Event: tankar om guld- och silverpriset, livet och världsekonomin 2026
10 februari: FikaTillsammans med fondförvaltaren Eric Strand

Den 10 februari har vi bjudit tillbaka en av communityns favoritgäster, fondförvaltaren Eric Strand som driver det egna fondbolaget AuAg-fonder. Som vanligt blir det ett samtal om världen, läget i ekonomin, råvaror i allmänhet och guld och silver i synnerhet.
Eric är ju en av dem som historiskt har haft mest rätt – om allt från att han gissade rätt om återhämtningen om Covid-kraschen, att en riktigt bra portfölj skulle vara 50% guld och 50% aktier och andra saker som när man hörde dem första gången lät lite crazy, men senare visat sig stämma ganska väl.
Saker vi måste prata om är guld och silver som steg med 40% respektive 140% under 2025 mätt i svenska kronor. När jag skrev det till honom för att boka tillfället, då skrev jag:
Hoppas att allt är bra (men tänker att det borde det iallafall professionellt med tanke på dina fonder! Grattis! 😁🙌 ).”
Varpå Eric svarar:
”Ja mycket som slått in!! Och ändå bara början!”
Vi har med andra ordet en intressant kväll framför oss 🤣
Hoppas att vi ses!
Jan Bolmeson
PS. Avsnittet är inte sponsrat, varken vi eller Eric får betalt, utan det är en service till dig i communityn och ett tillfälle för mig och Eric hänga och prata läget i världen, guld och annat kul.
Boka din plats
Detta event är supportexklusivt. Du kan bli supporter här. Om du redan är supporter, besök denna sidan via Patreon för att boka dig på eventet. Då visas formuläret här som du bokar din plats genom.
Om du inte får rätt på det, ta kontakt med oss via "Hjälp"-knappen nere till höger.
Missa inte något – få våra uppdateringar
till din inkorg!
Få tillgång till våra senaste bästa tips, verktyg, avsnitt, videor, grafer och studier – direkt i din mejl!
- Notis till din mejl när vi släpper något nytt
- Kostnadsfritt, du kan sluta när du vill
- Någon gång i veckan
Om inte formuläret ovan visas, klicka här!
Senaste nytt på RikaTillsammans


Nio vanliga frågor & svar i communityn
Allt från tips vid fondval, om Avanza är bra och hjälpa barn med kontantinsats.


Bra avkastning - eller bara en bra känsla?
Ny brittisk rapport analyserade 550 portföljer. Resultatet: 96% sparare trodde det gick bra. Verkligheten? 84% av förvaltarna slog inte ens en indexfond. (Y-tree, 2026).


Börsen just nu: hur påverkar händelserna i Iran börsen?
Livepodd med André Granström från communityn.


Åtta vanliga frågor & svar i communityn
Allt från dyrt och dumt att sälja USA till stryk sista siffran på prislappen .


Börsen 1 år efter en stor geopolitisk händelse
Hur har börsen gått efter ett krig, pandemi eller annan stor händelse? Från Korea-kriget 1950 till invasionen av Ukraina 2022.















