Ha tillit till din förmåga att lista ut saker!

Ha tillit till din förmåga att lista ut saker!

Ibland upplever jag att vi ska ha alla svaren innan vi vågar ta första steget. Helst skulle vi vara garanterade att lyckas. Ofta leder det till en slags “analysis paralysis” där vi inte gör något.

Men det är inte så livet funkar. Tex när vi kör bil har vi ingen aning om alla trafikljusen längs vägen är gröna. Men vi kör ändå. Om det dyker upp ett rödljus eller hinder på vägen hanterar vi det efterhand.

Tänk om lösningen är samma i alla andra områden i livet. Att tricket är att ta det första steget och ha tillit till sin förmåga att lista ut saker längs vägen.

Ha tillit till din förmåga att lista ut saker! Publicerat 1 år sedan.

Senast uppdaterad 11 månader sedan (2025-05-28) av Jan Bolmeson.

Denna video finns att se på Youtube eller via videon ovan.

Inga podcast-länkar är tillgängliga för tillfället.

Referens: Saknas.

Senaste nytt på RikaTillsammans

Jan och Caroline Bolmeson37

Löneväxling 2026: checklista, regler & kalkylator

Vad communityn, pensionsexperter och Alectas egna rapporter lärt oss om löneväxling och när det lönar sig.

Nio frågor & svar | Allt från tips vid fondval, om Avanza är bra och hjälpa barn med kontantinsats33
#K62
16 min 55 sek

Nio vanliga frågor & svar i communityn

Allt från tips vid fondval, om Avanza är bra och hjälpa barn med kontantinsats.

Bra avkastning – eller bara en bra känsla?38

Bra avkastning - eller bara en bra känsla?

Ny brittisk rapport analyserade 550 portföljer. Resultatet: 96% sparare trodde det gick bra. Verkligheten? 84% av förvaltarna slog inte ens en indexfond. (Y-tree, 2026).

Börsen just nu: hur påverkar händelserna i Iran börsen? | Livepodd med André Granström 33
#462
1 tim 42 min

Börsen just nu: hur påverkar händelserna i Iran börsen?

Livepodd med André Granström från communityn.