Om inflation, marknadsläget, guld och livet | Gäst: Eric Strand

Gäst: Eric Strand

Hej!

Avsnitt P24. Detta avsnitt är exklusivt för dig som är en av våra fantastiska supportrar. Du kommer åt det via Patreon eller den specifika supporter-podden. Senast uppdaterad 1 år sedan (2025-08-22) av Jan Bolmeson.

Detta är ett exklusivt avsnitt för dig som är RikaTillsammans-supporter. Du kan se det via Patreon.

Supporter-avsnitt: Detta avsnitt är exklusivt för dig som är en av våra fantastiska supportrar. Du kommer åt det via Patreon eller den specifika supporter-podden.

Referens: Saknas.

Här kommer inspelningen från förra torsdagens FikaTillsammans med fondförvaltaren Eric Strand som förvaltar fonderna AuAg SilverBullet, AuAg Precious Green och AuAg Gold Miners. Han är en av våra mest populära gäster då han pratar på ett holistiskt sätt både om marknaden, pengar och livet. 

I avsnittet svarade han på frågor från oss deltagare och det spände allt från marknadsläget just nu (juni 2022), om inflationen, om skuldbördan, om guld och mycket annat. Jag hoppas att du kommer uppskatta avsnittet lika mycket som jag. 

Du hittar hans hemsida på: https://www.auagfunds.com/ 

För tydlighetens skull och undvikande av missförstånd: ingen ersättning har gått till Eric eller mig för avsnittet. Vi är delägare i hans fonder sedan tidigare. 

Många hälsningar,
Jan Bolmeson

Stöd RikaTillsammans

RikaTillsammans finns tack vare dig – vi ägs inte av någon bank, tar inte emot presstöd, säljer inte rådgivning och vill inte förvalta dina pengar. Det gör oss fria, men också helt beroende av dig och vår community.

Om du gillar det vi gör får du gärna supporta oss – genom att bli månadssupporter, swisha ett valfritt belopp eller bjuda oss på en digital kaffe.

Som tack får du tillgång till extramaterial, bonusavsnitt, verktyg och inbjudningar. Tillsammans blir vi både klokare och rikare. Läs mer.

Tack för att du hejar på oss!
Jan & Caroline Bolmeson

Bli supporter

Från 49 kr/månad

Eller stöd oss via...

Swish (123 463 53 22) BuyMeACoffee

Tillsammans blir vi både klokare och rikare dag för dag. Tack på förhand!
Jan & Caroline Bolmeson

Senaste nytt på RikaTillsammans

Prata med barnen om arv: rättvisa, tillit och fallgropar38
#485
1 tim 23 min

Prata med barnen om arv: rättvisa, tillit och fallgropar

Avsnitt 485 med Moa Diseborn: sju av tio förmögenhetsöverföringar misslyckas, oftast för att familjen aldrig pratade om dem.

Hur stor pension har svensken 2026?40
#484
1 tim 27 min

Hur stor pension har svensken 2026?

Vi dyker ner i snitt-svenskens inkomstpension, tjänstepension och premiepension och jämför med Pensionsmyndighetens typfall så att du kan ge dig själv en klapp på axeln.

Jämför din pension med andra i din ålder34

Jämför din pension med andra i din ålder

Se hur din egen inkomstpension, premiepension och tjänstepension står sig mot Svensson, communityn och Pensionsmyndighetens typfall 2026. .

Sparande handlar mer om psykologi än ekonomi | Niklas Laninge27
#483
1 tim 40 min

Sparande handlar mer om psykologi än ekonomi

Niklas Laninge, sparpsykolog på Opti, om varför hjärnan är dyrare än fondavgiften och att han vill att svenskarna ska bli ett bra spenderande folk.

FIRE via tjänstepension: så slutade Johan jobba vid 5527
#482
1 tim 38 min

FIRE via tjänstepension: så slutade Johan jobba vid 55

Det finns fler vägar till ett rikt liv. Följ med Johan från pionjär inom svensk e-handel och konkurs i finanskrisen till friheten att välja själv i dag.

Tips för att anlita hantverkare och renovera (ekonomiskt) rätt34
#481
1 tim 31 min

Tips för att anlita hantverkare och renovera (ekonomiskt) rätt

Vad kostar en hantverkare och när ska man göra jobbet själv? Christopher Bolin, från Comfy Living, guidar genom pris, avtal och vanliga misstag så att du blir en bättre beställare.