Vad betalar Tandfén nuförtiden?

Amerikansk studie ger svaret

Är tandféns ersättning marknadsmässig? Frågan vi alla med 6-åringar funderar dagligen på. 😂 Nu behöver du inte undra. Här får du svaret. Dessutom med en historisk utveckling sedan 2001. Nu är det iof för sig siffror för den amerikanska tandfén, men jag tänker att även de svenska tandféerna står sig i den globala konkurrensen.

Något som sticker ut däremot är att tandféerna verkar förvalta sitt kapital väl, då de konstant legat med en högre utbetalning (=tolkar det som en högre avkastning på eget kapital) än vad motsvarande investering i amerikanska börsen har gjort. Tandféer, well done! 🥳

Sammanfattning, tolkning och guldkorn från bilden

Våra och communityns tankar, insikter och förslag på nästa steg.

Communityns tankar om bilden

Nedan följer 9 av totalt 29 kommentarer. Notera att kommentarer i forumet inte kvalitetssäkras av oss på samma sätt som all annan text på denna sida. För att följa hela diskussionen, skriva en egen kommentar eller ställa en fråga, gå till forumet. Vi ses där! 🙂

  1. User avatar

    65 spänn för en pytteliten mjölktand?! Det är ju värre än toapapper och ägg… samtidigt!
    :scream: :rofl: :tooth:

    Fantastisk graf @janbolmeson ! :heart:

    #qualitycontent

  2. User avatar

    Fantastiskt. Men nu undrar mitt barn vad som hände 2022-2024. Fx-effekt?

  3. User avatar

    Jag tänker ju mig att tandféen betalar i mynt, ett per tand. Ska behållningen öka så får vi gå över till euro.

  4. User avatar

    Frågan är väl om Tandfen övergått till Swish? Eller möjligen då Venmo om det är i USA. Annars tänker jag att ersättningen i Sverige är den samma som när mina barn var små: en guldtia.

  5. User avatar

    Ja, hemma hos oss har tandfen också gett en guldtia. Får ta ett snack med henne att det inte är marknadsmässigt. Inte ens nära. :joy:

  6. User avatar

    Tandfen betalar 100kr per tand. Inflation vettu!

  7. User avatar

    Ingår tänder i KPI?

  8. User avatar

    En guldpeng (10kr) per tand blir det hos oss!

    Vi har inte introducerat begreppet tandféflation hos barnen ännu, så det funkar!

  9. User avatar

    Jag är mest chockad över att deras studie presenterar tandfen som brunett.
    I min värld har tandfen alltid varit blond!

    Så här ser väl inte tandfen ut?

Senaste nytt på RikaTillsammans

Finansbranschens tre stora problem29
#465
1 tim 44 min

Finansbranschens tre stora problem

Tre minuter med statsminister Ulf Kristersson och EU:s talman Roberta Metsola: allt det jag inte hann säga baserat på Finansinspektionens egna rapporter. Med rådgivaren Per Palmström.

Pensionärer spenderar för lite av sparkapitalet31

Pensionärer spenderar för lite av sparkapitalet

Mental bokföring och rädsla för att pengarna tar slut gör att pensionärer unnar sig bara hälften av det som de skulle. Utdelande tillgångar ökar användningen av pengar och gör livet rikare.

Jan och Caroline Bolmeson29

Jämför bolåneränta 2026: Se din faktiska ränta direkt

Bolåneräntan är ofta familjens enskilt största utgift. Och samtidigt en av få utgifter där du kan sänka kostnaden med ett kort samtal, eller ett par knapptryck. Skillnaden mellan bankerna är större än de flesta tror, och enligt Finansinspektionen är det bara 3 av 10 svenskar som regelbundet jämför sin ränta.

SPIVA Europe Year-End 202529

SPIVA Europe 2025

100 procent av nordiska fonder slog inte sitt index på 10 år. 98% av globala fonder slog inte index. Tolfte SPIVA-rapporten i rad pekar åt samma håll.

Jan och Caroline Bolmeson tillsammans med Lysas grundare Patrik Adamson och Emilie Andersson28

Lysa fondrobot: vår erfarenhet utifrån 10 miljoner i sparande hos dem

Så här tänker vi om Lysa efter sju år som kunder och hundratals samtal i communityn. Slutsats: bäst för de flesta oavsett om du är nybörjare med 1 000 kr eller expert med mycket mer.

Jan Bolmeson34

Om Jan Bolmeson

Folkbildare i privatekonomi och ett rikare liv bortom pengar.