaffe för dig (t.ex. kring beskheten)
  • Titta på rostdatum (välj ett kaffe som är så nära rostdatumet som möjligt)
  • Ha ett så nymalt kaffe som möjligt
  • Förvara kaffet rätt 
  • Kaffefiltret spelar roll och rensa det innan bryggning
  • Vattnet är 98 % av kaffet och därmed superviktigt (t.ex. smaka Skånerost med och utan kalkrikt vatten)
  • Använd rätt ratio med 60-70 gram per liter vatten
  • Använd våg om du vill återskapa samma upplevelse
  • Låt kaffet svalna av (50-60 grader är bäst)
  • Testa olika dryckeskärl

Ett lite off-topic-avsnitt med tanke på communityns inriktning kring ekonomi, men absolut i linje med det som vi brukar kalla för ett rikt liv. Jag hoppas att du gillar det!

Många hälsningar,

Jan Bolmeson

Senaste nytt på RikaTillsammans

Modell för att investera genom hela livet31

Modell för att investera genom hela livet

Sparkvoten är viktigare än fondvalet (Vanguard, 2025).

All historisk avkastning 1870-201532

All historisk avkastning 1870-2015

Sammanställning av den amerikanska riksbanken för aktier, räntor och bostäder (Jordà, 2019).

Rekord på börsen hänger i gäng36

Rekord på börsen hänger i gäng

Om du väntar på en börsnedgång riskerar du att missa år av uppgång.

Fyra-hinkar-modellen 2026 | Del 1 av 2 31
#436
1 tim 1 min

Fyra-hinkar-modellen 2026

Tittlyssna på vårt avsnitt som ger dig en introduktion till fyra-hinkar-modellen.

Julkalender för dig och din tonåring36

Julkalender för dig och din tonåring

Ge din tonåring en bra ekonomisk start i livet, sätt igång en pengamaskin och få en ursäkt att prata om ekonomi, sparande och investeringar.

Antal SP500-aktier som slagit SP500-indexsp500-3×4

Färre än hälften av alla aktier slår index

Av amerikanska börsens 500 st största aktier, hur många var bättre än snittet?.