Event: tankar om guld- och silverpriset, livet och världsekonomin 2026

10 februari: FikaTillsammans med fondförvaltaren Eric Strand

Communityfavoriten Eric Strand besöker oss i februari

Den 10 februari har vi bjudit tillbaka en av communityns favoritgäster, fondförvaltaren Eric Strand som driver det egna fondbolaget AuAg-fonder. Som vanligt blir det ett samtal om världen, läget i ekonomin, råvaror i allmänhet och guld och silver i synnerhet.

Eric är ju en av dem som historiskt har haft mest rätt – om allt från att han gissade rätt om återhämtningen om Covid-kraschen, att en riktigt bra portfölj skulle vara 50% guld och 50% aktier och andra saker som när man hörde dem första gången lät lite crazy, men senare visat sig stämma ganska väl.

Saker vi måste prata om är guld och silver som steg med 40% respektive 140% under 2025 mätt i svenska kronor. När jag skrev det till honom för att boka tillfället, då skrev jag:

Hoppas att allt är bra (men tänker att det borde det iallafall professionellt med tanke på dina fonder! Grattis! 😁🙌 ).”

Varpå Eric svarar:

”Ja mycket som slått in!! Och ändå bara början!”

Vi har med andra ordet en intressant kväll framför oss 🤣

Hoppas att vi ses!
Jan Bolmeson

PS. Avsnittet är inte sponsrat, varken vi eller Eric får betalt, utan det är en service till dig i communityn och ett tillfälle för mig och Eric hänga och prata läget i världen, guld och annat kul.

Boka din plats

Detta event är supportexklusivt. Du kan bli supporter här. Om du redan är supporter, besök denna sidan via Patreon för att boka dig på eventet. Då visas formuläret här som du bokar din plats genom.

Om du inte får rätt på det, ta kontakt med oss via "Hjälp"-knappen nere till höger.

Senaste nytt på RikaTillsammans

Kommer pensionen att räcka?33
#467
1 tim 24 min

Kommer pensionen att räcka?

Pensionsexperten Monica Sjödin från Pensionsguiden reder ut de tre valen som avgör mer än hur mycket du sparar privat.

Avsnitt 466. Lagomfällan35
#466
1 tim 21 min

Lagomfällan: när livet är okej, men något ändå saknas

Stefan och Zandra har gjort allt rätt. God ekonomi, mer tid med barnen, mindre lönearbete. Ändå har livet blivit lite platt. Så ser lagomfällan ut och så tar man sig vidare.

S&P Dow Jones Indices (2026) Europe Persistence Scorecard: Year-End 2025.38

Bästa aktiva globalfonden 2020 var inte längre i toppen 2025

Bara 16 % av 408 globala aktiefonder höll sig i topphalvan två femårsperioder i rad enligt SPIVAs nya rapport. .

Löneväxla för att gå i pension tidigare29
#K65
21 min

Löneväxla för att gå i pension tidigare

Är löneväxling värt det 2026? Gränsen går vid 56 087 kr. Pensionsexperten Monica Sjödin förklarar fallgropen som kan kosta dig nästa löneförhöjning.

FikaTillsammans: AI i vardagen och på jobbet28

FikaTillsammans: AI i vardagen och på jobbet

26 maj: En fika med tips, inspiration och erfarenhetsutbyte av AI på jobbet och i vardagen | Supporterexklusivt.

Finansbranschens tre stora problem26
#465
1 tim 44 min

Finansbranschens tre stora problem

Tre minuter med statsminister Ulf Kristersson och EU:s talman Roberta Metsola: allt det jag inte hann säga baserat på Finansinspektionens egna rapporter. Med rådgivaren Per Palmström.